Koszty „podatku Religi” poniosą kierowcy

Ofiary wypadków samochodowych będą leczone z polis obowiązkowego ubezpieczenia OC

Paulina Fabrycka Paulina Fabrycka
Opublikowano: 03.03.2016, w kategorii:

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad powrotem do „podatku Religi”, czyli projektu zakładającego finansowanie z polis odpowiedzialności cywilnej kierowców nie tylko strat materialnych, ale także strat zdrowotnych. Jak wpłynie to na cenę OC?

Minister Zdrowia zapowiedział, że resort pracuje nad projektem powrotu do tzw. „podatku Religi”. W ciągu kilku miesięcy powinien być gotowy projekt ustawy, w myśl której ofiary wypadków samochodowych będą leczone z polis obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jak tłumaczy minister Konstanty Radziwiłł, chodzi o finansowanie z plisy odpowiedzialności cywilnej kierowcy zarówno straty materialnej w zniszczonym mieniu (samochodach, infrastrukturze, budynkach itp.), jak i straty zdrowotnej, czyli kosztów związanych z leczeniem i rehabilitacją poszkodowanych w wypadku. Jak wprowadzenie nowego podatku wpłynie na ceny OC?

Choć szczegółów projektu wciąż nie znamy, niemal pewne jest, że jeśli rząd powróci do rozwiązań wprowadzonych w 2007 roku przez ministra Religę, to możemy spodziewać się wzrostu cen OC. – Oczywistym jest, że dodatkowe koszty ubezpieczyciel przeniesie na cenę polisy OC, czyli na każdego kierowcę – tłumaczy w rozmowie z portalem Money.pl Krystyna Krawczyk, dyrektor biura Rzecznika Finansowego.

Zdaniem Krystyny Krawczyk „podatek Religi” nie był najbardziej szczęśliwym rozwiązaniem, ponieważ pośrednio wprowadzał odpowiedzialność zbiorową wszystkich kierowców za wypadki drogowe i ich skutki.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku obserwowaliśmy już dynamiczny, nieraz kilkudziesięcioprocentowy wzrost cen OC. Ewentualne wprowadzenie „podatku Religi” z pewnością nie pozostanie bez wpływu na poziom składek.

 

PF

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Za mandat zapłacimy kartą

Za mandat zapłacimy kartą

PZU: liczba szkód po nawałnicach przekroczy 30 tys.

PZU: liczba szkód po nawałnicach przekroczy 30 tys.

Winny… poszkodowany

Winny… poszkodowany