Kupno samochodu – o czym trzeba pamiętać?

Zakup auta z drugiej ręki zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Ponadto nowy właściciel musi pamiętać o dopełnieniu wszystkich spoczywających na nim obowiązków. Ostrożność i rozwaga mogą uchronić przed kłopotami i nieprzewidzianymi wydatkami. Podpowiadamy, co powinien wiedzieć każdy, kto jest zainteresowany kupnem używanego auta.

Zakup auta wiąże się z szeregiem formalności, których dopełnienie jest konieczne, aby czuć się bezpiecznie za kierownicą nowego samochodu.

Kupiłem auto i co dalej?

Po zakupie samochodu jego nowy właściciel przejmuje wszelkie prawa oraz obowiązki z nim związane. Musi więc zadbać o to, aby został przerejestrowany w wyznaczonym terminie, miał ważne ubezpieczenie OC i przegląd techniczny. O czym dokładnie trzeba pamiętać?

1.Opłacenie podatku

Jeżeli zakupione auto jest warte więcej niż 1000 zł, na jego nowym właścicielu ciąży obowiązek zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych w kwocie 2% wysokości transakcji. Aby dopełnić tej formalności, nowy właściciel musi pobrać z urzędu skarbowego odpowiedni formularz (PCC-3), wypełnić go i wraz z odpowiednią opłatą zanieść go do właściwego dla swojego miejsca zamieszkania urzędu. Z podatku od czynności cywilnoprawnych zwolnione jest nabycie pojazdu na fakturę VAT.

2.Przerejestrowanie pojazdu

Na rejestracje auta w Wydziale Komunikacji nowy właściciel pojazdu ma 30 dni od daty zakupu. Do tego konieczny będzie m.in. wniosek o rejestrację, dowód własności, karta pojazdu, wyciąg ze świadectwa homologacji, dowód tożsamości, potwierdzenie opłat rejestracyjnych.

3.Przegląd techniczny

Do rejestracji używanego samochodu wymagane jest ważne badanie techniczne pojazdu. Obowiązkową kontrolę można połączyć z dokładnym przeglądem samochodu w celu wykluczenia nieuczciwej sprzedaży. Do przeprowadzania badań technicznych z wpisem do dowodu rejestracyjnego upoważnione są Okręgowe Stacje Kontroli Pojazdów.

4.Ubezpieczenie samochodu

Polisa OC jest przypisana do auta, więc nowy właściciel pojazdu powinien ją otrzymać w momencie zakupu. Jeśli zdarzy się tak, że samochód nie posiada ważnego ubezpieczenia trzeba jak najszybciej (najlepiej jeszcze tego samego dnia) kupić polisę. Gdy auto jest ubezpieczone, są dwie możliwości załatwienia sprawy: przepisanie umowy na siebie lub zrezygnowanie z umowy i zakup nowej. W pierwszym przypadku trzeba się liczyć z tym, że towarzystwo może dokonać rekalkulacji składki – czyli ponownego przeliczenia wysokości składki – i zażądać dopłaty. Ważne jest także, aby pamiętać, że przejęte po byłym właścicielu OC nie przedłuży się automatycznie na kolejny rok. Jeśli natomiast nowy właściciel rezygnuje z dotychczasowego OC, musi wypowiedzieć starą umowę i znaleźć najkorzystniejsze dla siebie ubezpieczenie.

5.Wyposażenie

Warto także sprawdzić, jakie wyposażenie posiada nowe auto. Koniecznymi są trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę. Nieobowiązkowe, lecz wymagane ze względów bezpieczeństwa jest posiadanie apteczki oraz kamizelki odblaskowej.