Aktualności3 czerwca 2016

Czy warto ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie?

Statystycznie co piąty Polak mieszka w wynajętym mieszkaniu. Popularność najmu rośnie z roku na rok. Z tego względu warto mieć świadomość, że ubezpieczenie OC wynajętego mieszkania na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń jest jak najbardziej możliwe.

Osoba wynajmująca mieszkanie może ubezpieczyć właściwie cały swój majątek, który się w nim znajduje. Ubezpieczenie OC najemcy nieruchomości może objąć ochroną stałe elementy nieruchomości, zamontowane przez najemcę, jak np. zabudowa kuchni czy glazura. Ubezpieczenie mieszkania na wynajem powinno także obejmować ruchomości – sprzęt RTV, AGD, meble czy rzeczy osobiste. Jedyną rzeczą, której najemca nie może objąć ubezpieczeniem OC mieszkania, są mury nieruchomości – o ich ubezpieczeniu decyduje tylko i wyłącznie właściciel mieszkania.

Ubezpieczenie wynajętego mieszkania a OC w życiu prywatnym

Dodatkowym, bardzo przydatnym w praktyce ubezpieczeniem, którego nabycie powinien rozważyć najemca, jest OC w życiu prywatnym. Zakres jego ochrony powinien obejmować odpowiedzialność za szkody wynikające z tytułu najmu nieruchomości. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym chroni najemcę z dwóch stron – zarówno w sytuacji, gdy on sam wyrządzi szkodę w mieszkaniu właściciela, jak i w przypadku, gdy straty poniesie osoba trzecia, np. sąsiad w następstwie zalania mieszkania przez najemcę. Należy pamiętać, że zgodnie z konstrukcją ubezpieczenia OC w życiu prywatnym część polis zapewni najemcy realną ochronę, polegającą na pokryciu strat, również jeśli szkodę spowoduje pies, kot lub dziecko ubezpieczonego.

Ubezpieczenie OC mieszkania – ważne też dla wynajmującego

Odpowiednia polisa OC może okazać się bardzo przydatna również dla wynajmującego mieszkanie. Dlaczego? Gdyby do powodującej szkodę awarii (np. instalacji wodno-kanalizacyjnej) doszło wskutek zaniedbania, to za zniszczone mienie odpowiedzialność spadnie na właściciela mieszkania, a nie na jego najemcę. Posiadanie ubezpieczenia OC mieszkania spowoduje, że w takim wypadku  koszty ewentualnych szkód weźmie na siebie ubezpieczyciel.

 

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę