Gothaer: polisy na ferie zimowe

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 11.01.2018, w kategorii:

Blisko 70% wyjeżdżających na narty ubezpiecza się we własnym zakresie, 13% w ogóle nie myśli o polisie, a 3% polega wyłącznie na Europejskiej Karcie Ubezpieczeń Zdrowotnych (EKUZ) – tak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Gothaer TU.  Spośród wybierających polisę 55% zwraca uwagę na ubezpieczenie kosztów leczenia. Dla 54% ankietowanych duże znaczenie ma cena polisy, a dla połowy ważna jest suma ubezpieczenia. Mniejszą popularnością cieszą się ubezpieczenia dodatkowe – tylko 18% zwraca uwagę na ubezpieczenie sprzętu sportowego, 17% – bagażu, 16% patrzy na assistance, a 15% – na OC w życiu prywatnym.

Zakres kontra suma

Według Anny Materny, dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer TU, wybierając polisę turystyczną warto określić najodpowiedniejszy dla nas zakres ochrony. Warto pomyśleć o ubezpieczeniu kosztów leczenia, NNW oraz OC w życiu prywatnym. Duże znaczenie ma również to, czy będziemy wypoczywać w Polsce, czy za granicą – niefortunny wypadek w górach to nie tylko koszty leczenia, ale również transportu medycznego, akcji ratowniczej czy nawet poszukiwawczej. Za granicą kosztuje to często wielokrotnie drożej niż w Polsce. Wielu rodaków na zimowy wyjazd zabiera tylko Europejską Kartę Ubezpieczeń EKUZ, która zapewnia dostęp do bezpłatnej opieki medycznej na terenie całej Unii Europejskiej oraz Islandii, Lichtensteinu, Norwegii i Szwajcarii, ale nie pokrywa ww. kosztów.

Według badania Gothaer, 88% ankietowanych, którzy planują udać się na zorganizowany wyjazd, sprawdza zakres ubezpieczenia oferowanego przez organizatora, jednak blisko połowa (49%) robi to tylko pobieżnie.

Duże znaczenie ma suma ubezpieczenia. Jeśli na stoku nabawimy się poważnej kontuzji, to zbyt niska suma gwarancyjna ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą może nie wystarczyć na pokrycie wszystkich wydatków (m.in. leczenia, leków, pobytu w szpitalu), a świadczenie z tytułu uszczerbku na zdrowiu w ramach ubezpieczenia NNW może okazać się zbyt małe na pokrycie kosztów rehabilitacji. Jeśli turysta wyrządził szkodę osobie trzeciej (np. wypadek na nartach), przydatne będzie OC w życiu prywatnym – tym bardziej, że koszty leczenia osoby poszkodowanej mogą być wysokie i w przypadku naszej winy będziemy zobowiązani do ich pokrycia.

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Ile 104-latek zapłaci za OC?

Ile 104-latek zapłaci za OC?

Jak branża ubezpieczeniowa zmienia Polskę?

Jak branża ubezpieczeniowa zmienia Polskę?

Za nami dobry rok, przed nami jeszcze lepszy!

Za nami dobry rok, przed nami jeszcze lepszy!