Jak sprawdzić zniżki OC?

Wszyscy kierowcy poszukują możliwości oszczędzenia na obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym. Kluczową kwestią są zniżki za bezszkodową jazdę. Jednak zasady ich udzielania nie dla wszystkich są jasne. Właściciele pojazdów często zadają sobie pytanie – jakie przysługują mi zniżki w ubezpieczeniu OC? W tym poradniku wyjaśniamy, jak sprawdzić przysługujące Ci zniżki, jak są one naliczane i kiedy można je stracić.

Wielu kierowców ma ten sam problem, nie wie, jak właściwie ubezpieczyciele kalkulują ostateczną składkę za ubezpieczenie. Jeśli zadajesz sobie pytanie – jak się dowiedzieć, ile mam zniżek w OC? Dobrze trafiłeś! Podpowiemy także, jak ubezpieczyciele liczą zniżki w OC: po ilu latach bezszkodowej jazdy można liczyć na maksymalną ulgę i na jakich zasadach przyznają inne rabaty.

Sprawdzanie zniżek – OC

Wszyscy ubezpieczyciele bez wyjątku mają obowiązek rejestracji umów OC i AC w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym (UFG), który gromadzi dane o każdym ubezpieczającym się kierowcy. Korzystając z bazy danych UFG ubezpieczyciele sprawdzają przebieg umów i szkodowość klientów i na tej podstawie ustalają ewentualne zniżki.

Informacja o wysokości zniżek będzie istotna za każdym razem, gdy właściciel pojazdu będzie chciał obliczyć składkę ubezpieczenia OC. Dlatego dobrze jest wiedzieć, jak i gdzie można to sprawdzić. Sposobów jest kilka.

  • Sprawdź w placówce Superpolisy

Wysokość przyznanych przez konkretną firmę zniżek można sprawdzić odwiedzając jedną z placówek Superpolisy. Wystarczy odwiedzić najbliższy oddział, gdzie doradca udzieli informacji o przysługujących zniżkach i pomoże znaleźć najbardziej korzystne ubezpieczenie.

  • Sprawdź w bazie UFG

Swoje zniżki na OC oraz przebieg ubezpieczenia można sprawdzić w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. Wystarczy pobrać i wypełnić wniosek dostępny na portalu internetowym UFG i odesłać go do Funduszu. W ciągu 15 dni posiadacz pojazdu otrzyma zaświadczenie obejmujące informację o zawartych polisach i szkodach z ostatnich 5 lat.

Jak naliczane są zniżki OC?

Finalna cena OC ustalana jest na podstawie bazowej składki oraz przy uwzględnieniu zwyżek i zniżek dla danego kierowcy. Te ostatnie to element redukujący ostateczną wysokość składki.

Jak liczyć zniżki w OC i co ma na nie wpływ? Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Powodem do przyznania zniżek może być sklasyfikowanie właściciela pojazdu w jednej z grup o mniejszym ryzyku spowodowania szkody czy wypadku. Zniżki można otrzymać m.in. ze względu na: bezszkodowy przebieg ubezpieczenia (niekiedy maksimum ulg mamy już po 3 latach bez szkody, w innej firmie dopiero po 8 latach), kontynuację bezszkodowej jazdy, wiek (preferowany przez ubezpieczycieli to 35-55 lat), płatność w jednej racie lub łączenie polis w pakiety (np. zakup OC w pakiecie z AC lub zakup ubezpieczenia dla kilku pojazdów).

Należy mieć jednak świadomość, że ubezpieczyciele mają dowolność przy ustalaniu zasad, na jakich kierowcy zostaną przyznane ulgi. Zdarzyć się może tak, że w jednej firmie otrzymamy 50% zniżki, a w innej 70%. Nie musi to jednak oznaczać, że firma oferująca wyższe ulgi, będzie ostatecznie miała tańsze OC. Dlatego najskuteczniejszym sposobem na zakup najtańszego ubezpieczenia jest porównanie wszystkich dostępnych na rynku ofert, pomoże w tym porównywarka OC.

Zniżki OC a współwłaściciel

Kluczowymi spośród wszystkich upustów wydają się zniżki za bezszkodową jazdę. Jednak wypracowanie własnych wymaga czasu. Młodzi kierowcy, którym ubezpieczyciele doliczają zwyżki za wiek lub krótki staż za kierownicą, mogą skorzystać ze sprawdzonego rozwiązania, jakim jest dopisanie do dowodu bardziej doświadczonego współwłaściciela. Dzięki temu koszty ubezpieczenia są dużo niższe, początkujący kierowca zyskuje zniżki OC, a współwłaściciel (ten starszy) w zasadzie nic nie traci. Problemy mogą się zacząć dopiero w przypadku spowodowania kolizji, dlatego warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu ochrony zniżek.

Kiedy przepadają zniżki OC?

Miałeś wypadek lub stłuczkę? Zastanawiasz się, ile zniżek na OC traci się po kolizji? Musisz wiedzieć, że spowodowanie szkody ma wpływ na wysokość składki za ubezpieczenie. Wysokość odszkodowania, które ubezpieczyciel musi wypłacić poszkodowanemu, nie ma tu znaczenia. Nawet drobna stłuczka spowoduje, że jej sprawca straci część wypracowanych zniżek. Z reguły ubezpieczyciele za jedną kolizję odbierają 10-20% ulgi przyznanej za bezszkodową jazdę. Oczywiście, im więcej szkód na koncie kierowcy, tym mniejsze zniżki.