Jak określić wartość samochodu?

Określenie wartości pojazdu bywa potrzebne, gdy na przykład chcemy go sprzedać lub ubezpieczyć. Jeśli zastanawiasz się, jak dokładnie określić wartość samochodu, ten poradnik jest dla Ciebie.

W momencie, gdy ubezpieczamy bądź sprzedajemy pojazd, warto poznać jego realna wartość rynkową.  W przypadku zakupu polisy na jej podstawie ustalona zostanie suma ubezpieczenia oraz wysokość składki. Natomiast gdy zechcemy sprzedać auto, określenie jego wartości będzie pomocne w procesie ustalania ceny, jaką możemy uzyskać od zainteresowanego kupnem. Aby dokładnie określić wartość samochodu, należy wciąć pod uwagę kilka czynników:

  • szacowaną wartość bazową danego pojazdu (ustalana na podstawie katalogów danej marki),
  • rok produkcji,
  • stan techniczny,
  • przebieg,
  • wyposażenie,
  • historię wypadkową.

 

Dlaczego warto określać wartość samochodu?

Pytanie o wartość rynkową pojazdu jest cenną wiedzą dla ubezpieczyciela. Każdy zakład ubezpieczeń przy ustalaniu warunków polisy poprosi o ustalenie wartości pojazdu. Dokładna wycena auta będzie podstawą do określenia sum ubezpieczenia polisy komunikacyjnej. W przypadku wypadku lub kolizji, gdy dojdzie do uszkodzenia pojazdu, znajomość faktycznej wartości samochodu jest niezbędna ubezpieczycielowi do ustalenia odpowiedniej wysokości zadośćuczynienia, które umożliwi likwidację zaistniałych szkód. Dlatego też, przy określaniu wartości pojazdu należy pamiętać, aby zrobić to skrupulatnie, ponieważ wskazanie zbyt wysokiej wartości skutkować będzie odpowiednio wyższą składką, co jednak nie ma przełożenia na wysokość ewentualnej wypłaty odszkodowania z tytułu szkody, zniszczenia czy kradzieży auta.

 

Systemy kalkulacyjne ułatwiające określenie wartości samochodu

 Jeszcze do niedawna samodzielna wycena rynkowej wartości pojazdu nie była możliwa. Wynikało to głównie z utrudnionego dostępu do profesjonalnych i stale aktualizowanych katalogów, którymi posługiwały się jedynie osoby zawodowo zajmujące się wyceną – rzeczoznawcy bądź mechanicy samochodowi. Od kilku lat określenie wartości samochodu jest prostsze i możemy to zrobić samodzielnie, bez wychodzenia z domu. W internecie istnieje wiele serwisów oferujących dostęp do aktualnych baz danych, dzięki którym w łatwy i szybki sposób wyliczymy wartość pojazdu. Posiadanie szczegółowej wiedzy w tym zakresie, znacząco ułatwi dokonywanie transakcji kupna bądź sprzedaży samochodu, czy podpisania nowej umowy ubezpieczeniowej.