Aktualności11 lipca 2017

Podwyżki OC wyhamowały

Po dwóch latach gwałtownych i systematycznych podwyżek ceny OC w końcu wyhamowały, a ubezpieczyciele w I kwartale 2017 roku osiągnęli pozytywny wynik techniczny w tym segmencie. Wszystko wskazuje na to, że możemy już mówić o stabilizacji cen obowiązkowych dla kierowców polis.

Na pierwszej stronie poniedziałkowego wydania Gazety Wyborczej znajdziecie artykuł „Koniec podwyżek OC”. Materiał jest efektem współpracy naszej multiagencji z gazetą. Cyklicznie przygotowywane przez nas kalkulacje cen dla dwóch przykładowych kierowców pokazują, że obecnie możemy już mówić o stabilizacji cen, czyli większej niż jeszcze kilka miesięcy temu przewidywalności kalkulacji składek. Oznacza to, że kierowców raczej nie zaskoczą już skokowe podwyżki stawek za polisę. Choć niewykluczone, że za OC zapłacimy więcej niż w poprzednim roku. Z drugiej strony jednak może się zdarzyć, że znajdziemy polisę tańszą niż rok temu.

Na łamach gazety nasz ekspert przypomina, że ubezpieczyciele zawsze podchodzą indywidualnie do kalkulacji składek. Oznacza to, że jedynym skutecznym sposobem na oszczędność jest porównanie wszystkich dostępnych ofert ubezpieczenia OC i zakup najkorzystniejszej z nich.

Warto jednak mieć świadomość, że skala podwyżek cen w drugiej połowie roku będzie uzależniona od tego, w jakim stopniu zebrane w ostatnim czasie składki zrekompensowały wcześniejsze straty zakładów. Odnotowywany przez lata ujemny bilans ubezpieczycieli w tym segmencie ubezpieczeń wiązał się z walką o klientów jak najniższą ceną i jednoczesnym wzroście wypłat świadczeń. W rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń wspomniał, że stałą rentowność w OC zapewnić może jedynie utrzymanie świadczeń z OC na stałym poziomie. Ze względu na coraz szerszą ochronę poszkodowanych w wypadkach jest to jednak mało prawdopodobne. Oznacza to, że dla ewentualnych przyszłych podwyżek kluczowe znaczenie będą miały nowe regulacje czy orzecznictwo sądowe.

 

MZ

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 29 kwietnia 2019

Branża drenuje kadry nadzoru

Czytaj dalej
Aktualności 7 października 2014

Superpolisa proponuje współpracę

Czytaj dalej
Aktualności 3 kwietnia 2015

Wichury niestraszne ubezpieczycielom

Czytaj dalej
Allianz przejął Avivę | Biznes | Rozmowy biznesowe | Ubezpieczenia
Aktualności 27 kwietnia 2022

Allianz przejął Avivę

Czytaj dalej
Aktualności 28 lutego 2020

Liczy się nie tylko cena

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę