Zmiana wysokości składki w ubezpieczeniu OC

Istnieją wyjątkowe okoliczności, w których ubezpieczyciel ma prawo zmienić wysokość składki za komunikacyjne ubezpieczenie OC. W tekście tłumaczymy, w jakiej sytuacji można się spodziewać rekalkulacji stawki za obowiązkowe ubezpieczenie auta i kiedy ubezpieczyciel może zmienić wysokość składki za OC.

Czym jest rekalkulacja składki OC?

Rekalkulacja składki za obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu oznacza ponowną kalkulację jego ceny. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku, gdy kupując używane auto jego nabywca decyduje się skorzystać z polisy OC poprzedniego właściciela. W takiej sytuacji ubezpieczyciel może ponownie wyliczyć wysokość ceny ubezpieczenia dla nowego właściciela, uwzględniając przy tym czas zakupu pojazdu (ile dni zostało do końca umowy) oraz zniżki lub zwyżki przysługujące nowemu właścicielowi samochodu. Co w praktyce oznacza, że jeśli młody kierowca, który jeździ autem od niedawna, odkupi samochód od starszego stażem kierowcy posiadającego maksymalne zniżki, po rekalkulacji składki może zostać poproszony o dopłacenie za ochronę ubezpieczenia.

Jednak rekalkulacja nie zawsze wiąże się z dopłatą. Równie dobrze może oznaczać zwrot części składki dla nowego właściciela. Co miałoby miejsce gdyby sytuacja wyglądała odwrotnie – starszy stażem kierowca kupiłby auto od młodszego.

Warto wiedzieć, że ubezpieczyciel może, ale nie musi dokonać rekalkulacji składki. W niektórych firmach jest to standardową procedurą, w innych nie jest czynnością automatyczną.

Zmiana wysokości składki OC

Zakład ubezpieczeń w ściśle określonym przypadku ma też prawo zażądać w czasie trwania umowy zmiany wysokości składki za obowiązkowe ubezpieczenie OC. Taka sytuacja może mieć miejsce jeśli zostanie ujawnione, że kierowca podał nieprawdziwe informacje odpowiadając na pytania ubezpieczyciela zadane mu przed zawarciem umowy ubezpieczenia, a pociągają one za sobą zwiększenie prawdopodobieństwa wypadku. Co w praktyce oznacza, że do ponownej kalkulacji składki ubezpieczyciel ma prawo m.in. w przypadku gdy deklaracja posiadanych zniżek lub liczby szkód okazała się niezgodna z rzeczywistą wiedzą ubezpieczającego.