Ubezpieczenie samochodu od kradzieży

Kradzież auta jest dla jego właściciela trudną sytuacją, bowiem traci on nie tylko środek komunikacji, ale także część majątku. Straty finansowe spowodowane utratą pojazdu mogą być jednak mniej dotkliwe, jeśli wcześniej zadbamy o odpowiednie zabezpieczenie auta. W tekście poradnika wyjaśniamy, jakie ubezpieczenie samochodu od kradzieży wybrać, aby w razie czego dostać satysfakcjonujące odszkodowanie.

Ubezpieczenia auta od kradzieży – czy to się opłaca?

Prowadzone przez policję statystyki wykazują, że ilość zgłoszonych kradzieży samochodów na przestrzeni ostatnich lat znacznie spadła. Mimo tego problem ten nadal dotyczy wielu kierowców. W pierwszej kolejności o ubezpieczeniu auta od kradzieży powinni pomyśleć właściciele stosunkowo młodych i wartościowych pojazdów. Bowiem im auto jest młodsze, tym wyższe ryzyko kradzieży. Warto także zajrzeć do policyjnych statystyk i sprawdzić, czy posiadany przez nas model znalazł się na liście pojazdów, które „upodobali” sobie złodzieje. Polisa na wypadek tego typu sytuacji powinna być priorytetem także dla właścicieli aut, które parkowane są na niestrzeżonych parkingach lub przy ulicy.

Jakie ubezpieczenie auta od kradzieży wybrać? 

Ubezpieczenie pojazdu na wypadek kradzieży najczęściej zawiera się w ramach polisy AC. Należy jednak wiedzieć, że to dobrowolna polisa, którą towarzystwa oferują w różnych wariantach. Oznacza to, że w jednej firmie możemy kupić ubezpieczenie auta wyłącznie od kradzieży pojazdu, w innej natomiast będziemy musieli zdecydować się na produkt o szerszym zakresie ochrony obejmującym inne nieprzewidziane sytuacje.

Przy zakupie ubezpieczenia auta od kradzieży należy zwrócić uwagę również na terytorialny zakres ochrony. Większość polis gwarantuje odszkodowanie tylko w sytuacji, gdy samochód zostanie skradziony na terytorium kraju. Jeśli często podróżujemy własnym autem poza granice Polski, warto zdecydować się na polisę, której ochrona obowiązuje również w pozostałych krajach europejskich.

Minicasco chroni przed kradzieżą

Bywa jednak tak, że ze względu na cenę pełen pakiet AC okazuje się nieatrakcyjny dla starszego, kilkunastoletniego samochodu. W podobnej sytuacji są także kierowcy nieposiadający zniżek na zakup AC, które w związku z tym bywa drogie. W takich przypadkach warto zdecydować się na minicasco, czyli ubezpieczenie zapewniającego ochronę w okrojonym zakresie, najczęściej na wypadek kradzieży czy szkody całkowitej.