Jak i gdzie ubezpieczyć mieszkanie?

Odpowiedź na pytanie, gdzie ubezpieczyć mieszkanie wydaje się banalna. Mamy obecnie wielu agentów ubezpieczeniowych, również w internecie roi się od

Damian Sałkowski Damian Sałkowski
Opublikowano: 07.11.2015, w kategorii:

Odpowiedź na pytanie, gdzie ubezpieczyć mieszkanie wydaje się banalna. Mamy obecnie wielu agentów ubezpieczeniowych, również w internecie roi się od ofert ubezpieczeń, wystarczy często przeszukać różne rankingi czy kalkulatory i znajdziemy tam bardzo wiele mniej lub bardziej interesujących ubezpieczeń.

                Warto pamiętać przede wszystkim o tym, że przy wyliczeniu składki trzeba podać rzeczywistą wartość mieszkania, czyli ani jej nie zawyżać (bo będziemy mieli wyższą składkę), ani nie zaniżać (bo w razie zniszczenia ubezpieczenie nie pokryje naszych strat). Poza tym warto dokładnie przeczytać ogólne warunki umowy, a ze szczególnym uwzględnieniem listę wyłączeń. Tam bowiem znajdziemy to, za co nie otrzymamy ubezpieczenia. Jeśli coś nie będzie nam w tym pasować, zawsze można zrezygnować i poszukać ubezpieczenia gdzieś indziej. Największym błędem jest obecnie zaniżanie lub też zawyżanie wartości rzeczywistej mieszkania, ale także mylenie przez ubezpieczonego wartości rzeczywistej z wartością nową. W tym drugim przypadku składka jest wyższa, gdyż ubezpieczyciel nie uwzględnia amortyzacji sprzętu. Jednak dzięki temu odszkodowanie też będzie wyższe i będziemy w stanie kupić za nie nowy sprzęt. Takie postępowanie najbardziej się opłaca w przypadku poważnych szkód, takich jak pożar, po których nie da się niczego naprawić i trzeba zdecydować się na nowe.

                Na koniec warto też pamiętać o tym, że wraz z ubezpieczeniem mieszkania można dokupić różne inne ubezpieczenia, które w pakiecie wychodzą sporo taniej. Przykładem może być oc w życiu prywatnym. Obecnie coraz więcej osób się na nie decyduje. Moim zdaniem jest ono absolutną koniecznością, nigdy bowiem ni wiemy, kiedy, nawet nieświadomie możemy zniszczyć czyjeś mienie. Takie ubezpieczenie obejmuje też szkody wyrządzone przez nasze dzieci, a często także zwierzęta.

                Kupując polisę należy sprawdzić, czy obejmuje ona kradzieże. W wielu wypadkach jest to opcja dodatkowa i jeśli chcemy być ubezpieczenie w momencie, gdy złodziej włamie się do naszego domu i zabierze nasz sprzęt czy biżuterię to musimy zapłacić dodatkowo. W tym wypadku należy też pamiętać o tym, żeby przy zawarciu polisy zrobić spis rzeczy, które masz w domu, wycenić ich wartość i na tyle się ubezpieczyć. Nie ma przecież sensu ubezpieczać mebli, których złodziej raczej nie wyniesie.

Polecane wpisy z tej kategorii

Mogą spodobać Ci się również

„Klienci chętnie korzystają z porównywarek” – Gazeta Ubezpieczeniowa

„Klienci chętnie korzystają z porównywarek” – Gazeta Ubezpieczeniowa

Polisy komunikacyjne OC i AC – jak klienci oszukują ubezpieczycieli

Polisy komunikacyjne OC i AC – jak klienci oszukują ubezpieczycieli

Compensa i Benefia pod jednym szyldem

Compensa i Benefia pod jednym szyldem