Na czym polega OC krótkoterminowe?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe. Oznacza to, że posiadać je musi każdy właściciel samochodu czy motocykla. Standardowo umowę ubezpieczenia OC zawiera się na okres 12 miesięcy. W niektórych przypadkach istnieje jednak możliwość ubezpieczenia pojazdu na krótszy okres. Dotyczy to głównie właścicieli komisów samochodowych, obcokrajowców, a także rolników (w odniesieniu do maszyn używanych tylko raz w roku np. w okresie siewów i zbiorów).

 

Krótkoterminowe ubezpieczenie OC wykupić mogą:

  • właściciele pojazdów zarejestrowanych na okres czasowy,
  • właściciele pojazdów zarejestrowanych za granicą i przewożonych do Polski, bez ważnego ubezpieczenia OC bądź Zielonej Karty,
  • osoby prowadzące działalność gospodarczą polegającą na kupnie i sprzedaży pojazdów,
  • właściciele pojazdów wolnobieżnych i historycznych.

 

Bez względu na okres ważności ubezpieczenie OC zawsze zapewnia taką samą ochronę. Polisa gwarantuje finansową rekompensatę osobom poszkodowanym w kolizji lub wypadku, dzięki czemu sprawca zdarzenia nie musi wypłacać odszkodowania z własnych pieniędzy. Krótkoterminowe ubezpieczenie, w przeciwieństwie do standardowych polis, wyróżnia brak konieczności wypowiadania umowy. Większość towarzystw proponuje ubezpieczenie na okres 30 dni, które po tym czasie automatycznie wygasa.