Aktualności5 stycznia 2016

Od lutego ubezpieczyciele płacić będą nowy podatek

Wraz z początkiem lutego w życie wchodzi ustawa o podatku od aktywów niektórych instytucji finansowych – także ubezpieczycieli. Co warto wiedzieć o nowych regulacjach?

 

Wchodząca w życie ustawa zwana jest powszechnie podatkiem bankowym, co jest o tyle mylące, że nowym prawem objęte są nie tylko banki, ale także zakłady ubezpieczeń i reasekuracji, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe oraz firmy pożyczkowe. Wszystkie te instytucje zobowiązane są do zapłaty stawki 0,44% wartości „nadwyżki” swoich aktywów rocznie. W przypadku ubezpieczycieli opodatkowaniu podlegają aktywa powyżej 2 mld zł (banki: 4 mld zł, firmy pożyczkowe: 200 mln zł). Pieniądze zebrane w ten sposób od instytucji finansowych mają zasilić kasę państwa i pomóc finansowaniu wydatków budżetowych, zwłaszcza społecznych.

 

Czy ceny polis wzrosną?

Cel wprowadzenia ustawy jest zatem jasny, wciąż jednak nieznane są jej konsekwencje na polu polityki cenowej instytucji finansowych. Czy bowiem nie okaże się, że banki, ubezpieczyciele i firmy pożyczkowe nie zechcą zrekompensować sobie podatku pobierając od klientów wyższych opłat za usługi? Teoretycznie wprowadzenie ustawy nie powinno stanowić powodu do podniesienia cen, ale w praktyce stawki za produkty finansowe mogą pójść w górę, bo dodatkowe obciążenie sektora finansowego może, jak prognozują niektórzy branżowi eksperci, wynieść nawet 500-600 mln zł. W związku z ubezpieczeniami często wspomina się w tym kontekście komunikacyjne OC. Zwłaszcza że uruchomienie nowego podatku zbiega się w czasie z trudnym okresem w tym segmencie – słabe wyniki finansowe całego sektora, kolejne wskazówki KNF-u odnośnie kalkulowania składek czy wzrost wypłacalnych świadczeń i odszkodowań. Wszystko wskazuje, że 2016 będzie, po 2015, kolejnym rokiem wyższych stawek za ubezpieczenia OC dla kierowców.

 Podsumowanie pierwszego kwartału 2015 r.

 

Nie koniec zmian…

Na zakończenie – pozostając w tematyce podatkowej – warto także wspomnieć o nieco bardziej odległych planach polityków. Mówi się, że w 2017 roku ma zostać ponownie wprowadzony tzw. „podatek Religi”, czyli 6-procent doliczane do składki za każde OC, stanowiące wkład ubezpieczycieli do funkcjonowania Narodowego Funduszu Zdrowia. Podatek obowiązywał w latach 2007-2008 i wynosił wówczas 12%.

 

Jak widać sporo się może w cenach ubezpieczeń komunikacyjnych w najbliższych miesiącach dziać. Nawet jeśli stawki za polisy wzrosną, to i tak będą się pomiędzy sobą różniły w zależności od firmy. A to dodatkowy argument za nakłanianiem klientów do porównywania cen.

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę