Kupiłem samochód. Co dalej z OC?

W momencie zakupu samochodu kwestia jego ubezpieczenia schodzi często na drugi plan. Po czym okazuje się, że po dokonaniu transakcji wielu kierowców nie wie, jak podejść do spraw związanych z obowiązkiem posiadania ochrony ubezpieczeniowej. Jak sprawdzić OC zakupionego samochodu i czy dalej z niego korzystać?

Kupiłem używany samochód, co z jego ubezpieczeniem?

Kierowcy często kwestią ubezpieczenia auta zaczynają interesować się dopiero po jego zakupie. To błąd. Choć w teorii z ochroną ubezpieczeniową zakupionego samochodu nie powinno być kłopotów. Bowiem w myśl ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych UFG i PBUK po zawarciu transakcji obowiązki wynikające z polisy OC przechodzą na nowego właściciela pojazdu. Oznacza to, że wraz z kompletem kluczy i dokumentami, poprzedni właściciel auta jest zobowiązany przekazać także potwierdzenie ubezpieczenia OC. Warto jednak pamiętać, żeby jeszcze na etapie zakupu upewnić się, czy pojazd na pewno ma ważne ubezpieczenie. Odpowiedź na pytanie, jak sprawdzić ubezpieczenie zakupionego samochodu bez problemu znaleźć można w naszym poradniku.

Co dalej z ubezpieczeniem?

Przekazana wraz z pojazdem umowa ubezpieczenia OC ważna jest do końca okresu, na który została zawarta. Nie ulega ona jednak automatycznemu przedłużeniu. Co więcej, należy mieć świadomość, że decydując się na korzystanie z OC poprzednika można spotkać się z sytuacją, że ubezpieczyciel zechce dokonać rekalkulacji składki. Może to być jednoznaczne z koniecznością dopłaty.

Nie ma jednak obowiązku korzystania z ubezpieczenia byłego właściciela auta. Nabywca pojazdu w dowolnym momencie może zrezygnować z dotychczasowego OC (sposoby rezygnacji z ubezpieczenia i stosowne wzory dokumentów również dostępne są w naszym poradniku). Zanim jednak nowy właściciel wypowie umowę ubezpieczenia powinien wykupić OC w innym towarzystwie, tylko w ten sposób uda się uniknąć kłopotów wynikających z nieubezpieczenia pojazdu.