Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego - co to jest, co obejmuje i czy warto je kupić?

Decydując się na zakup polisy turystycznej, istotną rolę odgrywa dla nas ubezpieczenie bagażu podróżnego. Dzięki niemu w sytuacji, kiedy nasz bagaż zostanie skradziony, zniszczony czy go zgubimy, możemy liczyć na odszkodowanie, które złagodzi skutki finansowe przykrych wydarzeń.

Co to jest ubezpieczenie bagażu?

Ubezpieczenie bagażu lotniczego lub ubezpieczenie bagażu w samochodzie polega na wypłacie odszkodowania w sytuacji, kiedy ubezpieczony bagaż podróżny zostanie uszkodzony. Podstawą do wypłaty odszkodowania jest także zgubienie lub kradzież bagażu.

Co obejmuje i jak działa ubezpieczenie bagażu?

Ochrona działa w trakcie całego wyjazdu – może obejmować zarówno transport czy przechowywanie, jak i użytkowanie bagażu. Żeby tak się stało, zawierając umowę ubezpieczenia, warto zwrócić uwagę na zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela. Tam znajdziemy konkretne informacje dotyczące naszej polisy.

Ubezpieczenie bagażu – czy warto?

Wykupienie ubezpieczenia turystycznego jest szczególnie potrzebne, kiedy podróżujemy liniami lotniczymi. Jeżeli przyjrzymy się w jaki sposób służby naziemne zajmują się naszymi bagażami, nie powinniśmy mieć wątpliwości, że zniszczenie, kradzież czy bagaż zgubiony na lotnisku to jedna z sytuacji, która w trakcie podróży może przytrafić się każdemu. W przypadku podróży samolotem możemy również wybrać ubezpieczenie opóźnienia bagażu, które zapewni nam odszkodowanie za zbyt długie oczekiwanie na swój bagaż. Wprawdzie, ubezpieczenie bagażu w podróży nie uchroni nas przed wystąpieniem takich sytuacji, ale z pewnością zrekompensuje poniesione straty finansowe. 

Warto pamiętać, że posiadanie ubezpieczenia nie zwalnia nas z obowiązku ochrony swojego bagażu. Zakłady ubezpieczeniowe wyraźnie informują, że ochronie ubezpieczeniowej podlegają te bagaże, które zostały powierzone przewoźnikom lub przechowalniom, znajdują się w specjalnym pomieszczeniu bagażowym na dworcu, w hotelu, kabinie przyczepy, luku bagażowym czy bagażniku samochodu albo w zamkniętym pokoju hotelowym.

Cena ubezpieczenia bagażu

Wybór konkretnej oferty polega na dopasowaniu kwoty, do jakiej ubezpieczyciel będzie odpowiadał za utracone rzeczy. Bagaż podróżny można ubezpieczyć zazwyczaj do kwoty 3 tys. zł. W przypadku sprzętu sportowego odpowiedzialność ubezpieczyciela jest wyższa – może wynieść nawet 10 tys. zł.

Ubezpieczenie sprzętu sportowego

Ubezpieczając wartościowy sprzęt powinniśmy zwrócić uwagę na szczegóły umowy. Najistotniejszą kwestią będzie to czy zawieramy umowę ubezpieczenia na wartość rzeczywistą, czy odtworzeniową. W pierwszym przypadku towarzystwo ubezpieczeniowe, pomniejszy odszkodowanie o stopień amortyzacji, a za taką kwotę prawdopodobnie nie odkupimy sprzętu fotograficznego czy narciarskiego w podobnym standardzie do tego, który posiadaliśmy. Lepszym rozwiązaniem będzie zawarcie ubezpieczenia na wartość odtworzeniową, które w przypadku utraty sprzętu umożliwi zakup odpowiadający jakościowo temu, który posiadaliśmy przed zdarzeniem.