FAQ

Ile kosztuje i jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

Ideą ubezpieczenia podróżnego jest zapewnienie ochrony, bezpieczeństwa i komfortu, a także pomocy osobom przebywającym na wyjeździe. Podpowiadamy, jakie są rodzaje ubezpieczeń turystycznych, na co zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie turystyczne i jak dopasować ochronę do potrzeb. Trzeba bowiem wiedzieć, że dokładny zakres takiej polisy będzie uzależniony od rodzaju zaplanowanego wyjazdu i formy spędzania czasu. W poradniku znajdziecie także informacje o tym, jak kupić ubezpieczenie turystyczne przez internet, jakie elementy ochrony są szczególnie ważne i od czego zależy cena ubezpieczenia turystycznego.

Co to jest ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie travel, czyli ubezpieczenia na wyjazd za granicę, to pakiet produktów ubezpieczeniowych zapewniających pomoc medyczną, organizacyjną i finansową podczas wyjazdów wypoczynkowych, turystycznych, edukacyjnych oraz biznesowych. Taka polisa gwarantuje ochronę i pomoc w razie niespodziewanych sytuacji, dzięki czemu pozwala na komfortowe i bezpieczne podróżowanie. Właśnie dlatego ubezpieczenie podróżne powinno być nieodłącznym elementem każdego wyjazdu. Warto również wiedzieć, że w ofercie towarzystw ubezpieczeniowych można znaleźć nie tylko polisy zapewniające ochronę w podróży zagranicznej, ale także podczas wypoczynku w kraju.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?

Mając na uwadze wysokość kosztów związanych z zagranicznym leczeniem i transportem medycznym do kraju, a także odpowiedzialnością cywilną i innymi potencjalnymi zagrożeniami trzeba stwierdzić, że polisy podróżne nie należą do drogich. Dlatego zdecydowanie warto zainwestować w bezpieczeństwo podczas wyjazdu.

Cena ubezpieczenia turystycznego zależy od zakresu ochrony, wysokości limitów na poszczególne świadczenia, długości i miejsca podróży. Niektóre z towarzystw ubezpieczeniowych są skłonne udzielić rabatu na ubezpieczenie podróżne osobom, które na urlop wybierają się w gronie rodzinnym lub z większą grupą przyjaciół.

Choć cena niewątpliwie jest jednym z kryteriów wyboru ubezpieczenia, to nie powinna być jedynym argumentem skłaniającym turystę do zakupu konkretnej oferty.

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

Zastanawiając się, gdzie wykupić ubezpieczenie na wyjazd za granicę, należy przede wszystkim kierować się dopasowaniem zakresu ochrony do charakteru wyjazdu i indywidualnych potrzeb. Na uwadze trzeba mieć także katalog wyłączeń ochrony i zapisanymi w umowie obowiązkami ubezpieczonego turysty.

Aby mieć pewność, że polisa pozwoli pokryć wszelkie koszty, warto zastanowić się nad jak najszerszą ochroną. Poza optymalnym doborem elementów ochrony konieczne jest ustalenie odpowiednich wysokość sum ubezpieczenia.

Kupując polisę nie można zapominać o dostosowaniu ochrony do charakteru wyjazdu i własnych potrzeb. W zależności od planowanych sposobów spędzania urlopu należy wziąć pod uwagę inne ryzyka i zagrożenia. Innego ubezpieczenia będzie potrzebował turysta zamierzający spędzić całe wakacje na leżaku, a innej ochrony będzie potrzebował ktoś, kto planuje aktywny wypoczynek. Pamiętajmy więc, że tylko dobrze dopasowane ubezpieczenie to gwarancja pomocy jakiej będziemy oczekiwać.

Czy warto zakupić ubezpieczenie turystyczne?

Zdecydowanie warto zdecydować się na zakup polisy przed wyjazdem. Dodatkowe ubezpieczenie na wakacje przyda się także osobom, które planują wycieczkę z biurem podróży. Często zdarza się tak, że ochrona, którą organizator wycieczki ma obowiązek objąć swojego klienta, nie jest wystarczająca. Dlatego warto zastanowić się nad zagwarantowaniem sobie pełnej ochrony na czas wypoczynku i wybrać odpowiadające indywidualnym potrzebom sumy ubezpieczenia dla poszczególnych produktów. 

Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne?

W tym miejscu warto również odpowiedzieć na często zadawane pytanie: jakie są rodzaje ubezpieczeń turystycznych? Obowiązkowym elementem każdej polisy podróżnej jest ubezpieczenie kosztów leczenia, które gwarantuje pokrycie przez ubezpieczyciela środków wydanych na leczenie w placówkach państwowych i prywatnych. Dodatkowo ubezpieczenie zagraniczne może zawierać: OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie NNW, ochronę bagażu i sprzętu sportowego, szeroki zakres pomocy assistance, zwrot kosztów w przypadku rezygnacji z zagranicznego wyjazdu, pokrycie kosztów prowadzonych akcji ratowniczych i poszukiwawczych, pomoc w razie zaostrzenia lub powikłania chorób przewlekłych, a nawet ubezpieczenie mieszkania od kradzieży na czas wyjazdu.

Aby mieć pewność, że wybrałeś odpowiednią polisę, skorzystaj z naszego kalkulatora, dzięki któremu sprawdzisz dostępne na rynku oferty i kupisz ubezpieczenie turystyczne online. Nasza porównywarka ubezpieczeń turystycznych będzie pomocna w dopasowaniu zakresu ochrony do potrzeb i wyborze najkorzystniejszej cenowo oferty.

Transport medyczny z zagranicy

W ramach umowy ubezpieczenia turystycznego na zagraniczny wyjazd często oferowane jest dodatkowe świadczenie polegające na zapewnieniu transportu powrotnego osoby poszkodowanej do kraju. Wyjaśniamy, dlaczego jest to ważny element polisy dla podróżnych i w jakich sytuacjach się on przydaje.

Koszt transportu poszkodowanego – co to za ubezpieczenie?

Konieczność pokrycia kosztów medycznego transportu powrotnego zachodzi, gdy w wyniku zachorowania czy nieszczęśliwego wypadku stan zdrowia turysty zmusza go do skorzystania z specjalistycznej pomocy. Transport medyczny będzie potrzebny zawsze, gdy poszkodowana osoba nie będzie w stanie samodzielnie powrócić do kraju i prócz standardowego transportu potrzebna będzie opieka medyczna podczas całej podróży.

Transport medyczny zazwyczaj jest częścią kupowanego na zagraniczny wyjazd ubezpieczenia kosztów leczenia, bywa także odrębnym ubezpieczeniem. To świadczenie pomocowe polegające na zapewnieniu transportu osobie poszkodowanej do miejsca zamieszkania lub do placówki medycznej w kraju, gdy wymaga ona dalszego leczenia. Świadczenie to nabiera wyjątkowego znaczenia, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że jeśli poszkodowany turysta nie będzie posiadał wspomnianego ubezpieczenia za transport medyczny zapłacić będzie musiał z własnej kieszeni.

Transport medyczny poszkodowanego – kiedy jest potrzebny i ile kosztuje?

Przy lżejszych obrażeniach (np. złamaniu nogi), gdy wymagany jest transport w pozycji pół-leżącej lub leżącej do transportu wykorzystać można ambulans czy samolot pasażerski (pod warunkiem uzyskania zgody przewoźnika). Jednak nawet w przypadku przelotu zwykłym samolotem pasażerskim z krajów południowej Europy, koszt transportu dla poszkodowanego i opiekuna medycznego sięgnąć może kwoty 10-12 tys. zł. Natomiast jeśli dojdzie do bardziej skomplikowanych obrażeń i konieczne będzie zastosowanie specjalistycznego transportu lotniczego, koszt usługi znacznie wzrośnie. Z jeszcze wyższymi sumami trzeba się liczyć, jeśli potrzebny będzie specjalistyczny transport medyczny z dalekich, lecz jednocześnie popularnych wśród turystów krajów np. Chin, Indii, Tajlandii czy Meksyku.

Warto wiedzieć, że koszt ewentualnego transportu medycznego sięgać może kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych i może zdecydowanie przewyższać koszt samego leczenia. Co więcej, takich usług nie zapewnia turyście ubezpieczenie w NFZ, dlatego konieczna jest dodatkowa ochrona ubezpieczenia.

Ubezpieczenie sprzętu narciarskiego

Miłośnicy białego szaleństwa na specjalistyczny ekwipunek wydają sporo pieniędzy, warto więc zadbać o jego odpowiednią ochronę decydują się na jedną z dodatkowych opcji w polisie narciarskiej. W tym poradniku wyjaśniamy, co gwarantuje ubezpieczenie sprzętu narciarskiego, w jakich sytuacjach można liczyć na pomoc ubezpieczyciela i jak wybrać dobrą polisę.

Jaką ochronę zapewnia ubezpieczenie sprzętu narciarskiego?

Ochrona ubezpieczenia sprzętu sportowego działa na podobnej zasadzie jak ubezpieczenie bagażu, jednak w tym przypadku objęty nią jest ekwipunek związany z dyscypliną sportu, którą uprawiać będzie ubezpieczony.

Ważne jest, aby polisa obejmowała ochroną nie tylko narty czy deskę snowboardową, ale także kask, gogle, buty narciarskie wraz z wiązaniami, a także kombinezon. Dlatego jeszcze przed zakupem ubezpieczenia należy sprawdzić ogólne warunki ubezpieczenie (OWU), w których ubezpieczyciel wyjaśnia, co rozumie przez definicję sprzętu sportowego.

Najczęściej ubezpieczenie sprzętu dla narciarza to polisa obejmująca szkody powstałe w wyniku wypadku czy innych zdarzeń losowych, a także kradzieży, zgubienia lub zniszczenia. Dokładny zakres ochrony i warunki wypłaty świadczeń są ściśle określone i mogą się różnić w zależności od ubezpieczyciela.

Kiedy sprzęt narciarski nie jest chroniony polisą?

Zarówno narty jak i pozostałe elementy wyposażenia muszą być odpowiednio zabezpieczone. W przeciwnym razie narciarz nie będzie mógł liczyć na pomoc ubezpieczyciela. Dla przykładu na wypłatę zadośćuczynienia zazwyczaj liczyć można, jeśli sprzęt zginie z zamkniętego pokoju hotelowego, schowka lub bagażnika. Natomiast jeśli ekwipunek zostanie skradziony na stoku zadośćuczynienie nie zostanie wypłacone. Ubezpieczyciele nie wypłacą odszkodowania również w przypadku uszkodzenia sprzętu z własnej winy lub wynikającego z rażącego niedbalstwa ubezpieczonego.

Ubezpieczenie na wakacje w tropikach

Wakacje na końcu świata to przygoda, którą warto przeżyć. Jednak im bardziej egzotyczny cel podróży, tym więcej spraw do załatwienia przed wyjazdem. Aby z wakacji w tropikalnych krajach zostały tylko miłe wspomnienia, trzeba dobrze się do nich przygotować. Jednym z ważniejszych obowiązków jest zadbanie o bezpieczeństwo. Najbardziej skutecznym sposobem jest odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Jaki wariant polisy wybrać na wakacje w tropikach?

Ubezpieczenie turystyczne na tropikalne wakacje

Przed wyjazdem na egzotyczne wakacje – niezależnie od tego, czy zorganizowane przez biuro podróży, czy na własną rękę – trzeba zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Ubezpieczenie podróżne może się okazać nieocenione, gdy turyście przyjdzie skorzystać z miejscowej opieki medycznej. O ile podczas pobytu w krajach europejskich możemy liczyć na wsparcie publicznych placówek zdrowia – pod warunkiem posiadania ubezpieczenia w NFZ i wyrobienia karty EKUZ – o tyle podczas wyprawy do Afryki czy Azji koszty opieki medycznej turyści muszą pokryć z własnej kieszeni. Przed taką koniecznością można zabezpieczyć się posiadając kompleksową polisę turystyczną.

Konieczna kompleksowa ochrona ubezpieczeniowa

Podróż do egzotycznych krajów wymaga gruntownego przygotowania w kwestii dopasowania zakresu ubezpieczenia do zagrożeń występujących w danym rejonie. Polisa powinna zagwarantować ubezpieczenie kosztów leczenia, a w razie potrzeby także transport medyczny do Polski i dalszą hospitalizację na terenie kraju. Dlatego też ważne jest dopasowanie sumy ubezpieczenia zależnie od kierunku podróży.

Przed zakupem polisy należy zapoznać się z podanymi przez MSZ informacjami na temat kosztów leczenia w danym państwie i na tej podstawie określić kwoty, na jakie powinniśmy się ubezpieczyć.

Polisa uwzględniająca choroby tropikalne

Pobyt w egzotycznym kraju często wiąże się z ryzykiem zachorowania na niespotykane w naszych szerokościach geograficznych choroby. Dlatego jeżeli decydujemy się na wyjazd do krajów o wysokiej częstotliwości zarażenia chorobami tropikalnymi, koniecznie trzeba wybrać polisę turystyczną zawierającą taką ochronę. To bardzo ważne, ponieważ standardowa polisa nie pokryje kosztów leczenia i hospitalizacji wynikających z zarażenia chorobą tropikalną. Jednak część ubezpieczycieli za dodatkową opłatą jest skłonna rozszerzyć ochronę o to ryzyko.

Co daje EKUZ a co ubezpieczenie turystyczne?

Problemy ze zdrowiem podczas zagranicznego wyjazdu mogą nie tylko zepsuć nam urlop, ale także znacznie obciążyć portfel. Dlatego przed wyjazdem warto zagwarantować sobie odpowiednią ochronę. Przyda się zarówno Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jak i ubezpieczenie turystyczne. Czym różni się EKUZ od polisy turystycznej i dlaczego warto zadbać o oba dokumenty dowiecie się z tego poradnika.

Co to EKUZ?

Karta EKUZ to wydawana nieodpłatnie Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która gwarantuje bezpłatną opiekę medyczną podczas wyjazdów zagranicznych. Taki dokument może być ważny nawet przez 6 miesięcy i obowiązuje na terytorium całej Unii Europejskiej, a także Islandii, Liechtensteinu, Norwegii oraz Szwajcarii. Jej posiadaczem może stać się każda osoba, która jest ubezpieczona w NFZ-ecie. Podczas zagranicznego wyjazdu EKUZ zapewnia opiekę medyczną, jednak tylko w placówkach publicznej służby zdrowia i na takich zasadach jakie obowiązują w danym kraju. Rzadko kiedy oznacza to całkowicie darmowe leczenie. Niekiedy za usługi, które w Polsce są bezpłatne, poza granicami kraju będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni.

Co różni EKUZ i ubezpieczenie turystyczne?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego warto wyrobić przed każdym zagranicznym wyjazdem, trzeba mieć jednak świadomość ograniczonej ochrony. Uzupełnieniem powinno być ubezpieczenie turystyczne.

W przypadku zakupu polisy turystycznej liczyć można na zdecydowanie szerszy zakres ochrony. Umożliwia ono skorzystanie z bezpłatnej opieki medycznej, zgodnie z warunkami ubezpieczenia i to bez względu na charakter placówki medycznej. Polisa dla turystów prócz leczenia pokrywa także koszty assistance, np. transportu chorego do kraju, transportu kontuzjowanego narciarza ze stoku do szpitala, a także transportu zwłok do kraju.

Na jaki maksymalny okres mogę wykupić ubezpieczenie turystyczne?

Polacy podróżują coraz częściej. Nierzadko decydują się także na zagraniczne wyjazdy trwające zdecydowanie dłużej niż standardowy urlop. W tym poradniku odpowiadamy na pytanie, czy polisa turystyczna może obejmować okres dłuższy niż dwa lub trzy tygodnie oraz ma jaki czas maksymalnie można kupić ubezpieczenie turystyczne.

Ile może trwać ochrona polisy turystycznej?

Ubezpieczenie turystyczne obejmuje zapisany w umowie okres. Choć najczęściej podróżni kupują polisy, które zapewniać im mają ochronę trwającą dwa lub trzy tygodnie, to możliwy jest zakup ubezpieczenia zapewniającego poczucie bezpieczeństwa przez znacznie dłuższy czas. Standardową polisa turystyczna można wykupić nawet na 60 dni. Jeśli podróż miałaby trwać jeszcze dłużej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na zakup kolejnej polisy. W większości Towarzystw, aby zapewnić sobie ciągłość ochrony zaleca się wykupienie ponownej polisy nie później niż na 3 dni przed datą zapisaną w umowie (czyli w 57 dniu pobytu za granicą). Wynika to z zapisanej w umowie ubezpieczenia karencji, czyli okresu czasu, w którym ubezpieczyciel nie bierze odpowiedzialności za szkody (okres karencji w zależności od towarzystwa może się różnić).

W ofercie ubezpieczycieli znaleźć można także polisy, które gwarantują ochronę turyście przez cały rok. Taka polisa obejmować będzie ochroną każdy wyjazd zagraniczny, który trwa nie dłużej niż 30 dni (w niektórych polisach okres ten może być większy, np. 45 lub 60 dni).

Kiedy zaczyna się ochrona polisy turystycznej?

Często na zakup ubezpieczenia turystycznego decydujemy się na ostatnią chwilę, tuż przed wyjazdem. Jednocześnie oczekujemy, że ochroną gwarantowaną w polisie zostaniemy objęci natychmiast po opłaceniu składki. Warto jednak wiedzieć, kiedy faktycznie zaczyna się ochrona ubezpieczenia turystycznego.

Kiedy zaczyna się ochrona ubezpieczenia turystycznego?

W przypadku niektórych polis ubezpieczyciel zastrzega sobie, że ubezpieczenie wykupione przez turystę zacznie działać dopiero po pewnym czasie. W praktyce oznacza to, że gdyby w wyłączonym z ochrony czasie doszło do szkody, to ubezpieczyciel nie weźmie za nią odpowiedzialności i nie wypłaci odszkodowania. Dlatego niezwykle ważne jest dokładne zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU) jeszcze na etapie decyzji o zakupie polisy, aby wiedzieć, kiedy ochrona ubezpieczenia faktycznie zacznie działać.

Polisa turystyczna – kiedy zaczyna się ochrona?

W przypadku osób przebywających na terenie kraju, ochrona ubezpieczenia dla turysty zaczyna się zazwyczaj od następnego dnia po opłaceniu składki. Natomiast jeśli decydujemy się na zakup polisy turystycznej przebywając już za granicą, okres ochronny rozpocznie się z opóźnieniem, od kilku godzin, nawet do kilku dni od momentu opłacenia składki. Ubezpieczyciele zastrzegają sobie, że taka karencja może trwać nawet do 7 dni. Informacje na ten temat znaleźć można w OWU każdej z firm.

Dlaczego ochrona ubezpieczenia nie zawsze zaczyna się w momencie zakupu polisy?

O przydatności ubezpieczenia turystycznego podczas zagranicznego wyjazdu przypominamy sobie w różnych sytuacjach. Zazwyczaj jest to jednak czas, kiedy faktycznie dostrzegamy zagrożenie lub gdy do szkody już doszło. Właśnie dlatego ubezpieczyciele określają kilkudniowy okres karencji, który ma ich uchronić przed wyłudzeniami odszkodowań.

Jeśli jednak z jakiś względów zdarzy się nam zapomnieć o ubezpieczeniu turystycznym, warto ten brak nadrobić decydując się na zakup ubezpieczenia przez internet, np. za pośrednictwem naszej porównywarki. W takim przypadku należy zdecydować się na polisę, która będzie miała możliwie krótki okres karencji.

Jakie ubezpieczenie narciarskie wybrać?

Blisko jedna czwarta Polaków deklaruje umiejętność jazdy na nartach lub snowboardzie. Zdecydowana większość miłośników sportów zimowych oddaje się swojej pasji przynajmniej raz w roku. Choć coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z konieczności posiadania ubezpieczenia przy tego typu zimowych wyjazdach, nie wszyscy wiedzą jakimi kryteriami kierować się przy zakupie polisy na wyjazd narciarski. W tym poradniku tłumaczymy, jakie ubezpieczenie narciarskie wybrać, aby zapewnić sobie potrzebną na stoku ochronę.

Wyjazd na narty – jaki zakres ubezpieczenia?

Wybierając się za granicę na aktywny zimowy urlop wielu narciarzy wyrabia Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która jest potwierdzeniem objęcia powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Należy jednak pamiętać, że karta jedynie częściowo refunduje koszty leczenia. Istotne jest zatem, aby tak dobrać zakres dodatkowego ubezpieczenia narciarskiego, żeby w pełni uzupełnić braki EKUZ. Jaki zakres ubezpieczenia należy wybrać?

Dobre ubezpieczenie na narciarzy cechuje kilka elementów, które powinny się w nim znaleźć. Najważniejszymi elementami polisy są koszty leczenia za granicą, które w przypadku urazów narciarskich mogą być bardzo wysokie. Doradzamy, aby zdecydować się na polisę gwarantującą odpowiedzialność ubezpieczyciela na poziomie minimum 20 tys. euro. Warto również zwrócić uwagę, aby ubezpieczenie obejmowało transport poszkodowanego do kraju.

Równie istotnym elementem ochrony ubezpieczenia dla narciarza jest akcja ratownicza z użyciem śmigłowca lub akcja poszukiwawcza. Należy wybrać takie ubezpieczenie, które obejmować będzie te zagrożenia, a suma ubezpieczenia przeznaczona na ten cel nie powinna być niższa niż 10 tys. euro.

Niezbędnym dodatkiem do polisy narciarza jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które przyda się na przykład w momencie zderzenia z innym narciarzem na stoku, w wyniku Twojego błędu. Pomocne może być także ubezpieczenie bagażu i sprzętu narciarskiego.

Czym się kierować kupując ubezpieczenie na narty?

Polisa dla narciarza musi odpowiadać charakterowi planowanego wyjazdu. Umożliwi to sprawne działania w razie wypadku, gdy potrzebna będzie pomoc ubezpieczyciela. Odpowiednio dobrany zakres ubezpieczenia daje również pewność, że towarzystwo wypłaci odszkodowanie adekwatne do szkody.

Wybierając ubezpieczenie na narty należy pamiętać także, aby podczas zakupu polisy zadeklarować, że zamierza się uprawiać jakąś zimową dyscyplinę. Część zimowych aktywności uznawana jest za tzw. sporty wysokiego ryzyka, których nie obejmuje standardowa polisa. W przypadku tych dyscyplin na pomoc ubezpieczyciela możemy liczyć tylko pod warunkiem włączenia do ochrony ubezpieczenia dodatkowych ryzyk.

Ubezpieczenie a sporty ekstremalne

To bardzo ważne, aby polisa turystyczna odpowiadała charakterowi planowanego wyjazdu. Z jednej strony umożliwi to sprawne działania, gdy potrzebna będzie pomoc ubezpieczyciela, z drugiej da pewność, że towarzystwo nie odmówi wypłaty odszkodowania. A tak może się stać, jeśli podczas zakupu ochrony zakład ubezpieczeń nie zostanie poinformowany o tym, że na czas wyjazdu zaplanowane zostało uprawianie tzw. sportów wysokiego ryzyka. Należy spodziewać się, że po ujawnieniu tej informacji składka za polisę wzrośnie. Jednocześnie otrzyma się jednak gwarancję udzielenia pomocy w kryzysowej sytuacji.

 

Uwaga!

Ubezpieczyciele definiują w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), co rozumieją pod pojęciem sportów amatorskich i wysokiego ryzyka. W pierwszej kategorii znajdują się przede wszystkim aktywności fizyczne podejmowane dla wypoczynku. W drugiej natomiast sporty, które niosą za sobą większe ryzyko wypadku lub są uprawiane wyczynowo.

Jak zgłosić szkodę?

Nieszczęśliwy wypadek, kradzież bagażu i inne nieprzewidziane zdarzenia losowe potrafią zepsuć urlop, dlatego ważne jest, aby po szkodzie jak najszybciej zgłosić się do ubezpieczyciela. Aby to zrobić  należy zadzwonić pod numer wskazany np. na karcie otrzymanej do ubezpieczenia lub dokumentach potwierdzających zawarcie umowy. Bez względu na kraj pobytu telefon zawsze odbierze polskojęzyczny konsultant, który po uzyskaniu odpowiedzi na kilka zadanych pytań uruchomi niezbędną pomoc.

 

Uwaga!

Oprócz alarmowego numeru telefonu należy mieć przy sobie dokument z numerem polisy, będzie on potrzebny do ustalenia ważności i zakresu ochrony ubezpieczenia.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Co zrobić, aby po wypadku za granicą sprawnie uzyskać pomoc? O czym należy poinformować ubezpieczyciela przed wyjazdem, aby uniknąć problemów po szkodzie? Odpowiedzi na te pytania sprawią, że wiedza o kupionej polisie będzie pełna, a na zagraniczny wyjazd będzie można udać się bez niepotrzebnych zmartwień.

Dodatkowe możliwości ubezpieczenia

Nieprzewidziane sytuacje związane z wyjazdem nie kończą się na wypadku czy utracie bagażu. Warto o tym pamiętać i zastanowić się, czy nie warto do ubezpieczenia dołożyć również jeden z poniższych rodzajów ochrony:

  • ubezpieczenie kosztów odwołania uczestnictwa w wyjeździe,
  • ubezpieczenie wcześniejszego powrotu z wyjazdu,
  • ubezpieczenie kosztów anulowania biletu lotniczego,
  • ubezpieczenie ochrony i pomocy prawnej,
  • ubezpieczenie mieszkania lub domu na czas podróży zagranicznej.