UFG podsumowuje ubiegły rok

2014 był kolejnym rokiem z rzędu, który minął pod znakiem cenowej konkurencji w komunikacyjnych polisach OC. Niższe ceny obowiązkowych ubezpieczeń

Dominika Woźniak Dominika Woźniak
Opublikowano: 10.03.2015, w kategorii:

2014 był kolejnym rokiem z rzędu, który minął pod znakiem cenowej konkurencji w komunikacyjnych polisach OC. Niższe ceny obowiązkowych ubezpieczeń wpłynęły na spadek wpływów Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) ze składek wpłacanych przez towarzystwa. Natomiast przychody Funduszu mocno wzrosły za sprawą opłat za niedopełnienie obowiązku ubezpieczeniowego.

W opublikowanym sprawozdaniu za 4 kwartał 2014 r. UFG podaje, że przychody pochodzące ze składek wnoszonych przez ubezpieczycieli w skali roku wynosiły 114,39 mln zł. Z czego 102,78 mln zł to kwota zebrana od towarzystw krajowych. Najwięcej wpłaciło PZU SA – 33,83 mln zł, zaraz za liderem rynku znalazły się Ergo Hestia z składką o wysokości 15, 82 mln zł oraz Warta z 15,67 mln zł. Ogólne wpływy Funduszu pozyskiwane od towarzystw zmniejszyły się o 3,7% (4,39 mln zł) w porównaniu do ubiegłego roku.

 

ZDJ

fot. Podsumowanie ubiegłego roku

 

W ramach swojej statutowej działalności UFG odpowiedzialny jest także za kontrolę spełniania obowiązku ubezpieczenia i windykację opłat za uchylenie się od tego obowiązku. W samym IV kwartale wystawiono blisko 57 tys. wezwań do uiszczenia opłaty karnej za brak ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Z czego 45% wezwań było efektem ustaleń własnych Funduszu, zaś 55% to skutek zawiadomień od zewnętrznych organów kontrolnych. Na przestrzeni roku z tytułu braku ubezpieczenia OC przychody UFG wyniosły 111,18 mln zł i były wyższe o 28,6% (24,72 mln zł) w stosunku do roku 2013.

UFG zobligowane jest także do wypłacania odszkodowań i świadczeń poszkodowanym w wypadku z pojazdem nieposiadającym obowiązkowego ubezpieczenia OC oraz gdy tożsamość posiadacza lub prowadzącego pojazd nie została ustalona. Z raportu dowiadujemy się, że w okresie IV kwartału Fundusz w ramach tej działalności wypłacił w sumie 68,46 mln zł.

DW

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Brak „zimówek”, a odszkodowanie…

Brak „zimówek”, a odszkodowanie…

„Pijani sami płacą za wypadki” – Express Bydgoski

„Pijani sami płacą za wypadki” – Express Bydgoski

Superpolisa.pl działa już w Lubinie

Superpolisa.pl działa już w Lubinie