Posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego uprawnia do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej. Większość osób składki do ZUS-u odprowadza z tytułu zatrudnienia, prowadzenia gospodarstwa rolnego lub działalności gospodarczej. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, czy zostaliśmy objęci ubezpieczeniem zdrowotnym, możemy to w łatwy i szybki sposób zweryfikować. W tym poradniku znajdziecie odpowiedź na pytanie, gdzie i jak sprawdzić ubezpieczenie zdrowotne.
Jak sprawdzić, czy jestem ubezpieczony?
To, czy mamy dostęp do bezpłatnej opieki medycznej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, można w łatwy sposób sprawdzić. Wszystko dzięki systemowi Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ), który jest powiązany z Centralnym Wykazem Ubezpieczonych, czyli bazą gromadzącą informacje na temat wszystkich ubezpieczonych w NFZ. System działa od początku 2013 roku i został wprowadzony ze względu na zmieniające się zasady dotyczące dokumentowania prawa do świadczeń zdrowotnych.
Gdzie sprawdzić, czy jestem ubezpieczony?
System weryfikacji uprawnień pacjentów umożliwia potwierdzenie prawa do korzystania ze świadczeń zdrowotnych. Aby sprawdzić, czy jest się ubezpieczonym wystarczy udać się do szpitala, przychodni czy gabinetu lekarskiego, podać numer PESEL i potwierdzić swoją tożsamość dokumentem (np. dowodem osobistym lub paszportem). To wystarczy, aby pracownicy rejestracji lub lekarz zweryfikowali status ubezpieczenia zdrowotnego w systemie eWUŚ.
Sprawdź, czy jesteś ubezpieczony bez wychodzenia z domu
Zastanawiasz się, jak sprawdzić ubezpieczenie bez konieczności wizyty w przychodni czy szpitalu? Jest to możliwe! Z systemu eWUŚ korzystać mogą nie tylko lekarze, pielęgniarki i personel recepcji, ale także sami zainteresowani.
Aby samodzielnie sprawdzić status ubezpieczenia online, na własnym komputerze, trzeba założyć konto w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta (ZIP). Dostęp do systemu jest bezpłatny, a dane w nim gromadzone są na bieżąco aktualizowane, zgodnie z informacjami m.in. z ZUS-u i KRUS-u.