Aktualności26 czerwca 2018

Ubezpieczenia zdrowotne: Coraz więcej składek i ubezpieczonych

Wciąż rośnie liczba Polaków ubezpieczonych w ramach komercyjnego ubezpieczenia zdrowotnego. Jak wynika z danych zebranych przez Polską Izbę Ubezpieczeń (PIU) w ciągu ostatnich dwóch lat wzrost wyniósł ponad 20%. Eksperci prognozują, że liczba ta będzie rosła, zwłaszcza w kontekście zmniejszających się wydatków na świadczenia specjalistyczne zapewniane w ramach publicznej opieki zdrowotnej.

Rosnący trend w sprzedaży prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych postępuje od lat. Pomimo ciągłych zmian w publicznej służbie zdrowia, Polacy ciągle zauważają jej niedociągnięcia, a ich wymagania co do jakości i dostępności opieki medycznej rosną. Tym samym alternatywa w postaci prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego staje się atrakcyjna dla coraz większej liczby osób. Coraz bardziej doceniamy komfort, jaki oferują dodatkowe ubezpieczenia, zwłaszcza wobec niemalejących kolejek w publicznych przychodniach, szczególnie do badań diagnostycznych, gdzie czas oczekiwania może wynieść nawet kilka miesięcy.

Z opracowania PIU wynika również, że rośnie liczba zarówno ubezpieczonych grupowo, jak i indywidualnie. Izba przytacza dane z raportu „Jak ubezpieczenia zmieniają Polskę i Polaków”, według których dostęp do opieki medycznej może nawet o 70% ograniczać nieobecność w pracy z powodu choroby – koszty tego zjawiska określane są na nawet 30 tys. zł za osobę rocznie. PIU wskazuje ponadto, że dobre zdrowie pracowników przekłada się na efektywność – najnowsze badania pokazują, że koszty zmniejszonej wydajności osób, które mimo choroby przychodzą do pracy, mogą znacznie przekraczać koszty zwykłej absencji.

Według ekspertów PIU wpływ na kształt rynku i popularność polis medycznych ma również mylne przeświadczenie konsumentów, że jedynie najwyższe warianty ubezpieczenia z nielimitowanym dostępem do świadczeń zapewniają realną ochronę – w większości przypadków już limitowany dostęp do konsultacji lekarskich i badań może zapewnić skuteczną pomoc w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia.

WT

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę