Ile przed końcem umowy można kupić OC?

Każdy zarejestrowany pojazd musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Umowa standardowa zawierana jest na 12 miesięcy. Kolejną polisę należy kupić najpóźniej w dniu wygaśnięcia polisy. Ubezpieczenie przedłużyć można również wcześniej. W ściśle określonym przypadku zakup OC ze sporym wyprzedzeniem może przynieść kierowcy wymierne korzyści. Na ile przed końcem umowy można kupić ubezpieczenie i kiedy dokładnie to się opłaca?

FAQ - Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie | Superpolisa | OC i AC

Z jakim wyprzedzeniem można kupić OC?

W niektórych zakładach ubezpieczeń komunikacyjne OC można kupić nawet 6-miesięcy przed upływem ważności aktualnej polisy. Jednak nie wszyscy ubezpieczyciele pozwalają kupić polisę z tak dużym wyprzedzeniem. Część na zakup polisy pozwoli dopiero na 60 dni przed zakończeniem aktualnej umowy, a niektóry pozwolą na to zaledwie miesiąc. Co ważne, zakupiona wcześniej polisa w żaden sposób nie różni się od tej, którą kupujemy np. na dzień przed końcem ochrony. Umowe standardowo zawiera się na okres 12 miesięcy od dnia zapisanego w umowie. Natomiast za ubezpieczenie należy zapłacić w terminie nieprzekraczającym przeważnie 14 dni od momentu zakupu.

Wcześniejszy zakup nie uchroni przed zwyżką za szkody

Należy mieć jednak świadomość, że jeśli w czasie pomiędzy zakupem polisy a rozpoczęciem okresu jej ochrony będą miały miejsce sytuacje znacząco wpływające na ocenę ryzyka np. spowodowanie kolizji drogowej, będzie trzeba o nich poinformować ubezpieczyciela.

Zakup OC z wyprzedzeniem – kiedy to się opłaca?

Odnowienie ochrony zdecydowanie szybciej może się opłacać, gdy na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych obserwujemy wzrost cen. Jeśli składki w przyszłości będą rosły, to ta metoda okaże się skuteczna i pomoże kierowcom zaoszczędzić. Natomiast w sytuacji, gdy ceny są stabilne zakup polisy na długo przed jej końcem nie jest uzasadniony. Bowiem, jeśli ceny zaczną spadać, wówczas okażę się, że przez wcześniejszy zakup OC kierowcy zapłacili więcej.