Ubezpieczenie opon - na czym polega, co obejmuje i czy warto z niego skorzystać?

Uszkodzone koła to z pewnością jedna z najbardziej znienawidzonych przez kierowców awarii. Niestety stan polskich dróg pozostawia wiele do życzenia, w konsekwencji czego przebite dętki, skrzywione felgi i tym podobne uszkodzenia opon nie należą do rzadkości. Zamiast zawsze wozić ze sobą lewarek i męczyć się z wymianą koła, warto się zabezpieczyć na wypadek takich sytuacji. W ofercie ubezpieczycieli znaleźć można dodatkowe ubezpieczenie ogumienia.  

Na czym polega i jak działa ubezpieczenie opon?

Ubezpieczenia opon oferowane przez towarzystwa ubezpieczeń polskim kierowcom to zazwyczaj dodatkowa usługa assistance, którą dokupić można jako dodatek do OC lub AC.

Co obejmuje ubezpieczenie opon?

Ubezpieczenie opon daje wiele korzyści. Zapewnia szybką pomoc na drodze w razie awarii ogumienia (np. przebitej opony), wymianę koła na miejscu zdarzenia, odholowanie pojazdu, jeśli sytuacja uniemożliwia wymianę koła, a niekiedy także pokrycie kosztów jego naprawy w warsztacie wulkanizacyjnym.

Ubezpieczenie opon – czy to się opłaca?

Jeśli obawiamy się przebicia opon, lecz nie chcemy tak niewielkiej szkody zgłaszać z AC, aby nie tracić wypracowanych zniżek, to ubezpieczenie opon i felg jest właśnie dla nas. Gdy wymiana uszkodzonego koła na drodze, czasem w nocy, to problem albo znienawidzona czynność, ubezpieczenie opon będzie dobrą inwestycją.

Cena ubezpieczenia opon

Koszt składki za ubezpieczenie opon zaczyna się już od kilku złotych. Trzeba jednak pamiętać, że różnice pomiędzy ofertami różnych towarzystw mogą być znaczne i dotyczyć mogą nie tylko ceny, ale również zakresu ochrony. Pamiętajmy, że ubezpieczenie opon nie jest produktem samodzielnym i możesz je kupić wraz z polisą OC lub AC.

Rozmiar opon a ubezpieczenie

Jeśli rozmiar opon jest inny, niezgodny ze specyfikacją auta lub jeśli opony nie posiadają polskiej homologacji, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Warto zauważyć, że zazwyczaj w specyfikacji samochodu wymienionych jest kilka rozmiarów opon, które pasują do konkretnego modelu auta. Zmiana rozmiary opon w obrębie dopuszczalnych rozmiarów nie ma więc znaczenia. To samo w opinii ekspertów dotyczy indeksu prędkości opon. Jeśli zatem opona ma akceptowalny rozmiar, ale nie posiada polskiej homologacji, również może się to zakończyć kłopotami przy wypłacie odszkodowania. I odwrotnie – zły rozmiar homologowanej opony przyniesie podobny skutek. Ubezpieczenie obejmuje zarówno opony letnie, jak i zimowe.

Czy warto ubezpieczyć opony?

Naszym zdaniem tak – składka jest naprawdę niewielka, często oscylująca wokół kilku złotych, a potencjalna korzyść duża. Warto zauważyć, że z atutów ubezpieczenia opon mogą korzystać właściciele pojazdów innych niż osobowe – ubezpieczeniu opon podlegają też opony ciężarowe czy rolnicze.