FAQ
Kupno samochodu bez ważnego OC
Po zakupie używanego auta wraz z kompletem kluczyków i dokumentami nowy właściciel otrzymać powinien także umowę ubezpieczenia OC. Co jednak jeśli samochód nie był ubezpieczony?
Czasem sprzedający pojazd negocjują z przyszłym właścicielem fakt przekazania umowy OC. Warto wiedzieć, że nie jest to kwestia, która podlega dyskusji. Przekazanie ubezpieczenia OC przez poprzedniego właściciela jest jego obowiązkiem i wynika z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Co za tym idzie, jeśli nowy posiadacz auta nie otrzyma OC, to i tak bez trudu będzie mógł wystąpić o taki dokument w dowolnym oddziale firmy, w którym pojazd był ubezpieczony. Nawet w przypadku, gdy poprzedni właściciel nie będzie chciał współpracować, to wystarczy skorzystać z ogólnodostępnej bazy UFG (zobacz, jak sprawdzić ubezpieczenie), przy pomocy której otrzymasz informację o ubezpieczeniu. A co jeśli okaże się, że sprzedający nie przekazał dokumentów, ponieważ auto nie jest objęte ochroną ubezpieczeniową?
Kupiłem auta bez OC. Co dalej?
Zakup pojazdu bez ważnego ubezpieczenia OC to „czarny scenariusz”, który na szczęście zdarza się bardzo rzadko. Niemniej jednak kierowca, który znalazł się w takiej sytuacji nie jest na straconej pozycji. Wystarczy bezzwłocznie znaleźć odpowiednią dla siebie polisę i zawrzeć umowę z ubezpieczycielem. Przypominamy, że za pośrednictwem naszej internetowej porównywarki można to zrobić w kilka chwil. Po zakupie polisy można śmiało korzystać z samochodu. Nie ma się również co martwić o nieprzyjemności związane z wcześniej nieopłaconymi składkami. Odpowiedzialność za okres, w którym pojazd pozostawał nieubezpieczony, spoczywa na poprzednim właścicielu.
Czym skutkuje jazda samochodem bez ważnego OC?
Należy jednak pamiętać, że poruszanie się autem bez ważnego OC jest wykroczeniem, za które grozi kara od UFG. W przypadku wykrycia braku polisy na auto osobowe, właściciel pojazd zapłacić może nawet 3700 zł!
Ubezpieczenie OC bez zniżek
Wysokość podstawowej składki za ubezpieczenie ma kluczowy wpływ na ostateczną cenę OC, ponieważ to od niej naliczane są poszczególne zniżki i zwyżki. Stawki za ubezpieczenie dobierane są indywidualnie. Od czego więc zależy wyjściowa kwota za OC?
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?
Podstawowa cena ubezpieczenia OC zależy od kilku czynników. Część z nich dotyczy pojazdu m.in. miejsce jego zarejestrowania, model i pojemność silnika, jak i przeznaczenie auta. Bezpośrednie przełożenie na wysokość wyjściowej ceny OC mają również informacje o posiadaczu pojazdu – wiek, staż w prowadzeniu samochodu oraz historia wypadków czy stłuczek.
W miastach o silnym natężeniu na drogach występuje większe ryzyko wypadków, co sprawia, że baza wyjściowej stawki za OC będzie wyższa, niż w mniejszych miasteczkach. W celu obniżenia podstawowej taryfy cenowej należy zdecydować się na małolitrażowy pojazd, ich właściciele z pewnością mogą liczyć na niższą stawkę wyjściową niż miłośnicy wielkich silników. Co więcej, kierowcy np. taksówek, nauk jazdy czy aut dostawczych z pewnością będą musieli płacić wyższe OC od przeciętnego właściciela pojazdu, który auto wykorzystuje, aby dostać się do pracy czy zawieźć dzieci do szkoły.
Ubezpieczenie samochodu bez zniżek – jak obniżyć składkę?
Każde towarzystwo ubezpieczeniowe, starając się zachęcić klientów do zakupu swoich produktów, do podstawowej stawki za ubezpieczenie komunikacyjne nalicza zniżki lub zwyżki. Ubezpieczyciele robią to według własnych zasad, których nie ujawniają, by inne firmy nie skopiowały tego rozwiązania. Co w praktyce wygląda tak, że wypełniając formularz kierowcy spotykają się z często – wydawałoby się – dziwnymi pytaniami, jednak ostatecznie mogą one mieć wpływ na wysokość składki za OC.
Wysokość podstawowej składki OC bez zniżek, podobnie jak rabat udzielany przez ubezpieczyciela, nie są najważniejsze. Podczas zakupu polisy kierować należy się jedynie ostateczną ceną, czyli realnym kosztem OC. Porównać wysokość składek u różnych ubezpieczycieli i wybrać najlepszą dla siebie ofertę możesz za pomocą kalkulatora ubezpieczeń dostępnego na naszej platformie.
Ubezpieczenie samochodu jako współwłaściciel
Posiadanie samochodu w ramach współwłasności jest korzystne głównie dla młodych kierowców. Cena pierwszego ubezpieczenia jest zazwyczaj wysoka. W sytuacji, gdy samochód objęty jest współwłasnością kalkulacja składki może uwzględniać zniżki starszego z właścicieli i tym samym znacznie obniżyć cenę polisy. Korzyści dla młodych kierowców są więc oczywiste. A jak wygląda sytuacja posiadającego zniżki współwłaściciela, na co powinien uważać? Czy ubezpieczenie samochodu jako współwłaściciel się opłaca?
OC samochodu z współwłaścicielem
Osoba ubezpieczająca swoje pierwsze auto może sporo zaoszczędzić, jeśli do dowodu rejestracyjnego wpisze starszego i bardziej doświadczonego kierowcę. Niższa cena to nie jedyna korzyść dla młodego kierowcy. Zyska on także zniżki za bezszkodową jazdę, które nabywa z biegiem czasu, a po osiągnięciu maksymalnego pułapu, będzie mógł samodzielnie otrzymać niską cenę polisy.
Znalezienie współwłaściciela może nie być jednak proste. Prócz niekwestionowanych korzyści rozwiązanie to ma kilka wad i obarczone jest ryzykiem. W przypadku spowodowania szkody przez jednego właściciela, zniżki traci także drugi. Dlatego decydując się na tego typu spółkę warto wybrać osobę dobrze znaną, co do której ma się zaufanie. Sprawdzić należy także, czy kandydat na współwłaściciela nie ma długów. W przeciwnym razie bank może zainteresować się pojazdem.
Warto też pamiętać, że im więcej osób wpisanych do dowodu rejestracyjnego, tym więcej formalności podczas sprzedaż pojazdu. Oczywiście można to załatwić odpowiednim pełnomocnictwem. Zgoda współwłaściciela potrzebna będzie także na wypłatę świadczeń przyznawanych po szkodzie. Sytuacja staje się skomplikowana także w przypadku śmierci któregokolwiek z właścicieli, bowiem przypadająca mu część wchodzi do masy spadkowej.
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy
Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy jest zdecydowanie droższe od polisy dla bardziej doświadczonego posiadacza samochodu. Ubezpieczyciele postrzegają młodych kierowców jako grupę stwarzającą największe zagrożenie na drogach, czego potwierdzeniem są statystyki – zarówno zbierane we własnym zakresie przez towarzystwa, jak i policyjne. W praktyce oznacza to, że każdy kto ma nie więcej niż 24 lata i po raz pierwszy ubezpiecza swój samochód, za OC zapłaci zdecydowanie więcej niż doświadczony kierowca. Dlaczego tak jest i co powinni zrobić młodzi kierowcy, aby kupić tańsze OC?
Ceny OC dla młodego kierowcy
Ubezpieczyciele kalkulują wysokość składki za OC m.in. na podstawie statystyk wypadkowych, a z tych jednoznacznie wynika, że w grupie najmłodszych i niedoświadczonych kierowców ryzyko spowodowania szkody jest najwyższe. W efekcie niewiele towarzystw patrzy na nich łaskawym okiem. Jednak żadne z nich nie może odmówić jakiemukolwiek klientowi sprzedaży obowiązkowej polisy OC. Dlatego skutecznie zniechęca się młodych kierowców powszechnie stosowanymi zaporowymi cenami, opartymi nawet na kilkudziesięcioprocentowych zwyżkach. Wspomniane zwyżki cen obowiązkowej polisy komunikacyjnej dotyczą osób do 25 roku życia, a także tych, które posiadają prawo jazdy krócej niż trzy lata. Czasami jednak więcej zapłacą także kierowcy między 25, a 28 rokiem życia.
Porównanie przykładowych kalkulacji cen ubezpieczenia OC dla młodego i doświadczonego kierowcy znajdują się tutaj.
Tanie OC dla młodych kierowców
Z oczywistych względów polisa OC bardzo często jest dla młodych kierowców po prostu zbyt droga. Powszechnym sposobem, aby tą przeszkodę obejść jest zarejestrowanie samochodu z współwłaścicielem i korzystanie z jego zniżek. Dzięki tej metodzie niedoświadczony kierowca zapłaci za ubezpieczenie o wiele mniej. Przed zakupem polisy należy jednak zweryfikować, które towarzystwa są skłonne uznać zniżki posiadane przez jednego z wpisanych w dokumentach kierowców, bowiem nie każda firma się na to zgodzi.
Skorzystanie z tej możliwości gwarantuje tanie OC dla młodych kierowców, ale decyzję o współwłasności auta należy podjąć w oparciu o całościowy rachunek zysków i strat. Dotyczy to przede wszystkim doświadczonego kierowcy, ponieważ każda szkoda spowodowana tym samochodem, niezależnie od tego, kto prowadził w momencie zdarzenia, zostanie zapisana również na jego koncie i na pewno negatywnie wpłynie na posiadane zniżki.
Dokumenty potrzebne przy zakupie samochodu
Kupno samochodu używanego wiąże się z pewnego rodzaju ryzykiem. Nigdy nie mamy pewności na jakie auto trafimy, dlatego należy zachować wszelkie środki ostrożności. Kluczem do tego jest skompletowanie niezbędnych dokumentów i dopełnienie wszystkich formalności. Jakie dokumenty są potrzebne przy kupnie samochodu, a jakie powinniśmy otrzymać po zakończonej transakcji?
Zakup używanego auta – wymagane dokumenty
Najważniejszym dokumentem dla kupującego samochód jest umowa kupna-sprzedaży. To dowód nabycia własności pojazdu. Umowa zawierać powinna zapis identyfikujący pojazd (markę i model), ale także numery rejestracyjne, silnika i nadwozia, przebieg oraz inne cechy szczególne pojazdu. Dokument ten możesz pobrać tutaj.
Ponadto sprzedający powinien nowemu właścicielowi przekazać:
– dowód rejestracyjny, jeżeli pojazd jest zarejestrowany,
– dowód zawarcia polisy OC pojazdu,
– zaświadczenie o badaniu technicznym,
– kartę pojazdu, jeżeli taka była wydana (posiada ją każdy samochód zarejestrowany po 1999 roku).
Dokumenty potrzebne przy kupnie sprowadzonego z zagranicy pojazdu
Większość aut na rynku wtórnym to pojazdy sprowadzone z zagranicy. Oferty takie kuszą ceną, ale należy podejść do nich z rozwagą i ze szczególną ostrożnością dopełnić wszystkich formalności oraz skompletować niezbędne dokumenty. Kiedy decydujemy się na zakup auta użytkowanego w kraju należącym do Unii Europejskiej, nie zarejestrowanego wcześniej w Polsce, niezbędnymi dokumentami przy pierwszej rejestracji są:
– dowód odprawy celnej przywozowej,
– dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium Polski,
– potwierdzenie zapłacenia podatku,
– dowód opłaty recyclingowej,
– wyciąg ze świadectwa homologacji (lub odpis decyzji zwalniającej pojazd z homologacji),
– tablice rejestracyjne.
Dokumenty potrzebne przy sprzedaży samochodu
Przygotowując auto do sprzedaży – oprócz zadbania o jego wygląd i wystawienia ogłoszenia – należy dopełnić wiele formalności. Zaniedbanie tych obowiązków może spowodować wezwania do urzędów, a w skrajnych przypadkach także straty finansowe. Podpowiadamy jakie dokumenty potrzebne są przy sprzedaży samochodu oraz o czym powinien pamiętać każdy kto pozbywa się auta.
Dobra umowa sprzedaży samochodu
Umowa kupna-sprzedaży samochodu jest dokumentem potwierdzającym transakcje i zabezpieczającym obie jej strony przed nadużyciami. Z perspektywy sprzedającego musi ona chronić przed „zwrotem” samochodu lub reklamacjami ze strony nowego właściciela. W dokumencie koniecznie powinien znaleźć się zapis informujący o tym, że kupujący przed dokonaniem transakcji zapoznał się ze stanem technicznym pojazdu. W ten sposób można ograniczyć liczbę ewentualnych roszczeń. Wzór umowy sprzedaży samochodu możesz pobrać tutaj.
Zachowaj dokumenty
Umowa związana z transakcją to ważny dokument, który należy zachować i trzymać w takim miejscu, by w razie potrzeby nie mieć kłopotu z jej okazaniem. Taka konieczność dość często zdarza się w przypadku starszych pojazdów, które bywają porzucane przez nowych właścicieli. Może to być uciążliwa sytuacja dla dawnego posiadacza auta, szczególnie, gdy nowy właściciel nie przerejestrował pojazdu. W takiej sytuacji zachowana umowa wystarczy aby uniknąć konieczności ponoszenia kosztów holowania i złomowania porzuconego pojazdu.
Formalności związane z OC przy sprzedaży auta
Każda osoba sprzedająca samochód przekazuje wraz z nim przepisane do pojazdu OC. Następnie w ciągu 14 dni należy zgłosić ten fakt u swojego ubezpieczyciela. Zgłaszając sprzedaż auta należy wystosować odpowiednie pismo do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym koniecznie muszą znaleźć się dane nabywcy pojazdu – jego imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz numer PESEL. Chroni to sprzedawcę przed problemem w chwili, gdy nowy posiadacz auta i polisy przestanie opłacać składki, a ubezpieczyciel będzie domagał się opłaty od ostatniego jej posiadacza.
Pozostałe formalności
Poza wyżej wymienionymi dokumentami, sprzedający pojazd, musi pamiętać również o związanych z taką transakcją formalnościach prawnych. Więcej informacji o tym, jakie czynności należą do obowiązków dotychczasowego właściciela pojazdu oraz gdzie zgłosić sprzedaż samochodu, znajduje się w naszym poradniku – formalności przy sprzedaży samochodu.
Termin wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia OC
Zasady likwidacji szkód z obowiązkowej polisy OC reguluje ustawa z 23 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, co oznacza, że są one takie same dla wszystkich ubezpieczycieli.
Wypłata odszkodowania z OC
Poszkodowany w wypadku ma na zgłoszenie szkody 3 lata od daty zdarzenia, w zależności od okoliczności, w jakich doszło do powstania szkody, czas ten może się wydłużyć. Niemniej jednak zaleca się jak najszybszy kontakt z ubezpieczycielem. Pomaga to znacznie usprawnić proces likwidacji, ułatwia zadanie rzeczoznawcom i pozwala szybko otrzymać odszkodowanie.
Zasadą jest, że wypłata należnego odszkodowania odbywa się w terminie:
- 30 dni od złożenia zawiadomienia o szkodzie,
- po kolejnych 14 dniach, gdy sprawa wymaga wyjaśnienia dodatkowych okoliczności,
- najpóźniej do 90 dni od zawiadomienia o szkodzie, jeśli w trakcie likwidacji pojawią się okoliczności utrudniające wydanie decyzji przez ubezpieczyciela.
Wypłata odszkodowania z OC w terminie przekraczającym 90 dni możliwa jest jedynie w sytuacji, gdy ustalenie odpowiedzialności zależy od toczącego się postępowania sądowego.
Wypłata odszkodowania – bezpośrednia likwidacja szkód
Z początkiem kwietnia 2015 r. wszedł w życie system Bezpośredniej Likwidacji Szkód (BLS), który umożliwia poszkodowanym kierowcom zgłaszanie szkód u swojego ubezpieczyciela, a nie u ubezpieczyciela sprawcy. Oznacza to, że towarzystwo ubezpieczeń, w którym poszkodowany zakupił OC, zajmuje się wypłatą świadczeń lub naprawą zniszczonego w wyniku wypadku samochodu. Dzięki temu proces likwidacji szkód przebiega znacznie szybciej i sprawniej, skraca to również czas oczekiwania na odszkodowanie.
Gdy niemożliwa jest wypłata odszkodowania
Zdarzają się sytuacje, gdy niemożliwe jest ustalenie wysokości odszkodowania lub odpowiedzialności ubezpieczyciela. W takiej sytuacji obowiązkiem towarzystwa jest wykazanie, że zostało zrobione wszystko, co było możliwe aby wyjaśnić sprawę. Natomiast jeśli ubezpieczyciel odmówi wypłaty całości lub części odszkodowania, ma obowiązek dokładnie uzasadnić swoje stanowisko i szczegółowo opisać przyczyny decyzji.
Zawsze w terminie 30 dni od zawiadomienia o szkodzie ubezpieczyciel ma obowiązek powiadomić na piśmie poszkodowanego o przyczynach niemożności zaspokojenia roszczeń oraz poinformować o planowanym terminie wyjaśnienia sprawy.
Gdzie i w jakim czasie zgłosić sprzedaż samochodu?
Każdy sprzedający samochód przekazuje wraz z nim dowód rejestracyjny oraz przypisane do pojazdu ubezpieczenie OC. Wiele osób uważa, że po akcie sprzedaży kończy się ich przygoda z autem. To błąd, o czym przekonało się już wielu kierowców. Informacje na temat formalności przy sprzedaży samochodu znajdziesz w oddzielnym poradniku (tutaj), w tym wpisie podpowiadamy gdzie oraz w jakim czasie trzeba zgłosić zbycie pojazdu.
W jakim terminie trzeba przerejestrować samochód?
Choć formalności przy sprzedaży samochodu nie są bardzo skomplikowane, trzeba pamiętać, że to, w jakim czasie należy zgłosić sprzedaż samochodu, jest ściśle określone przepisami. Niewypełnienie tego obowiązku może doprowadzić do uciążliwych sytuacji. Obowiązkowo informację o zbyciu pojazdu trzeba przekazać do swojego wydziału komunikacji, a otrzymany dokument potwierdzający to zgłoszenie zachować na przyszłość. Sprzedający pojazd powinien dopełnić tego obowiązku w terminie 30 dni od dokonania transakcji. Zgłoszenie sprzedaży auta odbywa się na podstawie umowy kupna-sprzedaży pojazdu i jest bezpłatne.
To niezbędna czynność. Dzięki temu kierowca zabezpiecza się przed przykrą sytuacją, kiedy kolejny właściciel nie zdecyduje się na rejestrację samochodu. W takim przypadku wszelkie mandaty i wezwania na policję trafiać będą do osoby, która była ostatnim zarejestrowanym właścicielem samochodu. Nie oznacza to, że odpowiada ona za popełnienie tych wykroczeń, jednak za każdym razem ma obowiązek odpowiedzieć na wezwanie. W takiej chwili przyda się zachowana umowa, będąca dowodem przekazania auta nowemu właścicielowi.
Czy sprzedaż auta trzeba zgłosić ubezpieczycielowi?
Obowiązkiem sprzedającego samochód jest zgłoszenie tego faktu u swojego ubezpieczyciela. Tą formalność należy dopełnić w ciągu 14 dni. Chroni to poprzedniego właściciela przed problemami w chwili, gdy nowy posiadacz auta i polisy zrezygnuje z opłacania składek, a nieświadomy sytuacji ubezpieczyciel może domagać się opłaty składek od ostatniego jej posiadacza. O sprzedaży samochodu ubezpieczyciela poinformować można pisemnie lub drogą mailową (warto zadzwonić na infolinię ubezpieczyciela i dowiedzieć się, komu wysłać wiadomość). W dokumencie skierowanym do towarzystwa ubezpieczeniowego koniecznie powinny się znaleźć się dane osoby, która nabyła samochód. Podstawa to imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz numer PESEL.
Sprzedaż samochodu – jakie formalności?
Przygotowanie auta do sprzedaży wymaga zadbania o jego wygląd zewnętrzny oraz stan techniczny. Koniecznie trzeba pamiętać również o związanych z taką transakcją formalnościach prawnych oraz ubezpieczeniowych. Bowiem musisz wiedzieć, że nie tylko kupujący, ale także sprzedający musi dopełnić formalności związanych z sprzedażą pojazdu. Jakie formalności należą do obowiązków dotychczasowego właściciela pojazdu? Gdzie zgłosić sprzedaż samochodu? Na te pytania w prosty sposób odpowiadamy służąc poradą pozbywającym się swoich aut.
Jakie formalności przy sprzedaży samochodu?
Gdy umowa kupna-sprzedaży jest już podpisana zarówno przez kupującego, jaki i sprzedającego, należy zadbać o pozostałe formalności. Dla sprzedającego pojazd podpisanie tego dokumentu jest jednoznaczne z koniecznością wizyty w wydziale komunikacji. Należy udać się do urzędu, w którym samochód był rejestrowany, aby powiadomić wydział komunikacji o zbyciu pojazdu. W szczególnych przypadkach konieczne okazać się może również rozliczenie z urzędem skarbowym. Dotyczy to osób, które właścicielami auta były krócej niż pół roku. Dobrze jest, gdy dotychczasowy właściciel auta odwiedzi również swojego ubezpieczyciela. Do towarzystwa ubezpieczeń należy dostarczyć oświadczenie o przeniesieniu własności pojazdu na inną osobę i podać jednocześnie jej dane. Dzięki temu nie musimy obawiać się konieczności opłacenia kolejne raty składki bądź wznowienia polisy.
Zwrot składki OC
Powiadomienie firmy ubezpieczeniowej o sprzedaży samochodu może pozwolić również na odzyskanie części składki opłaconych ubezpieczeń OC i AC. Przy ubezpieczeniu autocasco zwrot przysługuje zazwyczaj za każdy niewykorzystany dzień ochrony liczony od następnego dnia po sprzedaży. W przypadku obowiązkowej polisy zwrot jest uzależniony od postępowania kupującego. Bowiem może on zrezygnować z polisy OC (którą otrzymał od sprzedawcy wraz z autem) i wykupić nową. Równie dobrze może z przekazanej mu polisy OC korzystać do końca terminu ważności. Tylko w pierwszym przypadku sprzedający auto liczyć możne na zwrot niewykorzystanej składki.
Szkoda całkowita – jak jest liczona wysokość odszkodowania?
W myśl podstawowego podziału szkód w ubezpieczeniach komunikacyjnych wyróżnia się – szkodę częściową i całkowitą. Szkoda całkowita pojazdu występuje wówczas, gdy uległ on zniszczeniu w takim stopniu, że nie nadaje się do naprawy, albo gdy koszty napraw przekroczyłyby wartość pojazdu w dniu likwidacji szkody.
Szkoda całkowita w OC
W przypadku ubezpieczenia OC o szkodzie całkowitej mówimy, gdy przywrócenie stanu auta sprzed wypadku jest niemożliwe lub gdy pociąga ono za sobą zbyt wysokie koszty naprawy. W praktyce oznacza to, że jeśli decyzją rzeczoznawcy naprawa pojazdu jest równa lub przekracza ok. 100% jego wartość w stanie nieuszkodzonym, wówczas ubezpieczyciel może podjąć decyzję o zakwalifikowaniu szkody jako całkowitej.
Szkoda całkowita w AC
Szkoda całkowita w ubezpieczeniu autocasco ma miejsce wówczas, gdy całkowity koszt naprawy pojazdu przekracza określoną w ogólnych warunkach ubezpieczenia wartość pojazdu. Choć wartość ta może być zróżnicowana w zależności od firmy ubezpieczeniowej, zazwyczaj jednak wynosi 70% wartości pojazdu na dzień szkody. Oznacza to, że jeśli koszt naprawy przekracza 70% wartości pojazdu w stanie nieuszkodzonym, to wówczas szkoda uznawana jest przez ubezpieczyciela za całkowitą. Warto również dodać, że część towarzystw za szkodę całkowitą uzna również kradzież pojazdu.
Jak liczy się wysokość odszkodowania przy szkodzie całkowitej?
W przypadku stwierdzenia szkody całkowitej ustalenie wysokości odszkodowania polega na pomniejszeniu wartości pojazdu w stanie sprzed uszkodzenia o wartość pozostałości (czyli wraku pojazdu). Bowiem po zakończeniu procesu likwidacyjnego uszkodzony pojazd będzie stanowił własność poszkodowanego, który może nim swobodnie dysponować (np. sprzedać „na części”). Jeśli wrak pojazdu nie ma żadnej wartości, wówczas wysokość wypłacanego odszkodowania będzie równa wartości pojazdu przed wystąpieniem szkody. W takim przypadku auto oddaje się do kasacji i zostaje ono wyrejestrowane.
Jak sprawdzić OC samochodu?
Jesteś osobą poszkodowaną w kolizji i nie wiesz, jak sprawdzić czy pojazd sprawcy ma ważną polisę OC? A może chcesz kupić używane auto i zastanawiasz się jak sprawdzić ubezpieczenie tego samochodu? Podpowiadamy, gdzie znaleźć informację o historii obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu.
Po co sprawdzać?
Informacja o tym, czy ktoś wykupił ubezpieczenie OC stanowi pomoc dla poszkodowanych w wypadkach drogowych. Wiąże się to z przykrym faktem częstego odmawiania okazania swojej polisy OC przez sprawców kolizji. Z możliwości zweryfikowania obowiązkowej polisy równie często korzystają osoby zainteresowane kupnem używanego pojazdu, które pragną upewnić się czy posiada on ważną polisę.
Jak sprawdzić ubezpieczenie sprawcy wypadku?
Wzywanie policji do małej stłuczki nie jest konieczne, ponieważ sam możesz sprawdzić, czy sprawca wypadku ma ważne ubezpieczenie. Dzięki udostępnionej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny bazie danych, sprawdzenie ubezpieczenia OC zajmie Ci kilka minut. Wchodząc na stronę internetową UFG możesz sprawdzić, czy i gdzie właściciel danego pojazdu ma wykupione OC. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny lub VIN auta, którego polisą jesteś zainteresowany, a w przeciągu kilku sekund otrzymasz bezpłatny dostęp do danych o jej ważności. Udostępniana informacja dotyczy tylko wybranego dnia zapytania.
Sprawdzenia ubezpieczenia OC dokonasz pod tym linkiem.
Chcę kupić używany pojazd – jak sprawdzić OC?
Przed zakupem używanego auta kierowcy często zastanawiają się, czy warto i jak sprawdzić OC poprzedniego właściciela. Aby uniknąć kłopotów i wysokich kar, warto upewnić się, czy sprzedający na pewno miał ważne ubezpieczenie. W tym celu również skorzystać można z bazy na stronie UFG. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny i w kilka chwil można się przekonać, czy dany samochód, motocykl, autobus a nawet ciągnik, posiada ważna polisę.
Jak wypowiedzieć umowę OC?
Wielu kierowców zadaje pytanie: czy można wypowiedzieć umowę OC w trakcie jej trwania, kiedy to zrobić i jak w praktyce wygląda rezygnacja z polisy? Z tego poradnika dowiesz się, jak skutecznie złożyć wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC samochodu.
Jeśli zdecydowałeś się na rezygnację z dotychczasowego ubezpieczenia, musisz pamiętać, że nie wystarczy wykupić OC u innego ubezpieczyciela. Przede wszystkim należy skutecznie wypowiedzieć OC samochodu. Pamiętaj, że rezygnację z umowy ubezpieczenia można złożyć w określonych przypadkach, przestrzegając terminów i składając odpowiedni wniosek.
Kiedy wypowiedzieć umowę OC?
Ubezpieczenie OC automatycznie odnawia się na kolejny rok w przypadku, gdy osobiście je kupiliśmy i zapłaciliśmy za nie pełną składkę. W takiej sytuacji zmiana ubezpieczyciela wiąże się z koniecznością wypowiedzenia umowy w obecnym towarzystwie.
Rezygnacja z ubezpieczenia OC nie jest skomplikowaną sprawą. Należy jednak wiedzieć, w zależności od okoliczności rozwiązanie umowy odbywa się na innych zasadach. Kluczową kwestią jest to, ile czasu na wypowiedzenie OC w danych okolicznościach ma właściciel pojazdu.
Wypowiedzenie – OC komunikacyjne niedługo wygasa lub umowa odnowiła się automatycznie
W przypadku gdy okres aktualnej ochrony ubezpieczenia dobiega końca, a właściciel auta chce zmienić zakład ubezpieczeń, musi złożyć pisemną rezygnację. Sprawą bardzo istotną jest termin wypowiedzenia OC – trzeba to zrobić najpóźniej na dzień przed datą wygaśnięcia ochrony. W przeciwnym razie polisa się automatycznie odnowi. Przed wypowiedzeniem umowy należy kupić nową polisą i upewnić się, że zawarta z inną firmą umowa już zaczęła działać. Trzeba pamiętać, że pojazd nawet przez jeden dzień nie może pozostać bez ochrony ubezpieczenia.
Nawet jeśli polisa została automatycznie przedłużona, to właściciel pojazdu nadal może zmienić ubezpieczyciela. W tym przypadku również trzeba kupić nowe OC i złożyć stosowne wypowiedzenie do ubezpieczyciela, z którego usług chcemy zrezygnować. Towarzystwo rozwiąże umowę i pobierze składki jedynie za okres, w którym faktycznie korzystaliśmy z ochrony.
Wymówienie polisy OC zbywcy pojazdu
Kierowcy kupujący używane auto bardzo często zadają sobie pytanie – czy muszę wypowiedzieć umowę OC byłego właściciela? Warto wiedzieć, że z polisy można korzystać do końca jej ważności. Równie dobrze z OC otrzymanego od poprzedniego właściciela pojazdu można zrezygnować w każdym momencie umowy. Formalności związane z wypowiedzeniem umowy najlepiej rozpocząć, dopiero gdy mamy pewność, że ochrona nowo zakupionej polisy zaczęła już działać. Aby dopełnić formalności, trzeba dostarczyć do dawnego ubezpieczyciela stosowne wypowiedzenie i kopię umowy zakupu auta.
Rezygnacja z OC po wyrejestrowaniu pojazdu
Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia samochodu w związku z jego wyrejestrowaniem najczęściej wiąże się z jego kradzieżą, przekazaniem go do złomowania lub sprzedażą pojazdu za granicę. W takiej sytuacji należy przedstawić ubezpieczycielowi dokument potwierdzający wyrejestrowanie auta.
Rezygnacja z OC kupionego przez internet
W przypadku umów zawartych na odległość, czyli za pośrednictwem strony internetowej lub telefonicznie, można odstąpić od umowy w terminie 30 dni od daty jej zawarcia.
Czy można wypowiedzieć umowę OC przez internet?
Rezygnację z umowy OC trzeba złożyć na piśmie. Nie trzeba tego robić jednak osobiście w oddziale firmy. Skan dokumentu z własnoręcznym podpisem można przesłać do ubezpieczyciela w wiadomości e-mail lub za pośrednictwem faksu. Za datę złożenia wypowiedzenia przyjmuje się dzień, w którym dokument został dostarczony, a w przypadku przesyłki tradycyjną pocztą liczy się data stempla pocztowego.
Jak napisać rezygnację z ubezpieczenia OC?
Nawet najmniejszy błąd lub spóźnienie się z wypowiedzeniem ubezpieczenia skutkuje automatycznym odnowieniem polisy, co zmusza kierowcę do zapłacenia podanej przez dotychczasowego ubezpieczyciela składki. Dlatego też warto wiedzieć, że oświadczenie o rezygnacji z ubezpieczenia OC powinno zawierać kilka podstawowych informacji, m.in.:
– dane ubezpieczonego (imię, nazwisko, adres),
– markę oraz numer rejestracyjny pojazdu,
– nazwę towarzystwa ubezpieczeń,
– okres, na jaki została zawarta polisa,
– serię i numer polisy,
– klauzulę: „Zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK wypowiadam powyższą umowę z zachowaniem terminu ustawowego”,
– oraz własnoręczny podpis.
Należy jednak pamiętać, że treść wypowiedzenia będzie się nieco różnić w zależności od przyczyny i okoliczności składania wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC. Aby nie popełnić błędu, wystarczy znaleźć odpowiedni formularz wypowiedzenia umowy OC.
Wzór wypowiedzenia umowy OC
Większość towarzystw wzory dokumentów rezygnacji z umowy zamieszcza na swoich stronach internetowych. Gotowy druk wypowiedzenia OC znaleźć można także na naszym portalu w zakładce „wzory dokumentów”. Formularz jest uniwersalny, można z jego pomocą wypowiedzieć umowę OC pojazdu u dowolnego ubezpieczyciela. Wystarczy go pobrać, wydrukować, wypisać i dostarczyć do towarzystwa.