Kupno samochodu używanego - o czym trzeba pamiętać?

Kupno samochodu z drugiej ręki zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Jest to czas ekscytujący i niewątpliwie przyjemny, jednak warto pamiętać o kilku formalnościach po zakupie auta.  Ostrożność i rozwaga mogą uchronić przed kłopotami i nieprzewidzianymi wydatkami. Podpowiadamy, co powinien wiedzieć każdy, kto jest zainteresowany kupnem używanego auta.

Formalności po zakupie używanego auta w większości przypadków leżą po stronie nabywcy Dopełnienie ich jest konieczne, aby czuć się bezpiecznie za kierownicą nowego samochodu.

Jak kupić używany samochód?

Po kupnie auta jego nowy właściciel przejmuje wszelkie prawa oraz obowiązki z nim związane. Przede wszystkim musi zadbać aby pojazd został przerejestrowany w wyznaczonym terminie, posiadał ważne ubezpieczenie OC i przegląd techniczny. O czym dokładnie trzeba pamiętać?

1.Opłacenie podatku

Jeżeli kupno samochodu od osoby prywatnej przekroczyło wartość 1000 zł, na jego nowym właścicielu ciąży obowiązek zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych w kwocie 2% wysokości transakcji. Aby dopełnić tej formalności, nowy właściciel musi pobrać z urzędu skarbowego odpowiedni formularz (PCC-3), wypełnić go i wraz z odpowiednią opłatą zanieść go do właściwego dla swojego miejsca zamieszkania urzędu. Nie dotyczy to jednak bezwzględnie wszystkich sytuacji. Jeśli zakup samochodu od osoby fizycznej nastąpił z wystawieniem faktury VAT, wówczas kupujący zwolniony jest z tego podatku.

2.Przerejestrowanie pojazdu

Na rejestracje auta w wydziale komunikacji nowy właściciel pojazdu ma 30 dni od daty zakupu. Dokonać tego można na podstawie kilku niezbędnych dokumentów: wniosek o rejestrację, dowód własności, karta pojazdu, wyciąg ze świadectwa homologacji, dowód tożsamości, potwierdzenie opłat rejestracyjnych. Warto przypomnieć, że część urzędów nadal nie obsługuje płatności kartą. Warto na wizytę w wydziale komunikacji wybrać się z gotówką.

3.Przegląd techniczny

Co dalej po kupnie samochodu? Wymagane jest ważne badanie techniczne pojazdu. Obowiązkową kontrolę można połączyć z dokładnym przeglądem samochodu przed zakupem. W przypadku auta krajowego jest to o tyle prostsze, że nie trzeba jechać na przegląd na lawacie. Do przeprowadzania badań technicznych z wpisem do dowodu rejestracyjnego upoważnione są Okręgowe Stacje Kontroli Pojazdów.

4.Ubezpieczenie samochodu 

Kolejną formalnością po kupie auta jest ubezpieczenie. Polisa OC jest przypisana do auta, więc nowy właściciel pojazdu powinien ją otrzymać w momencie zakupu. Jeśli zdarzy się tak, że samochód nie posiada ważnego ubezpieczenia trzeba jak najszybciej (najlepiej jeszcze tego samego dnia) kupić polisę. Gdy samochód jest ubezpieczony, nowy właściciel może wybrać jedno z dwóch rozwiązań: przepisać obecną umowę na siebie lub wypowiedzieć ją i zawrzeć np. z innym towarzystwem ubezpieczeniowym. W pierwszym przypadku trzeba się liczyć z tym, że towarzystwo może dokonać rekalkulacji składki – czyli ponownego przeliczenia wysokości składki – i zażądać dopłaty. Ważne jest także, aby pamiętać, że przejęte po byłym właścicielu OC nie przedłuży się automatycznie na kolejny rok. Jeśli natomiast nowy właściciel rezygnuje z dotychczasowego OC, musi wypowiedzieć starą umowę i znaleźć najkorzystniejsze dla siebie ubezpieczenie.

5.Wyposażenie

Co jeszcze należy zrobić po kupnie auta? Warto sprawdzić, jakie wyposażenie posiada nowy samochód. Koniecznymi są trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę. Nieobowiązkowe, lecz wymagane ze względów bezpieczeństwa jest posiadanie apteczki oraz kamizelki odblaskowej.