Wynajem mieszkania – co z ubezpieczeniem?

Odpowiedzialność za potencjalne szkody jest oczywista jeśli jesteśmy właścicielami mieszkania. Sprawa nie jest tak prosta, gdy mówimy o pożarze czy zalaniu w mieszkaniu, którego jesteśmy tylko lokatorem. Jeśli zastanawiasz się, jak zabezpieczyć się od szkód w wynajmowanym mieszkaniu przeczytaj ten poradnik.

Ubezpieczenie dla wynajmującego mieszkanie

Istnieje błędne przekonanie, że jeśli tylko wynajmujemy mieszkanie to kwestia jego ubezpieczenia nas nie dotyczy. Trzeba mieć jednak świadomość, że nawet jeśli jesteśmy tylko lokatorami to może dojść do szkody z naszej winy i będziemy wtedy musieli pokryć koszty jej naprawy. Przykładowo, jeśli w pralce, która jest naszą własnością, pęknie wężyk co spowoduje zalanie mieszkania sąsiada, będziemy musieli zapłacić za jej remont. Oczywiście można się na taką ewentualność zabezpieczyć posiadając ubezpieczenie o odpowiednim zakresie ochrony.

Jaka polisa ubezpieczeniowa dla wynajmującego?

Najemca decydujący się na polisę mieszkaniową powinien zadbać o ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Ochrona ta przyda się na wypadek wyrządzenia osobom trzecim szkód powstałych w wyniku użytkowania przez nas mieszkania. Posiadając OC w życiu prywatnym nie trzeba się martwić chociażby o pokrycie szkód w przytoczonym powyżej przykładzie zalania mieszkania sąsiadów. Lokator powinien posiadać także ubezpieczenie mienia ruchomego obejmujące wszystkie zgromadzone dobra, które są jego własnością. Polisa ochroną obejmować może również stałe elementy nieruchomości, które najemca sam zamontował w wynajętym mieszkaniu.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe mają w ofercie również ubezpieczenie OC najemcy mieszkań. To specjalny pakiet posiadający rozszerzenia ochrony dedykowane wynajmującym nieruchomość. Takie ubezpieczenie zapewni pokrycie kosztów naprawy szkód wyrządzonych nieumyślnie przez najemcę zarówno w zajmowanym mieszkaniu, jaki i również sąsiadom.