Kiedy zaczyna się ochrona polisy turystycznej?

Często na zakup ubezpieczenia turystycznego decydujemy się na ostatnią chwilę, tuż przed wyjazdem. Jednocześnie oczekujemy, że ochroną gwarantowaną w polisie zostaniemy objęci natychmiast po opłaceniu składki. Warto jednak wiedzieć, kiedy faktycznie zaczyna się ochrona ubezpieczenia turystycznego.

Kiedy zaczyna się ochrona ubezpieczenia turystycznego?

W przypadku niektórych polis ubezpieczyciel zastrzega sobie, że ubezpieczenie wykupione przez turystę zacznie działać dopiero po pewnym czasie. W praktyce oznacza to, że gdyby w wyłączonym z ochrony czasie doszło do szkody, to ubezpieczyciel nie weźmie za nią odpowiedzialności i nie wypłaci odszkodowania. Dlatego niezwykle ważne jest dokładne zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU) jeszcze na etapie decyzji o zakupie polisy, aby wiedzieć, kiedy ochrona ubezpieczenia faktycznie zacznie działać.

Polisa turystyczna – kiedy zaczyna się ochrona?

W przypadku osób przebywających na terenie kraju, ochrona ubezpieczenia dla turysty zaczyna się zazwyczaj od następnego dnia po opłaceniu składki. Natomiast jeśli decydujemy się na zakup polisy turystycznej przebywając już za granicą, okres ochronny rozpocznie się z opóźnieniem, od kilku godzin, nawet do kilku dni od momentu opłacenia składki. Ubezpieczyciele zastrzegają sobie, że taka karencja może trwać nawet do 7 dni. Informacje na ten temat znaleźć można w OWU każdej z firm.

Dlaczego ochrona ubezpieczenia nie zawsze zaczyna się w momencie zakupu polisy?

O przydatności ubezpieczenia turystycznego podczas zagranicznego wyjazdu przypominamy sobie w różnych sytuacjach. Zazwyczaj jest to jednak czas, kiedy faktycznie dostrzegamy zagrożenie lub gdy do szkody już doszło. Właśnie dlatego ubezpieczyciele określają kilkudniowy okres karencji, który ma ich uchronić przed wyłudzeniami odszkodowań.

Jeśli jednak z jakiś względów zdarzy się nam zapomnieć o ubezpieczeniu turystycznym, warto ten brak nadrobić decydując się na zakup ubezpieczenia przez internet, np. za pośrednictwem naszej porównywarki. W takim przypadku należy zdecydować się na polisę, która będzie miała możliwie krótki okres karencji.