Polisy OC i AC przy kupnie/sprzedaży pojazdu

Umowa AC rozwiązuje się, gdy właściciel polisy sprzeda ubezpieczony pojazd. W takiej sytuacji przysługuje mu zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony. Inaczej sprawa wygląda w przypadku obowiązkowego OC, które wraz z pojazdem zostaje przejęte przez nabywcę. Dlatego w momencie zakupu auta należy zweryfikować, czy na pewno jest on ubezpieczony, aby po dokonaniu transakcji nie narazić się na mandat za brak OC.

 

Uwaga!

Sprzedawca ma obowiązek poinformowania ubezpieczyciela, że jego samochód zmienił właściciela. Ma na to 14 dni. Jeśli nie dopełni tego obowiązku, wraz z nabywcą będzie współodpowiedzialny za opłacenia należnej składki.

 

Nowy posiadacz samochodu ma prawo do korzystania z zakupionej przez poprzedniego właściciela polisy OC do końca trwania okresu ochrony, ale powinien pamiętać, że może ją równie dobrze wypowiedzieć. W takiej sytuacji zobowiązany jest do zawarcia polisy ubezpieczeniowej w innym towarzystwie.

 

Uwaga!

Ubezpieczyciel ma prawo przeprowadzić rekalkulację składki z uwzględnieniem zniżek i zwyżek nowego właściciela pojazdu.

Poradnik:

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Zadzwoń do nas:
801 000 000

Lub wypełnij poniższy formularz, a my odezwiemy się do Ciebie!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Agencja Konsultant Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawa przy Al. Wilanowska 212, zwaną dalej „Agencja Konsultant”, w celach marketingowych, w szczególności w celu nawiązania kontaktu oraz przedstawienia oferty, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U z 2002 r., nr 101 poz. 926 z późn. zm.). Podanie danych jest dobrowolne. Ponadto osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz do ich poprawiania, uzupełniania i uaktualnienia.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od Agencja Konsultant oraz podmiotów powiązanym kapitałowo z Agencja Konsultant za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).

Zobacz również: