Rzecznik Finansowy zamiast Rzecznika Ubezpieczonych

Do sejmu wpłynął projekt ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego. Propozycja zakłada także powołanie Rzecznika Finansowego. Nowa instytucja

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 21.05.2015, w kategorii:

Do sejmu wpłynął projekt ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego. Propozycja zakłada także powołanie Rzecznika Finansowego. Nowa instytucja ma powstać w oparciu o funkcjonującą dotychczas instytucję Rzecznika Ubezpieczonych. Zmianą ma być rozszerzenie obszaru kompetencyjnego Rzecznika o wszystkie sektory rynku finansowego.

Projekt złożony przez jeden z klubów poselskich określa zasady rozpatrywania reklamacji składane przez klientów firmy działających na rynku finansowym. Akt zakłada, że w momencie podpisywania umowy ubezpieczyciel zobowiązany będzie do wyjaśnienia procedur ewentualnych reklamacji. Dzięki czemu sposób, miejsce i termin składania oraz zasady ich rozpatrywania będą powszechnie znane.

15154578_mTwórcy projektu zwracają uwagę na fakt, że obecnie brakuje podmiotu administracji publicznej, do którego każdy klient rynku finansowego mógłby zwrócić się z wnioskiem bądź skargą o zbadanie indywidualnej, negatywnie rozpatrzonej reklamacji. Rzecznik Finansowy ma być instytucją odwoławczą, która będzie niwelować dotychczasową lukę. Choć w pewnym stopniu podobną funkcję sprawuje obecnie Rzecznik Ubezpieczonych, jednak jego kompetencje ograniczają się do ochrony interesów osób ubezpieczonych i otrzymujących emeryturę.

O potrzebie funkcjonowania tego typu instytucji świadczą dane statystyczne opublikowane w Raporcie Rzecznika Ubezpieczonych. W roku 2014 do Rzecznika Ubezpieczonych wpłynęło przeszło 15 tys. skarg, a ubezpieczonym udzielono ponad 11 tys. porad telefonicznych i blisko 2,5 tys. porad mailowych.

 

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Podsumowanie roku 2016

Podsumowanie roku 2016

Ubezpieczeni płacą za komunikacyjne wypadki sprzed lat

Ubezpieczeni płacą za komunikacyjne wypadki sprzed lat

„Ceny nie mogą wciąż spadać” – Rzeczpospolita

„Ceny nie mogą wciąż spadać” – Rzeczpospolita