Blog Ubezpieczeniowy27 listopada 2015

Jak uzyskać odszkodowanie od sprawcy wypadku?

            Niekiedy zdarza się sytuacja, że mamy problem z otrzymaniem odszkodowania od osoby, która spowodowała wypadek z naszym udziałem. Może też być inaczej, gdy np. wypłacone odszkodowanie jest zbyt małe w stosunku do poniesionych szkód. W obu sytuacjach mamy prawo wystąpienia do sądu, aby dochodzić tam swoich praw.

            Przepisy bardzo dokładnie określają, do którego sądu powinniśmy się udać w takiej sprawie. Jeżeli chodzi o spór z ubezpieczycielem, to takie sprawy są prowadzone przez sądy rejonowe. Dotyczy to jednak przedmiotów sporu, które nie są wyższe niż 75 tysięcy złotych. W przeciwnym wypadku, sprawa powinna być już skierowana do sądu okręgowego. Jeżeli mówimy o ubezpieczeniu OC, to całkiem niedawno zmieniły się przepisy. Powództwo o odszkodowanie z ubezpieczenia OC wytacza się przed sądem miejsca zamieszkania lub aktualnej siedziby poszkodowanego albo przed sądem właściwym dla miejsca zdarzenia. Było to głównie związane z tym, że warszawskie sądy były zasypywane pozwami związanymi z odszkodowaniami.

            Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku autocasco oraz inny polis ochronnych. Wtedy pozew może być wytoczony przed właściwym sądem dla siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego lub przed sąd właściwy dla miejsca zamieszkania bądź siedziby ubezpieczonego, ubezpieczającego, poszkodowanego lub uprawnionego z umowy ubezpieczenia. Jest to całkiem wygodne rozwiązanie, gdyż klienci nie muszą teraz ruszać niekiedy przez całą Polskę do Warszawy, w której większość agencji ubezpieczeniowych ma swoje główne siedziby.

            Obecnie takich spraw jest coraz mniej, a głównie dzięki systemowi bezpośredniej likwidacji szkód, który jest już oferowany przez większość towarzystw ubezpieczeniowych. Polega to na tym, że nie musimy już sami kontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy wypadku w celu otrzymania zadośćuczynienia, lecz wszystkie formalności załatwi za nas nasza firma ubezpieczeniowa. Trzeba przyznać, że system jest całkiem dobrze pomyślany i może klientom oszczędzić wiele czasu i niekiedy jeszcze więcej nerwów.

Udostępnij

Tagi

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Blog Ubezpieczeniowy 16 lutego 2015

Walka o „angliki”

Czytaj dalej
Blog Ubezpieczeniowy 7 listopada 2015

Jak wybrać ubezpieczenie podróżne?

Czytaj dalej
Blog Ubezpieczeniowy 7 października 2014

Superpolisa proponuje współpracę

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy