IDD: Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń weszła w życie

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 02.03.2018, w kategorii:

Proces legislacyjny zmierzający do przyjęcia, a potem przesunięcia daty obowiązywania nowej ustawy dystrybucyjnej dobiegł końca. 12 lutego Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, przesuwającej datę stosowania regulacji. 14 lutego unijni ambasadorowie potwierdzili w imieniu Rady Unii Europejskiej porozumienie co do przesunięcia terminu stosowania nowych przepisów, 15 lutego nowelizacja ustawy o dystrybucji ubezpieczeń została opublikowana w Dzienniku Ustaw, a później – 16 lutego – weszła w życie.

IDD miała obowiązywać od 23 lutego 2018 r., jednak na wniosek Komisji transpozycja dyrektywy została przesunięta na 1 lipca, a jej stosowanie na 1 października tego roku. W ocenie instytucji unijnych zmiana terminu pozwoli sektorowi ubezpieczeń na lepsze przygotowanie do spełnienia wymogów dyrektywy i na zmiany niezbędne do jej wykonania. Państwa członkowskie zyskają zaś więcej czasu na przetransponowanie regulacji.

Jak mówi Maciej Krzysztoszek, rzecznik prasowy Link4, przesunięcie w czasie jest zbieżne z interesami całego sektora. Po pierwsze, zyskają na tym zakłady ubezpieczeń, które nie do końca zdążyły z przygotowaniem się do wejścia w życie nowych przepisów. Po drugie, zyskają także te firmy, które są przygotowane do IDD, ponieważ będą mogły już teraz krok po kroku zacząć implementować zmiany. W tej sytuacji zmiana terminu na drugą połowę roku z korzyścią wpłynie na proces dostosowania się branży ubezpieczeniowej do nowych regulacji.

 

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Ubezpieczyciele ułatwiają zgłaszanie szkód po kolejnych wichurach

Ubezpieczyciele ułatwiają zgłaszanie szkód po kolejnych wichurach

Zniszczenia po weekendowej nawałnicy oszacowane przez ubezpieczycieli

Zniszczenia po weekendowej nawałnicy oszacowane przez ubezpieczycieli

Superpolisa.pl z placówkami na terenie całego kraju

Superpolisa.pl z placówkami na terenie całego kraju