Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy jest zdecydowanie droższe od polisy dla bardziej doświadczonego posiadacza samochodu. Ubezpieczyciele postrzegają młodych kierowców jako grupę stwarzającą największe zagrożenie na drogach, czego potwierdzeniem są statystyki – zarówno zbierane we własnym zakresie przez towarzystwa, jak i policyjne. W praktyce oznacza to, że każdy kto ma nie więcej niż 24 lata i po raz pierwszy ubezpiecza swój samochód, za OC zapłaci zdecydowanie więcej niż doświadczony kierowca. Dlaczego tak jest i co powinni zrobić młodzi kierowcy, aby kupić tańsze OC?

Ceny OC dla młodego kierowcy

Ubezpieczyciele kalkulują wysokość składki za OC m.in. na podstawie statystyk wypadkowych, a z tych jednoznacznie wynika, że w grupie najmłodszych i niedoświadczonych kierowców ryzyko spowodowania szkody jest najwyższe. W efekcie niewiele towarzystw patrzy na nich łaskawym okiem. Jednak żadne z nich nie może odmówić jakiemukolwiek klientowi sprzedaży obowiązkowej polisy OC. Dlatego skutecznie zniechęca się młodych kierowców powszechnie stosowanymi zaporowymi cenami, opartymi nawet na kilkudziesięcioprocentowych zwyżkach. Wspomniane zwyżki cen obowiązkowej polisy komunikacyjnej dotyczą osób do 25 roku życia, a także tych, które posiadają prawo jazdy krócej niż trzy lata. Czasami jednak więcej zapłacą także kierowcy między 25, a 28 rokiem życia.

Porównanie przykładowych kalkulacji cen ubezpieczenia OC dla młodego i doświadczonego kierowcy znajdują się tutaj.

Tanie OC dla młodych kierowców

Z oczywistych względów polisa OC bardzo często jest dla młodych kierowców po prostu zbyt droga. Powszechnym sposobem, aby tą przeszkodę obejść jest zarejestrowanie samochodu z współwłaścicielem i korzystanie z jego zniżek. Dzięki tej metodzie niedoświadczony kierowca zapłaci za ubezpieczenie o wiele mniej. Przed zakupem polisy należy jednak zweryfikować, które towarzystwa są skłonne uznać zniżki posiadane przez jednego z wpisanych w dokumentach kierowców, bowiem nie każda firma się na to zgodzi.

Skorzystanie z tej możliwości gwarantuje tanie OC dla młodych kierowców, ale decyzję o współwłasności auta należy podjąć w oparciu o całościowy rachunek zysków i strat. Dotyczy to przede wszystkim doświadczonego kierowcy, ponieważ każda szkoda spowodowana tym samochodem, niezależnie od tego, kto prowadził w momencie zdarzenia, zostanie zapisana również na jego koncie i na pewno negatywnie wpłynie na posiadane zniżki.