Sprzedaż auta a OC na raty

Sprzedajesz auto i nie wiesz, czy musisz płacić kolejne raty za ubezpieczenie OC? W tym poradniku wyjaśniamy, jak uniknąć konieczności płacenia pozostałych rat za ubezpieczenie sprzedanego samochodu.

Co z kolejną ratą OC, jeśli nie zgłosisz sprzedaży auta?

Sprzedaż pojazdu wcale nie jest jednoznaczna z ustaniem obowiązku opłacenia pozostałych rat za ubezpieczenie OC. Były właściciel auta wraz z jego nabywcą ponosi tzw. solidarną odpowiedzialność za zapłatę składki za okres od dnia podpisania umowy sprzedaży do dnia powiadomienia zakładu ubezpieczeń o przeniesieniu prawa własności pojazdu i podania danych jego nowego posiadacza. Oznacza to, że jeśli były właściciel w porę nie poinformuje ubezpieczyciela o sprzedaży auta, będzie solidarnie z nowym właścicielem odpowiedzialny za opłacenie składki. W praktyce wygląda to tak, że ubezpieczyciel może zgłosić się do byłego właściciela z żądaniem opłacenia zaległych rat, a nawet je windykować.

Sprzedaż pojazdu – co z kolejną ratą za OC?

W myśl ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach właściciel pojazdu ma 14 dni na powiadomienie ubezpieczyciela o jego sprzedaży. Jeśli dopełni tego obowiązku w terminie, to kolejna rata przechodzi na nabywcę auta, który może polisę kontynuować lub wypowiedzieć ją w każdym momencie.

Aby nie musieć z własnej kieszeni płacić kolejnej raty OC sprzedanego auta można zabezpieczyć się, doliczając koszty polisy do wartości pojazdu, a następnie samodzielnie opłacić pozostałe raty. Warto również zaznaczyć w umowie sprzedaży pojazdu, jaki jest okres ubezpieczenia oraz jaka część składek została już zapłacona.