Awaria pralki, zmywarki czy instalacji wodociągowej, a także niezakręcony kran lub przeciekający dach – to tylko kilka z częstych przyczyn zalania mieszkania. Dobrze jest wiedzieć, od kogo i z jakiej polisy ubiegać się można o rekompensatę za szkody. W jakiej sytuacji odszkodowania za zalanie mieszkania dochodzić można z OC w życiu prywatnym sąsiada, a kiedy z własnej polisy mieszkaniowej? Jak wyglądają sprawy dowodowe i likwidacja szkód? Odpowiedź na te pytanie znajdziecie poniżej.
Zalanie mieszkania – od kogo odszkodowanie?
Właściciel zalanego mieszkania może zgłosić szkodę zarówno z swojego ubezpieczenia mieszkania, jak i z polisy OC sąsiada, który jest odpowiedzialny za zdarzenie. Szybszym i wygodniejszym rozwiązaniem zapewne okaże się skorzystanie z własnego ubezpieczenia mieszkania, ponieważ eliminuje to potencjalne trudności w uzyskaniu od sprawcy informacji o jego polisie. Trzeba jednak pamiętać, że likwidacja szkody w ramach własnej polisy mieszkaniowej będzie oznaczać konieczność zapłacenia większej składki w przyszłym roku.
Odszkodowanie od sąsiada za zalanie mieszkania
Warto więc spróbować skontaktować się z sąsiadem i jeśli ma on wykupioną polisę OC, wówczas najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zgłoszenie szkody z jego ubezpieczenia. Gdyby z jakiegoś powodu nie udało się uzyskać danych dotyczących OC sąsiada (np. jest on nieobecny lub odmawia podania nr polisy) najprostszym wyjściem jest zwrócenie się o odszkodowanie do swojego ubezpieczyciela i podanie mu informacji o sprawcy zalania. W takiej sytuacji zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie, a następnie już na własną rękę zwróci się do sąsiada z tzw. regresem, czyli żądaniem zwrotu wypłaconej poszkodowanemu kwoty.