Tanie ubezpieczenie OC – mój brat zapłacił mało, czy powinienem kupić polisę u tego samego ubezpieczyciela?

Niekoniecznie. To, że jedna osoba kupiła w jakiejś firmie OC na samochód w przystępnej dla siebie cenie, nie oznacza, że ten sam ubezpieczyciel sprzeda innemu właścicielowi pojazdu polisę na równie atrakcyjnych warunkach. Trzeba pamiętać, że cena OC zależy od wielu czynników, które odwołują się zarówno do profilu właściciela , użytkownika, jak i do jego pojazdu. Towarzystwa ubezpieczeń przy kalkulacji składek biorą pod uwagę te same kryteria, ale przykładają do nich różną wagę, np. młodzi kierowcy mogą spodziewać się, że dostaną zniżkę w You Can Drive, ale już Compensa może mieć lepszą ofertę dla doświadczonych kierowców.

Ubezpieczyciele patrzą przede wszystkim na historię szkód właściciela pojazdu , jego wiek (młodzi płacą dużo więcej), posiadane przez niego auto (pojemność, rocznika, a nawet kolor!), miejsce rejestracji pojazdu (statystyki szkodowości) czy wykonywany na co dzień zawód. Rozkładając te kryteria na czynniki pierwsze, można by wyszczególnić kilkadziesiąt kategorii, które dla każdego z ubezpieczycieli są istotne w różnym stopniu. Dlatego nie ma gwarancji, że niska cena OC, jaką otrzymał brat czy szwagier w jednym z towarzystw, oznacza atrakcyjną składkę również dla nas.

Aby mieć pewność, że kupiło się faktycznie tanie OC, warto skorzystać z możliwości, jakie daje porównywarka ubezpieczeń Superpolisa. Opinie na ten temat są jednoznaczne – sprawdzenie cen u kilku czy kilkunastu ubezpieczycieli daje gwarancję oszczędności nawet kilkuset złotych. To dlatego, że wypełniając jeden formularz otrzymuje się dostęp do kompleksowego porównania ofert i w parę chwil można wybrać najtańsze OC.