Zielona karta – co to jest i gdzie jest potrzebna?

Wyjeżdżając na zagraniczne wakacje własnym autem, należy zadbać o ubezpieczenie komunikacyjne. W tym poradniku wyjaśniamy, gdzie obowiązuje Zielona Karta, a gdzie wystarczy ochrona w ramach OC. Dowiesz się także, ile kosztuje Zielona Karta i czego dokładnie możesz się spodziewać, posiadając to ubezpieczenie.

Ochrona w ramach obowiązkowego OC działa na terytoriach 32 państw, które podpisały Porozumienie Wielostronne, a więc przede wszystkim w krajach członkowskich Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W kilkunastu kolejnych państwach ubezpieczenie zadziała tylko wtedy, gdy właściciel samochodu posiada Zieloną Kartę. W tym poradniku wyjaśniamy, gdzie jest potrzebna Zielona Karta i jaką ochronę zapewnia to ubezpieczenie.

Co to jest Zielona Karta pojazdu?

Jest to potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych poza granicami Polski, w krajach należących do tzw. systemu Zielonej Karty. Informacje o tym, jakie kraje obejmuje Zielona Karta, są wymienione w dokumencie.

Zielona Karta OC dla właściciela pojazdu jest gwarancją, że ubezpieczyciel, który ją wydał, przejmie na siebie odpowiedzialność i w razie szkody będzie zobowiązany do wypłacenia odszkodowania w wysokości określonej w umowie ubezpieczenia lub limitach prawnych państwa, na którego terenie doszło do zdarzenia. Natomiast dla poszkodowanych w wypadkach jest informacją, że otrzymają świadczenie od kierowcy z zagranicy.

Umowę na ubezpieczenie samochodu Zielona Karta zawiera się na okres nie krótszy niż 15 dni oraz nie dłuższy niż 1 rok.

Ile kosztuje Zielona Karta?

Większość towarzystw oferuje ją jako bezpłatny dodatek do ubezpieczenia OC, inne pobierają za nią niewielką dopłatę. Z opłatą trzeba się liczyć również, gdy Zieloną Kartę chcemy zakupić w innym towarzystwie niż te, które sprzedało nam obowiązkowe OC.

Gdzie jest potrzebna Zielona Karta?

Ubezpieczenie Zielona Karta jest wymagane, jeśli wybieramy się do: Albanii, na Białoruś, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Iranu, Izraela, Maroko, Mołdawii, Macedonii, Rosji, Tunezji, Turcji lub na Ukrainę.

Warto wiedzieć także, że Zielonej Karty nie trzeba mieć, planując wyjazd do: Austrii, Andory, Belgi, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Cypru, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Gibraltaru, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Liechtensteinu, Litwy, Łotwy, Luksemburga, Malty, Monako, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Rumunii, San Marino, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Węgier, Wysp Normandzkich, Wyspy Man oraz Wysp Owczych. W tych krajach wystarczy posiadać ważną polisę OC.