Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń: Posłowie jednogłośni. Relacja z dyskusji w Sejmie

Jakub Nowiński Jakub Nowiński
Opublikowano: 19.09.2017, w kategorii:

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, dzielimy się kolejną porcją informacji na temat postępów prac parlamentarnych nad nową ustawą o dystrybucji ubezpieczeń.

14 września br. odbyło się w sejmie pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Pomimo drobnych zastrzeżeń zgłoszonych przez kilku posłów opozycji, Sejm jednogłośnie skierował projekt do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych.

Komisja ma czas na przygotowanie sprawozdania do 24 października. Już 15 września br. przedstawiciele KFP podjęli decyzję o skierowaniu projektu do Podkomisji stałej do Spraw Instytucji Finansowych, która temat ustawy włączyła do programu swoich prac jeszcze na wrzesień.

Nie obyło się bez „łyżki dziegciu”

Podczas sejmowej debaty wszyscy przedstawiciele klubów parlamentarnych wskazywali na potrzebę objęcia większą ochroną klientów rynku finansowego oraz podkreślali, że projekt ma charakter „prokonsumencki” i sprzyja uczciwej konkurencji.

Nie zabrakło jednak kilku bardziej stonowanych głosów posłów opozycji, którzy zwrócili uwagę, że nowym przepisom powinna towarzyszyć także edukacja społeczeństwa. Zdaniem przedstawiciela Kukiz’15, ustawa nic nie zmieni, a klienci nadal „będą się nabierać nawet na najgorsze produkty”. Do uwag zgłoszonych przez posłów odniósł się od razu przedstawiciel Ministerstwa Finansów, który w imieniu rządu prezentował założenia projektu ustawy. Poinformował, że resort finansów współpracuje już z Ministerstwem Edukacji Narodowej w sprawie przygotowania programów edukacji finansowej społeczeństwa.

Założenia nowej ustawy

Dla przypomnienia: Projekt ustawy ma dostosować polskie prawo do przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej dotyczących dystrybucji ubezpieczeń (tzw. dyrektywa ang. Insurance Distribution Directive, w skrócie: IDD). Będzie to jeden z głównych aktów prawnych dotyczący procesu dystrybucji produktów ubezpieczeniowych. Przewiduje on rozwiązania zwiększające ochronę klientów zawierających umowy ubezpieczenia, np. wzmocnienie przepisów dotyczących obowiązków informacyjnych nałożonych na towarzystwa ubezpieczeniowe.

Zgodnie z dyrektywą unijną, nowa ustawa ma obowiązywać od 23 lutego 2018r. 

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

„Jak dobrze kupić polisę OC oraz AC” – Głos Szczeciński

„Jak dobrze kupić polisę OC oraz AC” – Głos Szczeciński

Terroryzm, a ubezpieczenia

Terroryzm, a ubezpieczenia

Historia OC dostępna online

Historia OC dostępna online