W ramach umowy ubezpieczenia turystycznego na zagraniczny wyjazd często oferowane jest dodatkowe świadczenie polegające na zapewnieniu transportu powrotnego osoby poszkodowanej do kraju. Wyjaśniamy, dlaczego jest to ważny element polisy dla podróżnych i w jakich sytuacjach się on przydaje.
Koszt transportu poszkodowanego – co to za ubezpieczenie?
Konieczność pokrycia kosztów medycznego transportu powrotnego zachodzi, gdy w wyniku zachorowania czy nieszczęśliwego wypadku stan zdrowia turysty zmusza go do skorzystania z specjalistycznej pomocy. Transport medyczny będzie potrzebny zawsze, gdy poszkodowana osoba nie będzie w stanie samodzielnie powrócić do kraju i prócz standardowego transportu potrzebna będzie opieka medyczna podczas całej podróży.
Transport medyczny zazwyczaj jest częścią kupowanego na zagraniczny wyjazd ubezpieczenia kosztów leczenia, bywa także odrębnym ubezpieczeniem. To świadczenie pomocowe polegające na zapewnieniu transportu osobie poszkodowanej do miejsca zamieszkania lub do placówki medycznej w kraju, gdy wymaga ona dalszego leczenia. Świadczenie to nabiera wyjątkowego znaczenia, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że jeśli poszkodowany turysta nie będzie posiadał wspomnianego ubezpieczenia za transport medyczny zapłacić będzie musiał z własnej kieszeni.
Transport medyczny poszkodowanego – kiedy jest potrzebny i ile kosztuje?
Przy lżejszych obrażeniach (np. złamaniu nogi), gdy wymagany jest transport w pozycji pół-leżącej lub leżącej do transportu wykorzystać można ambulans czy samolot pasażerski (pod warunkiem uzyskania zgody przewoźnika). Jednak nawet w przypadku przelotu zwykłym samolotem pasażerskim z krajów południowej Europy, koszt transportu dla poszkodowanego i opiekuna medycznego sięgnąć może kwoty 10-12 tys. zł. Natomiast jeśli dojdzie do bardziej skomplikowanych obrażeń i konieczne będzie zastosowanie specjalistycznego transportu lotniczego, koszt usługi znacznie wzrośnie. Z jeszcze wyższymi sumami trzeba się liczyć, jeśli potrzebny będzie specjalistyczny transport medyczny z dalekich, lecz jednocześnie popularnych wśród turystów krajów np. Chin, Indii, Tajlandii czy Meksyku.
Warto wiedzieć, że koszt ewentualnego transportu medycznego sięgać może kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych i może zdecydowanie przewyższać koszt samego leczenia. Co więcej, takich usług nie zapewnia turyście ubezpieczenie w NFZ, dlatego konieczna jest dodatkowa ochrona ubezpieczenia.