Kupno samochodu używanego wiąże się z pewnego rodzaju ryzykiem. Nigdy nie mamy pewności na jakie auto trafimy, dlatego należy zachować wszelkie środki ostrożności. Kluczem do tego jest skompletowanie niezbędnych dokumentów i dopełnienie wszystkich formalności. Jakie dokumenty są potrzebne przy kupnie samochodu, a jakie powinniśmy otrzymać po zakończonej transakcji?
Zakup używanego auta – wymagane dokumenty
Najważniejszym dokumentem dla kupującego samochód jest umowa kupna-sprzedaży. To dowód nabycia własności pojazdu. Umowa zawierać powinna zapis identyfikujący pojazd (markę i model), ale także numery rejestracyjne, silnika i nadwozia, przebieg oraz inne cechy szczególne pojazdu. Dokument ten możesz pobrać tutaj.
Ponadto sprzedający powinien nowemu właścicielowi przekazać:
– dowód rejestracyjny, jeżeli pojazd jest zarejestrowany,
– dowód zawarcia polisy OC pojazdu,
– zaświadczenie o badaniu technicznym,
– kartę pojazdu, jeżeli taka była wydana (posiada ją każdy samochód zarejestrowany po 1999 roku).
Dokumenty potrzebne przy kupnie sprowadzonego z zagranicy pojazdu
Większość aut na rynku wtórnym to pojazdy sprowadzone z zagranicy. Oferty takie kuszą ceną, ale należy podejść do nich z rozwagą i ze szczególną ostrożnością dopełnić wszystkich formalności oraz skompletować niezbędne dokumenty. Kiedy decydujemy się na zakup auta użytkowanego w kraju należącym do Unii Europejskiej, nie zarejestrowanego wcześniej w Polsce, niezbędnymi dokumentami przy pierwszej rejestracji są:
– dowód odprawy celnej przywozowej,
– dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium Polski,
– potwierdzenie zapłacenia podatku,
– dowód opłaty recyclingowej,
– wyciąg ze świadectwa homologacji (lub odpis decyzji zwalniającej pojazd z homologacji),
– tablice rejestracyjne.