Strefa Agenta19 września 2017

Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń: Posłowie jednogłośni. Relacja z dyskusji w Sejmie

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, dzielimy się kolejną porcją informacji na temat postępów prac parlamentarnych nad nową ustawą o dystrybucji ubezpieczeń.

14 września br. odbyło się w sejmie pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Pomimo drobnych zastrzeżeń zgłoszonych przez kilku posłów opozycji, Sejm jednogłośnie skierował projekt do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych.

Komisja ma czas na przygotowanie sprawozdania do 24 października. Już 15 września br. przedstawiciele KFP podjęli decyzję o skierowaniu projektu do Podkomisji stałej do Spraw Instytucji Finansowych, która temat ustawy włączyła do programu swoich prac jeszcze na wrzesień.

Nie obyło się bez „łyżki dziegciu”

Podczas sejmowej debaty wszyscy przedstawiciele klubów parlamentarnych wskazywali na potrzebę objęcia większą ochroną klientów rynku finansowego oraz podkreślali, że projekt ma charakter „prokonsumencki” i sprzyja uczciwej konkurencji.

Nie zabrakło jednak kilku bardziej stonowanych głosów posłów opozycji, którzy zwrócili uwagę, że nowym przepisom powinna towarzyszyć także edukacja społeczeństwa. Zdaniem przedstawiciela Kukiz’15, ustawa nic nie zmieni, a klienci nadal “będą się nabierać nawet na najgorsze produkty”. Do uwag zgłoszonych przez posłów odniósł się od razu przedstawiciel Ministerstwa Finansów, który w imieniu rządu prezentował założenia projektu ustawy. Poinformował, że resort finansów współpracuje już z Ministerstwem Edukacji Narodowej w sprawie przygotowania programów edukacji finansowej społeczeństwa.

Założenia nowej ustawy

Dla przypomnienia: Projekt ustawy ma dostosować polskie prawo do przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej dotyczących dystrybucji ubezpieczeń (tzw. dyrektywa ang. Insurance Distribution Directive, w skrócie: IDD). Będzie to jeden z głównych aktów prawnych dotyczący procesu dystrybucji produktów ubezpieczeniowych. Przewiduje on rozwiązania zwiększające ochronę klientów zawierających umowy ubezpieczenia, np. wzmocnienie przepisów dotyczących obowiązków informacyjnych nałożonych na towarzystwa ubezpieczeniowe.

Zgodnie z dyrektywą unijną, nowa ustawa ma obowiązywać od 23 lutego 2018r. 

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Strefa Agenta 30 maja 2019

MEDIA O NAS – maj 2019

Czytaj dalej
Strefa Agenta 27 października 2016

Mówi się w branży…

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy