Będzie Rzecznik Finansowy. Sejm przyjął ustawę „reklamacyjną”

Po wejściu w życie ustawy dotychczasowy Rzecznik Ubezpieczonych automatycznie stanie się pierwszym Rzecznikiem Finansowym.

Dominika Woźniak Dominika Woźniak
Opublikowano: 13.07.2015, w kategorii:

Sejm przyjął prokonsumencką ustawę, która reguluje postępowanie reklamacyjne w instytucjach finansowych i wprowadza Rzecznika Finansowego.

10 lipca poselski projekt ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym został przyjęty przez Sejm. Akt ma wzmocnić pozycję konsumenta w procesie reklamacyjnym przez określenie zasad i terminów rozpatrywania przez zakłady ubezpieczeń, banki i towarzystwa emerytalne reklamacji składanych przez konsumentów. Projekt przewiduje także rozszerzenie kompetencji Rzecznika Ubezpieczonych poprzez przekształcenie instytucji w nową – Rzecznika Finansowego.

Przyjęty przez Sejm akt nakłada na instytucje finansowe obowiązek stosowania się do nowych procedur dotyczących składania i rozpatrywania reklamacji. Będą one musiały dokładnie informować swoich klientów i zamieszczać w umowie stosowne instrukcje o wymaganych czynnościach. Zgodnie z nowelizacją na rozpatrzenie reklamacji obowiązywać będzie termin 30 dni, w szczególnie skomplikowanych sprawach będzie on mógł być przedłużany do 60 dni, jednak o powodach opóźnienia będą musieli być poinformowani klienci.

Los PIU w rękach Rady Ministrów

Fot. Sejm przyjął prokonsumencką ustawę.

Jak podał „Dziennik Gazeta Prawna”, cytujący depeszę PAP, komisja pozytywnie opowiedziała się także za przyjęciem ustaleń, które mówią, że w przypadku niedotrzymania przez instytucję finansową terminu na rozpatrzenie reklamacji, uważa się ją za rozpatrzoną zgodnie z wolą wnoszącego.

Ustawa wprowadza również instytucję Rzecznika Finansowego, którego zadaniem będzie reprezentowanie interesów klientów instytucji finansowych. Po wejściu w życie ustawy Aleksandra Wiktorow, dotychczasowy Rzecznik Ubezpieczonych automatycznie stanie się pierwszym Rzecznikiem Finansowym.

 

DW

Polecane wpisy z tej kategorii

Mogą spodobać Ci się również

Cena ubezpieczenia mieszkania

Cena ubezpieczenia mieszkania

PZU chwali się wynikami za ubiegły rok

PZU chwali się wynikami za ubiegły rok

„Sposoby na korzystniejsze ubezpieczenie auta” – Gazeta Ubezpieczeniowa

„Sposoby na korzystniejsze ubezpieczenie auta” – Gazeta Ubezpieczeniowa