Ubezpieczenie na wakacje w tropikach

Wakacje na końcu świata to przygoda, którą warto przeżyć. Jednak im bardziej egzotyczny cel podróży, tym więcej spraw do załatwienia przed wyjazdem. Aby z wakacji w tropikalnych krajach zostały tylko miłe wspomnienia, trzeba dobrze się do nich przygotować. Jednym z ważniejszych obowiązków jest zadbanie o bezpieczeństwo, a warto pamiętać, że urlop w tropikach to nie tylko piękna przyroda, ale też ryzyko zachorowania na tamtejsze choroby. Według statystyk aż połowę Europejczyków dotyka tam co najmniej lekki problem zdrowotny, zazwyczaj związany  z działaniem układu pokarmowego, a dla jednej osoby na 100 tys. wakacje w tropikach zakończą się śmiercią. Najbardziej skutecznym sposobem przeciwdziałania jest odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Jaki wariant polisy wybrać na wakacje w tropikach?

Ubezpieczenie turystyczne na tropikalne wakacje

Przed wyjazdem na egzotyczne wakacje – niezależnie od tego, czy zorganizowane przez biuro podróży, czy na własną rękę – trzeba zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Ubezpieczenie podróżne może się okazać nieocenione, gdy turyście przyjdzie skorzystać z miejscowej opieki medycznej. O ile podczas pobytu w krajach europejskich możemy liczyć na wsparcie publicznych placówek zdrowia – pod warunkiem posiadania ubezpieczenia w NFZ i wyrobienia karty EKUZ – o tyle podczas wyprawy do Afryki czy Azji koszty opieki medycznej turyści muszą pokryć z własnej kieszeni. Przed taką koniecznością można zabezpieczyć się posiadając kompleksową polisę turystyczną.

Konieczna kompleksowa ochrona ubezpieczeniowa

Podróż do egzotycznych krajów wymaga gruntownego przygotowania w kwestii dopasowania zakresu ubezpieczenia do zagrożeń występujących w danym rejonie. Polisa powinna zagwarantować ubezpieczenie kosztów leczenia, a w razie potrzeby także transport medyczny do Polski i dalszą hospitalizację na terenie kraju. Dlatego też ważne jest dopasowanie sumy ubezpieczenia zależnie od kierunku podróży.

Minimalna kwota kosztów leczenia powinna opiewać na 200 – 300 tys. zł. Dla porównania, w przypadku wakacji w Europie suma 100 tys. zł niejednokrotnie może okazać się wystarczająca. Przykładowo, koszt dobowego pobytu w szpitalu w RPA to 80 dolarów, ale już w Angoli aż 1700 dolarów. Jakość służby zdrowia na drugim końcu świata może odbiegać od europejskich standardów, dlatego ważne jest, by polisa obejmowała transport medyczny do Polski oraz pokrywała dalsze leczenie po powrocie do kraju. Przed zakupem polisy należy zapoznać się z podanymi przez MSZ informacjami na temat kosztów leczenia w danym państwie i na tej podstawie określić kwoty, na jakie powinniśmy się ubezpieczyć.

Polisa turystyczna powinna też zapewniać pomoc na wypadek kradzieży dokumentów, pieniędzy i kart płatniczych czy uszkodzenia bagażu. Jeśli turysta planuje zwiedzanie zza kierownicy wynajętego samochodu, ważne by zakres ubezpieczenia wchodziło OC. W razie spowodowania wypadku ubezpieczyciel przejmie wówczas odpowiedzialność finansową i wypłaci zadośćuczynienie poszkodowanemu z winy swojego klienta. Jeśli wakacje okażą się niewypałem, kompleksowa polisa ubezpieczeniowa pomoże je uratować chociaż pod kątem finansowym.  

Polisa uwzględniająca choroby tropikalne

Pobyt w egzotycznym kraju często wiąże się z ryzykiem zachorowania na niespotykane w naszych szerokościach geograficznych choroby. Dlatego jeżeli decydujemy się na wyjazd do krajów o wysokiej częstotliwości zarażenia chorobami tropikalnymi, koniecznie trzeba wybrać polisę turystyczną zawierającą taką ochronę. To bardzo ważne, ponieważ standardowa polisa nie pokryje kosztów leczenia i hospitalizacji wynikających z zarażenia chorobą tropikalną. Jednak część ubezpieczycieli za dodatkową opłatą jest skłonna rozszerzyć ochronę o to ryzyko.

Warto też pamiętać, że jednym ze sposobów na uniknięcie zachorowania jest zaszczepienie się przed wyjazdem na urlop. Na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych znajduje się lista szczepień, które podróżny powinien przyjąć przed udaniem na tropikalne wakacje. Część szczepionek jest obowiązkowa przed udaniem się w dany region, natomiast inne są zalecane jako dodatkowa ochrona.