Ubezpieczenie domu w budowie

Wiele niespodziewanych problemów, takich jak pożar, włamanie czy zalanie może się przydarzyć jeszcze podczas budowy domu. Na wypadek takich zagrożeń towarzystwa proponują ubezpieczenie budowanego domu. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę decydując się na ubezpieczenie domu w trakcie budowy i na jaki koszt ubezpieczenia budowy domu jednorodzinnego powinni się przygotować jego właściciele.

Po co mi ubezpieczenie budowy domu?

Budynki w trakcie budowy są zazwyczaj niestrzeżone. Dlatego przydatne może się okazać ubezpieczenie od kradzieży domu w budowie, które zapewnić może m.in. rekompensatę za skradzione z budynku wartościowe rzeczy.

Poza tym dom w stanie surowym jest otwarty, więc jest zdecydowanie bardziej podatny na działania czynników atmosferycznych. Co więcej, instalacje techniczne są dopiero na etapie wykończenia, a ich uruchomienie może wiązać się z ryzykiem zniszczeń. Wszystko to wpływa na fakt, że ubezpieczenie domu w trakcie budowy jest produktem, który cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków.

Co jest przedmiotem ubezpieczenia domu w trakcie budowy?

Ochroną ubezpieczeniową jeszcze w trakcie budowy objąć można dom jednorodzinny, wielorodzinny, domek letniskowy, budynek gospodarczy, garaż oraz inne budowle znajdujące się na placu budowy. Podstawowy zakres ochrony obejmuje zazwyczaj szkody powstałe w wyniku pożaru, uderzenia pioruna, upadku statku powietrznego czy wybuchu. Niekiedy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie także, gdy szkody będą efektem huraganu, powodzi, osuwania się ziemi czy uderzenia pojazdu mechanicznego. Za dopłatą dodatkowej składki niektórzy ubezpieczyciele są skłonni objąć ochroną także ryzyko związane z kradzieżą materiałów budowlanych oraz elementów składowych nieruchomości.

Decydując się na ubezpieczenie budynku w trakcie budowy, należy przeanalizować dokładnie – podobnie jak w przypadku pozostałych ubezpieczeń dobrowolnych np. komunikacyjnego AC – zakres ochrony, limity i wyłączenia odpowiedzialności. Należy mieć świadomość, że oferty różnych ubezpieczycieli mogą znacznie się do siebie różnić.

Ile kosztuje ubezpieczenie domu w budowie?

To, ile kosztuje ubezpieczenie domu w budowie, zależy od zakresu ochrony i produktu, na jaki się zdecydujemy. Należy pamiętać także, że cena różni się w zależności od towarzystwa, dlatego należy porównać wszystkie dostępne na rynku produkty. Jeśli chodzi o ubezpieczenie domu w budowie, cena nie powinna być jednak głównym kryterium wyboru. Warto dokładnie porównać zakres ochrony i wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczycieli.