Czy warto ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie?

Bez przeszkód ochroną ubezpieczenia można objąć stałe elementy nieruchomości, które zostały zamontowane przez najemcę

Paulina Fabrycka Paulina Fabrycka
Opublikowano: 03.06.2016, w kategorii:

Statystycznie co piąty Polak mieszka w wynajętym mieszkaniu. Popularność najmu rośnie z roku na rok. Z tego względu warto mieć świadomość, że ubezpieczenie OC wynajętego mieszkania na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń jest jak najbardziej możliwe.

Osoba wynajmująca mieszkanie może ubezpieczyć właściwie cały swój majątek, który się w nim znajduje. Ubezpieczenie OC najemcy nieruchomości może objąć ochroną stałe elementy nieruchomości, zamontowane przez najemcę, jak np. zabudowa kuchni czy glazura. Ubezpieczenie mieszkania na wynajem powinno także obejmować ruchomości – sprzęt RTV, AGD, meble czy rzeczy osobiste. Jedyną rzeczą, której najemca nie może objąć ubezpieczeniem OC mieszkania, są mury nieruchomości – o ich ubezpieczeniu decyduje tylko i wyłącznie właściciel mieszkania.

Ubezpieczenie wynajętego mieszkania a OC w życiu prywatnym

Dodatkowym, bardzo przydatnym w praktyce ubezpieczeniem, którego nabycie powinien rozważyć najemca, jest OC w życiu prywatnym. Zakres jego ochrony powinien obejmować odpowiedzialność za szkody wynikające z tytułu najmu nieruchomości. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym chroni najemcę z dwóch stron – zarówno w sytuacji, gdy on sam wyrządzi szkodę w mieszkaniu właściciela, jak i w przypadku, gdy straty poniesie osoba trzecia, np. sąsiad w następstwie zalania mieszkania przez najemcę. Należy pamiętać, że zgodnie z konstrukcją ubezpieczenia OC w życiu prywatnym część polis zapewni najemcy realną ochronę, polegającą na pokryciu strat, również jeśli szkodę spowoduje pies, kot lub dziecko ubezpieczonego.

Ubezpieczenie OC mieszkania – ważne też dla wynajmującego

Odpowiednia polisa OC może okazać się bardzo przydatna również dla wynajmującego mieszkanie. Dlaczego? Gdyby do powodującej szkodę awarii (np. instalacji wodno-kanalizacyjnej) doszło wskutek zaniedbania, to za zniszczone mienie odpowiedzialność spadnie na właściciela mieszkania, a nie na jego najemcę. Posiadanie ubezpieczenia OC mieszkania spowoduje, że w takim wypadku  koszty ewentualnych szkód weźmie na siebie ubezpieczyciel.

 

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

3… 2… 1… No to RODO!

3… 2… 1… No to RODO!

Koszty leczenia najważniejsze dla turystów

Koszty leczenia najważniejsze dla turystów

Co można dodać do OC?

Co można dodać do OC?