Ubezpieczenia zdrowotne: Coraz więcej składek i ubezpieczonych

Wiktoria Tkacz Wiktoria Tkacz
Opublikowano: 26.06.2018, w kategorii:

Wciąż rośnie liczba Polaków ubezpieczonych w ramach komercyjnego ubezpieczenia zdrowotnego. Jak wynika z danych zebranych przez Polską Izbę Ubezpieczeń (PIU) w ciągu ostatnich dwóch lat wzrost wyniósł ponad 20%. Eksperci prognozują, że liczba ta będzie rosła, zwłaszcza w kontekście zmniejszających się wydatków na świadczenia specjalistyczne zapewniane w ramach publicznej opieki zdrowotnej.

Rosnący trend w sprzedaży prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych postępuje od lat. Pomimo ciągłych zmian w publicznej służbie zdrowia, Polacy ciągle zauważają jej niedociągnięcia, a ich wymagania co do jakości i dostępności opieki medycznej rosną. Tym samym alternatywa w postaci prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego staje się atrakcyjna dla coraz większej liczby osób. Coraz bardziej doceniamy komfort, jaki oferują dodatkowe ubezpieczenia, zwłaszcza wobec niemalejących kolejek w publicznych przychodniach, szczególnie do badań diagnostycznych, gdzie czas oczekiwania może wynieść nawet kilka miesięcy.

Z opracowania PIU wynika również, że rośnie liczba zarówno ubezpieczonych grupowo, jak i indywidualnie. Izba przytacza dane z raportu „Jak ubezpieczenia zmieniają Polskę i Polaków”, według których dostęp do opieki medycznej może nawet o 70% ograniczać nieobecność w pracy z powodu choroby – koszty tego zjawiska określane są na nawet 30 tys. zł za osobę rocznie. PIU wskazuje ponadto, że dobre zdrowie pracowników przekłada się na efektywność – najnowsze badania pokazują, że koszty zmniejszonej wydajności osób, które mimo choroby przychodzą do pracy, mogą znacznie przekraczać koszty zwykłej absencji.

Według ekspertów PIU wpływ na kształt rynku i popularność polis medycznych ma również mylne przeświadczenie konsumentów, że jedynie najwyższe warianty ubezpieczenia z nielimitowanym dostępem do świadczeń zapewniają realną ochronę – w większości przypadków już limitowany dostęp do konsultacji lekarskich i badań może zapewnić skuteczną pomoc w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia.

WT

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

UOKiK opublikował uaktualnione zasady dotyczące wydawania decyzji zobowiązującej

UOKiK opublikował uaktualnione zasady dotyczące wydawania decyzji zobowiązującej

Wyższe sumy gwarancyjne nie oznaczają podwyżek

Wyższe sumy gwarancyjne nie oznaczają podwyżek

Zyski ubezpieczycieli spadają

Zyski ubezpieczycieli spadają