Ubezpieczenie starszego auta – ile kosztuje, od jakiego wieku auta dostępne jest autocasco?

Może się wydawać, że ubezpieczenie nowszego auta wiąże się z tańszą polisą niż ubezpieczenie AC samochodu powyżej 10 lat. Wynika to przede wszystkim z mniejszej awaryjności nowych pojazdów – auta powyżej 10 lat w statystykach awaryjności wyraźnie im ustępują. W przypadku dziesięcio- czy piętnastoletnich aut znacznie łatwiej jest o usterkę, dlatego trudniej o zakup autocasco. Nie musi to jednak oznaczać, że ubezpieczenie AC auta powyżej 10 lat nie jest możliwe za przystępną cenę. 

Ile kosztuje ubezpieczenie starego samochodu?

Nowe auta są postrzegane jako bezpieczniejsze i mniej awaryjne. Towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają ten fakt przy tworzeniu ofert i premiują je niższą składką. Stare samochody natomiast są objęte zazwyczaj wyższą składką. Kierowcy, którym zależy na atrakcyjnej cenie zarówno polisy OC, jak i ubezpieczenia AC dla samochodu powyżej 10 lat powinni zdecydować się na porównanie dostępnych ofert.

Autocasco – samochód powyżej 10 lat

Bardzo często zastanawiamy się, czy ubezpieczenie AC starego samochodu jest w ogóle możliwe. Rozważając to, czy AC 10 letnie auta ma sens należy pamiętać, że autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Wydawałoby się, że zakłady ubezpieczeń nie chcą ubezpieczać wiekowych aut ze względu na zbyt wysoki koszt naprawy względem ich wartości rynkowej.

Autocasco – do jakiego wieku auta?

O ile zakup ubezpieczenia w przypadku dziesięcioletniego samochodu nie powinien stanowić problemu, o tyle w przypadku jeszcze starszych pojazdów, możemy napotkać trudności. 10 lat jest umowną granicą, przy której ubezpieczyciele mogą odmówić przygotowania oferty ubezpieczenia AC dla naszego pojazdu, jednak ze względu na dużą ilość starych samochodów, ubezpieczyciele czasami wydłużają tę granicę do dwunastu, a czasami nawet szesnastu lat.

Samochody powyżej 10 lat

Część towarzystw ubezpieczeniowych wyklucza autocasco dla aut starszych niż dziesięcio- lub dwunastoletnie. Oznacza to, że wykupienie autocasco dla aut powyżej 10 lat nie będzie takie proste. Można znaleźć jednak oferty przeznaczone dla starszych pojazdów, np. z ograniczoną ochroną, która obowiązuje w przypadku kradzieży czy szkody całkowitej. Inaczej będzie wyglądała sytuacja w przypadku auta starszego niż 25 lat, które uchodzi za auto zabytkowe. W takiej sytuacji niezbędna jest wizyta rzeczoznawcy, który oceni wartość pojazdu oraz ustali sumę ubezpieczenia.

Ubezpieczenie starego samochodu od kradzieży

W sytuacji, kiedy mamy do czynienia ze starym autem, którego wartość rynkowa nie jest zbyt duża, możemy spotkać się z sytuacją, kiedy ubezpieczyciel zaproponuje nam ograniczoną ochronę – ubezpieczenie AC dla aut powyżej 10 lat. Autocasco dla samochodów powyżej 10 lat charakteryzuje się bowiem ograniczeniami, które są spowodowane wiekiem pojazdu. W praktyce oznacza to, że możemy spotkać się z sytuacją, kiedy towarzystwo dla auta powyżej 10 lat zaproponuje ubezpieczenie od kradzieży czy szkody całkowitej.

Ubezpieczenie starego samochodu na wyjazd za granicę

Krótkoterminowe assistance na wyjazd za granicę jest dobrym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy wyjeżdżamy na kilka dni i nie chcemy zobowiązywać się do opłacania assistance przez dłuższy czas.