Strefa Agenta19 września 2017

Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń: Posłowie jednogłośni. Relacja z dyskusji w Sejmie

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, dzielimy się kolejną porcją informacji na temat postępów prac parlamentarnych nad nową ustawą o dystrybucji ubezpieczeń.

14 września br. odbyło się w sejmie pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Pomimo drobnych zastrzeżeń zgłoszonych przez kilku posłów opozycji, Sejm jednogłośnie skierował projekt do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych.

Komisja ma czas na przygotowanie sprawozdania do 24 października. Już 15 września br. przedstawiciele KFP podjęli decyzję o skierowaniu projektu do Podkomisji stałej do Spraw Instytucji Finansowych, która temat ustawy włączyła do programu swoich prac jeszcze na wrzesień.

Nie obyło się bez „łyżki dziegciu”

Podczas sejmowej debaty wszyscy przedstawiciele klubów parlamentarnych wskazywali na potrzebę objęcia większą ochroną klientów rynku finansowego oraz podkreślali, że projekt ma charakter „prokonsumencki” i sprzyja uczciwej konkurencji.

Nie zabrakło jednak kilku bardziej stonowanych głosów posłów opozycji, którzy zwrócili uwagę, że nowym przepisom powinna towarzyszyć także edukacja społeczeństwa. Zdaniem przedstawiciela Kukiz’15, ustawa nic nie zmieni, a klienci nadal “będą się nabierać nawet na najgorsze produkty”. Do uwag zgłoszonych przez posłów odniósł się od razu przedstawiciel Ministerstwa Finansów, który w imieniu rządu prezentował założenia projektu ustawy. Poinformował, że resort finansów współpracuje już z Ministerstwem Edukacji Narodowej w sprawie przygotowania programów edukacji finansowej społeczeństwa.

Założenia nowej ustawy

Dla przypomnienia: Projekt ustawy ma dostosować polskie prawo do przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej dotyczących dystrybucji ubezpieczeń (tzw. dyrektywa ang. Insurance Distribution Directive, w skrócie: IDD). Będzie to jeden z głównych aktów prawnych dotyczący procesu dystrybucji produktów ubezpieczeniowych. Przewiduje on rozwiązania zwiększające ochronę klientów zawierających umowy ubezpieczenia, np. wzmocnienie przepisów dotyczących obowiązków informacyjnych nałożonych na towarzystwa ubezpieczeniowe.

Zgodnie z dyrektywą unijną, nowa ustawa ma obowiązywać od 23 lutego 2018r. 

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Strefa Agenta 30 października 2019

MÓWI SIĘ W BRANŻY

Czytaj dalej
Strefa Agenta 20 stycznia 2017

Zmiany personalne

Czytaj dalej
Strefa Agenta 30 sierpnia 2019

Mówi się w branży

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę