Jak sprawdzić numer VIN samochodu?

Wielu kierowców zastanawia się, jak sprawdzić auto po numerze VIN. Możliwości jest kilka. Dobrą informacją jest również to, że można to zrobić przez internet. Pełny raport VIN za darmo można pobrać bez wychodzenia z domu, już w kilka chwil.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie | Superpolisa | OC i AC | Jak sprawdzić auto po numerze VIN

 

Zastanawiasz się, jak odczytać VIN auta, którego kupnem jesteś zainteresowany? Dobrze trafiłeś! Z tego poradnika dowiesz się, jak działa baza numerów VIN i jakie informacje są udostępniane zainteresowanym. Wyjaśniamy także, jak przebiega weryfikacja VIN samochodu.

Na sprawdzenie numeru identyfikacyjnego powinni decydować się wszyscy zainteresowani zakupem używanego auta. Kierowcy często zastanawiają się, jak sprawdzić, czy auto nie jest kradzione po numerze VIN. Warto jednak wiedzieć, że przy weryfikacji VIN możemy uzyskać również wiele innych informacji na temat historii pojazdu. Porównanie ich z ogłoszeniem pozwoli się zorientować, czy dane są prawdziwe i może ustrzec przed ofertami nieuczciwych sprzedawców.

Jak sprawdzić VIN za darmo?

Sprawdzanie numeru VIN pozwala poznać przeszłość pojazdu. Dane zawarte w rejestrze umożliwiają weryfikację faktycznego przebiegu pojazdu, jego kolizji i historii serwisów. Na podstawie numeru identyfikacyjnego możliwe jest również sprawdzenie, czy auto jest kradzione. Wnikliwa weryfikacja i zebranie szczegółowych informacji o tym, jak wygląda historia auta po VIN zaoszczędzi nieoczekiwanych problemów i nieprzyjemności zainteresowanym zakupem używanego pojazdu.

Czy można sprawdzić numer VIN przez internet?

Informacje gromadzone w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zostały częściowo udostępnione wszystkim zainteresowanym. Dzięki rządowej stronie internetowej historiapojazdu.gov.pl możliwe jest sprawdzenie numeru VIN bezpłatnie dla wszystkich pojazdów zarejestrowanych w Polsce.  Aby otrzymać raport, wystarczy podać numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji pojazdu.

Warto jednak wiedzieć, że sprawdzenie numeru VIN daje dostęp jedynie do danych udostępnianych w ramach CEPiK.

Ile kosztuje sprawdzenie VIN?

Zaletą historii pojazdu udostępnionej w rządowym portalu, jest darmowy dostęp i rzetelność. Jednak taka baza numerów VIN nie udostępnia wszystkich informacji, które mogą interesować potencjalnego nabywcę pojazdu. Co więcej, daje dostęp do informacji o autach zarejestrowanych w Polsce.

Zainteresowani poznaniem historii użytkowanych za granicą aut mogą skorzystać z usług firm specjalizujących się w odtwarzaniu tego typu informacji. Taka wyszukiwarka VIN gromadzi własną bazę danych, w której są informację spoza archiwów CEPiK. Dzięki temu możliwa jest również weryfikacja importowanych samochodów.

Ile kosztuje sprawdzenie VIN w ASO?

Numer VIN samochodu można sprawdzić również w serwisie, ale musi to być warsztat należący do sieci autoryzowanych stacji obsługi (ASO). Cena takiej usługi oraz to, czy w ogóle można otrzymać informację o historii auta, zależy od koncernu. Nie wszyscy producenci pojazdów archiwizują dane o odbytych naprawach i przeglądach. Warto także wiedzieć, że często dostęp do kompletnej historii serwisowej auta możemy uzyskać jedynie w obecności aktualnego właściciela pojazdu.

Sprawdzanie historii auta po numerze VIN?

Sprawdzenie numeru identyfikacyjnego pojazdu jest możliwe na stronie www.historiapojazdu.gov.pl. Weryfikacja VIN w bazie dostarcza informacji o: roku produkcji, pojemności i mocy silnika, aktualnej polisie OC i przeglądach technicznych. Pozwala także upewnić się, że auta nie jest kradzione.

Ciekawą opcją jest również udostępniana przez portal oś czasu, na której zaznaczono daty kupna pojazdu przez kolejnych właścicieli, daty badań technicznych oraz stan licznika. Dzięki informacjom o ewentualnych naprawach zainteresowany zakupem pojazdu może się upewnić, że jego poprzedni właściciel nie zataja informacji o kolizjach i stłuczkach.

Sprawdzający pojazd przed zakupem polecamy również wpisać numer VIN w wyszukiwarkę internetową. W sieci nie brakuje forów dyskusyjnych, gdzie zmotoryzowani dzielą się wypadkową historią auta sprzedanego po całkowitej szkodzie, czasem także zwracają uwagę na ogłoszenia nieuczciwych sprzedawców.

Jak sprawdzić przebieg auta po numerze VIN?

W raporcie o historii pojazdu znajduje się również informacja o przebiegu zanotowanym przy obowiązkowych przeglądach auta. Sprawdzając historię odczytów licznika, można się zorientować, czy aktualny przebieg pojazdu jest wiarygodny.

Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że stan licznika spisywany jest podczas przeglądów dopiero od 2014 roku. Dlatego w przypadku starszych samochodów weryfikacja przebiegu na podstawie VIN da jedynie częściowe informacje.

Jak sprawdzić kolor lakieru samochodu po numerze VIN?

Wiesz już, że historia samochodu, po numerze VIN sprawdzana jest za darmo i możesz to zrobić nie odchodząc od komputera. Posiadając numer identyfikujący pojazd, można dowiedzieć się także, jakiej barwy była karoseria, gdy wyjeżdżał z fabryki. Dzięki tej informacji można zorientować się, czy auto nie było np. po wypadku powtórnie lakierowane.

Kolor auta po numerze VIN rozkodować można dla wybranych marek i modeli pojazdów. W tym celu należy skorzystać z usług firm specjalizujących się w zbieraniu informacji o historii pojazdów. Należy mieć jednak świadomość, że podany odcień lakieru może nieznacznie różnić się do faktycznej barwy (m.in. lakier mógł wyblaknąć pod wpływem światła).