Dopisanie współwłaściciela do samochodu, jak to zrobić?

Dopisanie do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela jest jednym ze skutecznych i często praktykowanych sposobów na obniżenie składki OC przez młodych kierowców. Podpowiadamy, jak ustanowić współwłaściciela samochodu i jakich formalności trzeba dopełnić.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie | Superpolisa | OC i AC | Dopisanie współwłaściela do samochodu

Dopisanie współwłaściciela pojazdu

Szukając sposobu na obniżenie ceny OC młodzi kierowcy trafiają na informację o dopisaniu do dowodu rejestracyjnego drugiego właściciela samochodu, który posiada maksymalne zniżki za bezszkodową jazdę. Część zainteresowanych tych sposobem na wstępnie uznaje, że będzie to skomplikowane i czasochłonne. Tak jednak nie jest. Dopisanie współwłaściciela pojazdu nie jest wcale trudne.

Nie można jednak poprosić o dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego bez podstawy prawnej. Doświadczonemu kierowcy trzeba więc oficjalnie przekazać część pojazdu poprzez sporządzenie aktu darowizny. Odpowiedni dokument można otrzymać m.in. w każdym Wydziale Komunikacji lub na stronie internetowej urzędu.

Jeśli współwłaściciel nie jest członkiem najbliższej rodziny konieczna będzie wizyta w Urzędzie Skarbowym i opłacenie podatku od czynności cywilno-prawnych. Wysokość tego podatku to 2% wartości obciążenia.

Kolejnym krokiem jest dopisanie nowego współwłaściciela pojazdu do dowodu rejestracyjnego. Aby to zrobić należy w odpowiednim Wydziale Komunikacji:

  •  złożyć wypełniony i podpisany wniosek,
  •  przedstawić dokument potwierdzający przeniesienie części własności pojazdu,
  •  przedstawić dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (jeśli została wydana), dowód osobisty oraz aktualne ubezpieczenie pojazdu.

Dopełnić tej formalności trzeba w ciągu 30 dni od momentu podpisania umowy o darowiźnie. W urzędzie powinni się stawić obaj właściciele pojazdu, a jeśli nie jest to możliwe należy zadbać o odpowiednie pełnomocnictwo.

Znacznie prostszym sposobem jest podpisanie umowy kupna auta na dwie osoby, dzięki czemu od początku pojazd ma dwóch właścicieli i obaj będą widnieć w dowodzie rejestracyjnym.

Współwłasność samochodu – co z tego wynika?

Największą zaletą współwłasności auta jest dzielenie zniżek przyznawanych przez ubezpieczycieli doświadczonym kierowcom za bezszkodową jazdę. Warto jednak wiedzieć, że są również słabe strony takiego rozwiązania. Dlatego przed podjęciem takiej decyzji warto dowiedzieć się więcej o tym, jakie prawa ma właściciel samochodu.

Po pierwsze, gdy dojdzie do wypadku, wszelkimi kosztami i stratami zostaną obciążeni obaj właściciele. Oznacza to, że jeśli mniej doświadczony kierowca doprowadzi do wypadku, to drugi współwłaściciel straci zniżki na OC.

Poza tym trzeba się liczyć z dodatkowymi formalnościami przy wyrejestrowaniu lub sprzedaży pojazdu. Każdy współwłaściciel samochodu musi się zgodzić na sprzedaż auta i podpisać na umowie.