Aktualności10 marca 2015

UFG podsumowuje ubiegły rok

2014 był kolejnym rokiem z rzędu, który minął pod znakiem cenowej konkurencji w komunikacyjnych polisach OC. Niższe ceny obowiązkowych ubezpieczeń wpłynęły na spadek wpływów Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) ze składek wpłacanych przez towarzystwa. Natomiast przychody Funduszu mocno wzrosły za sprawą opłat za niedopełnienie obowiązku ubezpieczeniowego.

W opublikowanym sprawozdaniu za 4 kwartał 2014 r. UFG podaje, że przychody pochodzące ze składek wnoszonych przez ubezpieczycieli w skali roku wynosiły 114,39 mln zł. Z czego 102,78 mln zł to kwota zebrana od towarzystw krajowych. Najwięcej wpłaciło PZU SA – 33,83 mln zł, zaraz za liderem rynku znalazły się Ergo Hestia z składką o wysokości 15, 82 mln zł oraz Warta z 15,67 mln zł. Ogólne wpływy Funduszu pozyskiwane od towarzystw zmniejszyły się o 3,7% (4,39 mln zł) w porównaniu do ubiegłego roku.

 

ZDJ
fot. Podsumowanie ubiegłego roku

 

W ramach swojej statutowej działalności UFG odpowiedzialny jest także za kontrolę spełniania obowiązku ubezpieczenia i windykację opłat za uchylenie się od tego obowiązku. W samym IV kwartale wystawiono blisko 57 tys. wezwań do uiszczenia opłaty karnej za brak ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Z czego 45% wezwań było efektem ustaleń własnych Funduszu, zaś 55% to skutek zawiadomień od zewnętrznych organów kontrolnych. Na przestrzeni roku z tytułu braku ubezpieczenia OC przychody UFG wyniosły 111,18 mln zł i były wyższe o 28,6% (24,72 mln zł) w stosunku do roku 2013.

UFG zobligowane jest także do wypłacania odszkodowań i świadczeń poszkodowanym w wypadku z pojazdem nieposiadającym obowiązkowego ubezpieczenia OC oraz gdy tożsamość posiadacza lub prowadzącego pojazd nie została ustalona. Z raportu dowiadujemy się, że w okresie IV kwartału Fundusz w ramach tej działalności wypłacił w sumie 68,46 mln zł.

DW

Rate this post

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 19 czerwca 2017

Chroń się przed przepięciami

Czytaj dalej
Aktualności 18 marca 2016

TSUE o VAT od likwidacji szkód

Czytaj dalej
Aktualności 30 września 2015

Koniec wojny cenowej

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę