IDD: Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń weszła w życie

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 02.03.2018, w kategorii:

Proces legislacyjny zmierzający do przyjęcia, a potem przesunięcia daty obowiązywania nowej ustawy dystrybucyjnej dobiegł końca. 12 lutego Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, przesuwającej datę stosowania regulacji. 14 lutego unijni ambasadorowie potwierdzili w imieniu Rady Unii Europejskiej porozumienie co do przesunięcia terminu stosowania nowych przepisów, 15 lutego nowelizacja ustawy o dystrybucji ubezpieczeń została opublikowana w Dzienniku Ustaw, a później – 16 lutego – weszła w życie.

IDD miała obowiązywać od 23 lutego 2018 r., jednak na wniosek Komisji transpozycja dyrektywy została przesunięta na 1 lipca, a jej stosowanie na 1 października tego roku. W ocenie instytucji unijnych zmiana terminu pozwoli sektorowi ubezpieczeń na lepsze przygotowanie do spełnienia wymogów dyrektywy i na zmiany niezbędne do jej wykonania. Państwa członkowskie zyskają zaś więcej czasu na przetransponowanie regulacji.

Jak mówi Maciej Krzysztoszek, rzecznik prasowy Link4, przesunięcie w czasie jest zbieżne z interesami całego sektora. Po pierwsze, zyskają na tym zakłady ubezpieczeń, które nie do końca zdążyły z przygotowaniem się do wejścia w życie nowych przepisów. Po drugie, zyskają także te firmy, które są przygotowane do IDD, ponieważ będą mogły już teraz krok po kroku zacząć implementować zmiany. W tej sytuacji zmiana terminu na drugą połowę roku z korzyścią wpłynie na proces dostosowania się branży ubezpieczeniowej do nowych regulacji.

 

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Obowiązkowa polisa od żywiołu – czy przymus jej kupna miałby sens?

Obowiązkowa polisa od żywiołu – czy przymus jej kupna miałby sens?

Jak ubezpieczyć się na zimę?

Jak ubezpieczyć się na zimę?

Ile zapłacisz za ubezpieczenie mieszkania w swoim mieście?

Ile zapłacisz za ubezpieczenie mieszkania w swoim mieście?