Ubezpieczenie szyb samochodowych - co obejmuje, ile kosztuje i czy warto je wykupić?

Ubezpieczenie szyb zapewnia ochronę przed skutkami uszkodzenia lub wybicia szyb samochodowych. Uszkodzenie szyby w samochodzie może się zdarzyć nie tylko w ruchu, ale także gdy samochód jest zaparkowany. Wystarczy kamyk lub żwir z remontu drogi, który wypadnie spod kół poprzedzającego pojazdu. Przyczyną może być też działanie innej osoby, gradobicie czy upadek gałęzi. Odprysk na szybie lub pęknięta szyba przednia w samochodzie? Ubezpieczenie szyb pomoże również w tym wypadku, dlatego osobne ubezpieczenie szyb w aucie staje się coraz bardziej popularne.

Czy można dokupić ubezpieczenie szyb?

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują szeroki wachlarz usług w zakresie odszkodowań z tytułu uszkodzeń autoszyb. Samo ubezpieczenie szyb bez OC lub bez AC w praktyce jest nieosiągalne. Wszystko zależy od tego, czego potrzebujemy, w jakiej firmie chcemy się ubezpieczać oraz jaki przedział cenowy nas interesuje.

Jak działa i co obejmuje ubezpieczenie szyb w samochodzie?

Ubezpieczenie szyb w samochodzie zapewnia organizację i pokrycie kosztów naprawy szyb lub wymiany ich na nowe i obejmuje wszystkie szyby pojazdu. W przypadku uszkodzenia szyby czołowej, bocznej czy tylnej wystarczy, że zgłosimy szkodę swojemu ubezpieczycielowi. W ramach likwidacji szkody ubezpieczyciel gwarantuje konieczną wymianę szyb, a także pokrywa dodatkowe koszty związane z naprawą. Decydując się na tę dobrowolną polisę należy przede wszystkim zwrócić uwagę na określoną w umowie sumę ubezpieczenia, czyli wartość strat, która stanowi górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Ile kosztuje ubezpieczenie szyb samochodowych?

W ubezpieczeniu szyb samochodowych cena zazwyczaj jest bardzo przystępna. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje ubezpieczenie szyb do OC jako dodatek – za niewielką dodatkową opłatą. W OC z ubezpieczeniem szyb towarzystwa ubezpieczeniowe określają własne warunki (np. udział własny) i zakres ochrony, ponieważ ubezpieczenie szyb jest dobrowolne. Koszt ubezpieczenia szyb zazwyczaj mieści się w przedziale od 80 do 180 złotych. Warto jednak pamiętać, że w zakresie ubezpieczenia mamy nie tylko ubezpieczenie uszkodzonej przedniej szyby samochodowej, ale również pozostałych szyb.

Gdzie ubezpieczyć szyby samochodu?

Ubezpieczenie szyb pojazdu zapewni nam m.in. TU Compensa, MTU, PZU, Uniqa, Axa Direct, Gothaer czy Warta. Musimy jednak zawrzeć w tych Towarzystwach także polisę z tytułu OC, bądź AC. Np. w Allianz czy Generali odszkodowanie za wybitą szybę uzyskamy tylko z Autocasco. Ubezpieczenia szyb innych pojazdów (autobus, szyby w ciągniku) również powinny być dostępne wraz z OC lub AC na te pojazdy.

Ubezpieczenie szyb a zniżki

Według często powtarzanych opinii ubezpieczenie szyb nie powoduje utraty zniżek z ubezpieczenia OC lub AC. To nieprawda – w niektórych przypadkach skorzystanie z wymiany szyby samochodowej bądź jej naprawy może wiązać się z utratą zniżek w ramach ubezpieczenia AC. Kierowca może mieć więc pewność, że jego szkoda z ubezpieczenia szyb nie wpłynie na zniżki na AC tylko przy kontynuacji ubezpieczenia w tej samej firmie. Wszyscy inni ubezpieczyciele mogą potraktować szkodę szybową jako obciążenie zniżek na autocasco. Dlatego najlepiej przeczytać dokładnie warunki ubezpieczenia szyb, zanim zdarzy się w nim szkoda.

Czy warto wykupić ubezpieczenie szyb samochodowych?

Ubezpieczenie szyb, ubezpieczenie opon – czy warto je wykupywać jako ubezpieczenia dodatkowe? Dla użytkowników nowych i droższych aut, którzy zainteresowani są pełną ochroną swojego samochodu, korzystniejsze będzie Autocasco, często zawierające również ubezpieczenia dodatkowe. Kompleksowe AC oznacza też najczęściej korzystniejszą składkę. Firmy bowiem coraz częściej oferują rozszerzony pakiet ochrony, chcąc przekonać kierowców do korzystania ze swoich usług, a to przekłada się na niższą składkę roczną za pełną ochronę własnego samochodu, w tym również szyb.

Warto rozważyć dokupienie ubezpieczenia szyb do OC przy samochodach starszych, o niższej wartości, dla których zawarcie polisy AC jest już niemożliwe. Gdy nasze AC nie obejmuje ubezpieczenia autoszyby, niektóre towarzystwa oferują ją w oddzielnym wariancie, o który można rozszerzyć polisę OC i AC.