Naprawa auta ze swojego AC

Poszkodowani w wypadku komunikacyjnym, którzy posiadają ubezpieczenie AC, mają do dyspozycji dwa rozwiązania związane z likwidacją szkody – mogą to zrobić korzystając z OC sprawcy lub z własnej polisy. W jakich sytuacjach warto wybrać drugą opcję?

Każdy kto posiada ubezpieczenie AC po wypadku lub stłuczce, do której doszło nie z jego winy, może naprawić auto korzystając z OC sprawcy lub własnego ubezpieczenia. Kierowcy decydujący się na pierwszą drogę często skarżą się na długi proces odszkodowawczy. Natomiast wybierając opcję likwidacji szkody z posiadanego AC można liczyć, że sam proces przebiegnie sprawniej. Wielu kierowców rezygnuje jednak z tego rozwiązania obawiając się utraty zniżki za bezszkodową jazdę.

Skorzystaj z AC i nie trać zniżek

Kierowcy, którzy mimo posiadanego AC po stłuczce dokonują naprawy pojazdu z polisy OC sprawcy, obawiają się utraty zniżek za bezszkodowość. Na szczęście okazuje się, że w niektórych przypadkach obawy te nie są uzasadnione. Z posiadanego ubezpieczenia śmiało można skorzystać, gdy kwota odszkodowania z ubezpieczenia AC w całości będzie zrefundowana z polisy OC sprawcy wypadku. W takiej sytuacji kierowca nie powinien stracić zniżek za bezszkodowy przebieg AC. Bowiem jeśli ubezpieczyciel uzyska regres z OC sprawcy, to zdarzenie zostanie usunięte z historii szkodowości i przy odnawianiu polisy potraktuje kierowcę tak, jakby nie miał żadnej szkody.

Kiedy lepiej naprawić auto z swojego AC?

Skorzystanie z własnego ubezpieczenia AC poleca się głównie przy szkodach całkowitych nowych aut. Dla przykładu, jeśli zakupiony w tym roku samochód został rozbity to opłaca się skorzystać z AC, gdyż ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie na podstawie wartości salonowej pojazdu. Natomiast w przypadku likwidacji szkody z OC można liczyć na odszkodowanie wyliczone na podstawie wartości rynkowej z dnia szkody, czyli średnio o 10-15% mniej.

Kiedy lepiej naprawić auto w ramach OC sprawcy?

Choć likwidacji szkody z AC przebiega szybciej, to jednak w większości przypadków polisa OC ma szerszy zakres ochrony. Wynika to z ustawy, w myśl której odszkodowanie wypłacone z OC powinno pokryć rzeczywiste straty i utracone korzyści poszkodowanego. Oznacza to, że poszkodowani w wypadku komunikacyjnym, którzy posiadają ubezpieczenie AC, przed decyzją o likwidacji szkód powinni upewnić się, jakie koszty pokryje posiadane autocasco, a dopiero później podjąć decyzję o zgłoszeniu szkody z posiadanego ubezpieczenia.

Jeżeli przy likwidacji szkody poszkodowany zdecyduje się na skorzystanie z AC, nie powinno być problemu, żeby zgłosić roszczenie o uzupełnienie odszkodowania z polisy OC sprawcy.