Niejednolite podejście do szkód osobowych się zmieni?

Niestety nie ma jasnych reguł, jak wyliczać taką rekompensatę, dlatego szacowanie i wysokość wypłacanych świadczeń od dawna budzą wiele wątpliwości

Paulina Fabrycka Paulina Fabrycka
Opublikowano: 18.02.2016, w kategorii:

Jak zauważa „Rzeczpospolita”, przygotowany przez Komisję Nadzoru Finansowego projekt rekomendacji dotyczących procesów ustalania i wypłacania zadośćuczynień za szkody osobowe z komunikacyjnych polis OC ma ujednolicić podejście zakładów do wyliczania wysokości takich świadczeń. W opublikowanym na łamach gazety artykule przeczytać można opinie ekspertów z branży.

Przypomnijmy, że standaryzacja zadośćuczynień była tematem zorganizowanego przez KNF spotkania, o którym pisaliśmy jeszcze w ubiegłym miesiącu. Podczas wspomnianego posiedzenia podjęto temat rozwiązania problemu związanego z ustalaniem wysokości zadośćuczynień wypłacanych przez ubezpieczycieli. Chodzi o niemajątkowe szkody – czyli sytuację, gdy poszkodowany jest człowiek – w ramach ubezpieczenia OC. Poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych, którzy np. ponieśli uszczerbek na zdrowiu lub stracili bliską osobę, mogą się ubiegać o zadośćuczynienie od ubezpieczyciela w kwocie sięgającej nawet 5 mln euro.

shutterstock_130862018Niestety nie ma jasnych reguł, jak wyliczać taką rekompensatę, dlatego szacowanie i wysokość wypłacanych świadczeń od dawna budzą wiele wątpliwości. Każde towarzystwo robi to w różny sposób, a kwotami przyznawane w podobnych sprawach przez różne firmy mogą znacznie się różnić.

Problem ten od dawna dostrzegają zarówno ubezpieczyciele, jaki i KNF. Pytanie tylko, czy przygotowane przez Komisje wytyczne przyniosą spodziewany efekt?

W rozmowie z gazetą Krystyna Krawczyk, dyrektor Wydziału Klienta Rynku Ubezpieczeniowo-Emerytalnego w Biurze Rzecznika Finansowego, przyznaje, że rekomendacje nadzoru powinny wpłynąć na uporządkowanie i przejrzystość procesu ustalania świadczeń, co będzie korzyścią dla poszkodowanych, ale także dla samych ubezpieczycieli. Nie wyklucza również, że przygotowywany akt może być wstępem do postulowanej przez ubezpieczycieli standaryzacji świadczeń.

Natomiast Justyna Hałaś, dyrektor Biura Polskiej Izby Doradców i Pośredników Odszkodowawczych, w wypowiedzi udzielonej dla gazety mówi, że jej organizacja pozytywnie ocenia inicjatywę KNF zmierzającą do eliminacji różnic pomiędzy kwotami zadośćuczynienia wypłacanymi przez ubezpieczycieli w podobnych sprawach. Zastrzega także, że nie oczekuje przedstawienia czegoś na kształt taryfikatora, stanowiącego podstawę do wyliczania zadośćuczynień. Bowiem na takie rozwiązanie nie pozwala polskie prawo. Co więcej, każdą tego typu sprawę należy rozpatrywać indywidualnie.

 

PF

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Ranking jakości danych UFG

Ranking jakości danych UFG

Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń #1: Zmiany w prawie coraz bliżej

Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń #1: Zmiany w prawie coraz bliżej

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – czego nie obejmie polisa?

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – czego nie obejmie polisa?