Numer VIN – co to jest i gdzie go szukać?

Zastanawiasz się, co oznacza numer VIN i jakie informacje można z niego wyczytać? A może nie wiesz, ile znaków ma VIN i gdzie go szukać? Nie martw się – wszystkie przydatne informacje znajdziesz w tym poradniku.

Dużo mówi się o tym, żeby przed zakupem używanego auta zweryfikować jego numer identyfikacyjny. Mniej zorientowani w temacie kierowcy często szukają informacji, czy VIN to numer nadwozia, czy podwozia. Często zastanawiają się także, ile cyfr ma numer VIN i gdzie można znaleźć pole numerowe VIN. W tym poradniku zebraliśmy dla Was wszystkie przydatne informacje na ten temat.

Co to jest numer VIN samochodu?

VIN, czyli Vehicle Identification Number, to nadany bezpośrednio przez producenta, indywidualny dla każdego pojazdu numer identyfikacyjny. Potocznie bywa nazywany numerem nadwozia. Tego typu oznaczenie od lat 80. posiada każde auto.

Dzięki normie określającej treść i budowę VIN, na całym świecie stosuje się jednolity system numerów identyfikacyjnych pojazdów samochodowych.

Ile cyfr ma numer VIN pojazdu?

VIN samochodu to ciąg 17 znaków – cyfr i liter (dopuszcza się używanie cyfr arabskich i dużych liter łacińskich). Zapisuje się go na specjalnej tabliczce przytwierdzonej do karoserii.

Jak odczytać numer VIN?

Rozszyfrowanie tego, co zawiera numer VIN, nie jest takie trudne. Wystarczy, wiedzieć jakie informacje kryją się za poszczególnymi znakami. Dzięki temu systemowi identyfikacji można określić wiele szczegółowych danych, m.in. producenta pojazdu, datę produkcji, rodzaj nadwozia, model, silnik, skrzynie biegów, a także numer produkcyjny. Warto zaznaczyć, że ilość informacji uzależniona jest od producenta i może się częściowo od siebie różnić.

Pierwsze trzy znaki to WMI (międzynarodowy kod producenta), kolejne sześć stanowi VDS (opis modelu), a ostanie osiem znaków to VIS (numer seryjny pojazdu).

Gdzie szukać numeru VIN?

 Aby odnaleźć numer VIN, warto na samym początku wiedzieć, jak go rozpoznać. Zamieszczany przez producentów VIN, powinien być przedstawiony w jednym lub maksymalnie dwóch wierszach, bez odstępów i z zachowaniem ciągłości części WMI, VDS i VIS. Jest on trwale wybity na tablicy znamionowej, która zwykle umieszczana jest na wewnętrznej stronie przedniej ściany auta (tuż obok drzwi) lub na stopniach wejściowych w pierwszych drzwiach pojazdu. Bywa także zamieszczany w okolicy prawego amortyzatora, przegrody czołowej, prawego nadkola lub lewej strony obudowy deski rozdzielczej. .

Numer VIN w dowodzie rejestracyjnym

Numer nadwozia, wpisany jest również w dowód rejestracyjny pojazdu – w polu oznaczonym literą „E”. Warto pamiętać, że numer wpisany w dokumencie, nie może posiadać rozdzielających znaków (VIN musi mieć formę ciągłą).

Kupując używany pojazd, należy koniecznie sprawdzić zgodność numeru VIN w dokumentach z numerem znajdującym się na ramie pojazdu. Nieprawidłowości związane z numerem identyfikacyjnym to dla kupującego sygnał, że powinien być ostrożny.