Ochrona zniżek OC i AC - jak działa i czy warto ją wykupić?

Ochrona zniżek OC i AC, inaczej zwana ubezpieczeniem zniżek lub ubezpieczeniem od utraty zniżek, to usługa, którą możemy dodatkowo wykupić w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym wykupione mamy ubezpieczenie OC i AC. Na czym dokładnie polega ubezpieczenie zniżek i kto zyska na jego nabyciu? Zapraszamy do lektury naszego poradnika.  

Czy można ubezpieczyć zniżki AC i OC?

Można, trzeba jednak mieć świadomość, że ochronę zniżek OC oferuje stosunkowo niewiele towarzystw ubezpieczeniowych. Spośród tych, które je oferują (ochrona zniżek OC), większość pozwala na zachowanie zniżek wyłącznie w przypadku pierwszej kolizji czy szkody. W niektórych towarzystwach dodatkowa polisa zadziała jedynie w przypadku szkody nieprzekraczającej określonej kwoty. Oferta ochrony zniżek OC przeznaczona jest tylko dla osób fizycznych. Nie mogą z niej zatem skorzystać osoby prowadzające działalność gospodarczą, ale mogą posiadacze kredytów lub leasingobiorcy.

Na czym polega ochrona zniżek?

Co to jest ochrona zniżek i jak działa ubezpieczenie ochrony zniżek? Posiadanie polisy z ochroną zniżek sprawia, że nawet jeśli z naszej winy dojdzie do wypadku, kolizji lub jakiejkolwiek innej szkody na drodze, zdarzenie to nie obniży wypracowanych przez nas zniżek.  Należy pamiętać, że polisa ta działa tylko u jednego ubezpieczyciela – tego, u którego ją kupiliśmy.

Jak ubezpieczyć zniżki OC i AC?

Najlepszą metodą na zakup ubezpieczenia od ochrony zniżek jest ich jednoczesne nabycie wraz z ubezpieczeniem OC i AC samochodu.

Ile kosztuje ochrona zniżek?

Nie ma jednej ceny dla ubezpieczenia zniżek OC i AC, a każde towarzystwo ubezpieczeniowe może mieć swoją. Koszt dodatkowej ochrony może też być ustalany indywidualnie. Radzimy obliczyć koszt ubezpieczenia ochrony zniżki przy wykorzystaniu kalkulatora OC. Można wówczas porównać oferty towarzystw i wybrać najkorzystniejszą z nich. Ubezpieczenie zniżek OC czy AC nie chroni też od zmiany ceny ubezpieczenia w kolejnym okresie rozliczeniowym – przy jej ustalaniu w grę wchodzi wiele czynników. Końcowa cena ubezpieczenia ustalana jest na podstawie bazowej składki oraz przy uwzględnieniu zwyżek i zniżek dla danego kierowcy.

Jak sprawdzić zniżki OC? Sposobów jest kilka, a jednym z nich jest baza UFG. Inne towarzystwa ubezpieczeniowe będą w posiadaniu informacji o spowodowanych szkodach, bo aktualny ubezpieczyciel ma obowiązek zgłosić zdarzenie do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego – stąd można czerpać wiedzę o statusie swoich zniżek.

Czy warto wykupić ubezpieczenie od utraty zniżek?

Kiedy szczególnie powinniśmy zadać sobie pytanie „czy warto posiadać ubezpieczenie od ochrony zniżek OC i AC? Tego typu polisa jest szczególnie atrakcyjna dla kierowców, którzy korzystają z dużych, sięgających 60% zniżek. Ubezpieczenie zniżek OC jest także korzystne dla posiadaczy kilku samochodów, bo ochroną można objąć je wszystkie. Warto, by nad wykupieniem ochrony zniżek OC zastanowili się również współwłaściciele pojazdów, zwłaszcza jeśli drugim współwłaścicielem jest młody lub niedoświadczony kierowca.  Musimy wówczas liczyć się z tym, że spowodowanie przez niego wypadku lub kolizji wpłynie również na utratę wypracowanych przez nas zniżek OC (jako współwłaścicieli pojazdu). W takiej sytuacji również przyda się ochrona przed utratą zniżek – dzięki dodatkowo płatnemu ubezpieczeniu od skutków utraty zniżek wypracowane przez nas zniżki pozostaną nietknięte.