Aktualności25 listopada 2015

Ugoda z polisy OC w sądzie właściwym dla centrali ubezpieczyciela

Jak informuje Rzeczpospolita, w przypadku ubiegania się o ugodę w sporze o odszkodowanie z polisy, możliwe będzie to jedynie w sądach właściwych dla centrali ubezpieczyciela.

 

Z najnowszej uchwały Sądu Najwyższego wynika, że próba ugodowa, przy sporze o odszkodowanie, możliwa będzie jedynie w sądach, które odpowiadają centralom towarzystw ubezpieczeniowych, czyli głównie w Warszawie. Najnowsza uchwała jest ważna, gdyż dotyczy tzw. zawezwania do ugody, czyli najprostszego i najtańszego sposobu uzyskania odszkodowania. Polega to na odbyciu jednego posiedzenia w sądzie i spisaniu ugody.

 

W gazecie czytamy o werdykcie dotyczącym sprawy małżeństwa domagającego się do ubezpieczyciela 1 tys. zł za szkodę parkingową w ich pojeździe. Małżonkowie skorzystali z wspomnianego zawezwania do ugody. W tej sprawie decyzją Sądu Rejonowego sprawa została rozpatrzona przez sąd właściwy dla siedziby centrali zakładu, według ogólnej reguły procedury cywilnej. W tej sytuacji małżeństwo złożyło zażalenie do Sądu Okręgowego, który zwrócił się do Sądu Najwyższego z pytaniem, czy w takiej sprawie ubezpieczeniowej zawezwanie do próby ugodowej nie może się odbyć w sądzie dla miejsca poszkodowanych. Decyzją Sądu Najwyższego potrzymane zostało wcześniejsze orzeczenie w tej sprawie.

 

W rozmowie z gazetą, Aleksander Daszewski, radca prawny w Biurze Rzecznika Finansowego, tłumaczy, że przez zapis Sądu Najwyższego możliwości poszkodowanego, w postępowaniu mającym doprowadzić do zawarcia ugody, zostały znacząco ograniczone.

 

Rzeczpospolita przypomina również, że od 24 stycznia 2016 roku, powództwa, które dotyczyć będą odszkodowań z umów obowiązkowego OC, wytoczyć będzie można wyłącznie przed sądem miejsca zamieszkania poszkodowanego, bądź też sądem miejsca zdarzenia.

 

Przyjęta przez Sejm, pod koniec września tego roku, nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, ma zmienić właściwość sądów co do wypadku, kiedy wytaczane są powództwa związane z odszkodowaniami komunikacyjnymi z OC.

 

Ma to odciążyć warszawskie placówki, gdzie zdecydowana większość pozywanych towarzystw ubezpieczeniowych ma swoje siedziby. Jednocześnie dzięki zmianie poszkodowani, którzy zamieszkiwali w różnych rejonach Polski, nie musieliby dojeżdżać na rozprawy do stolicy.

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Aktualności 22 listopada 2017

Nowe pomysły UE na ubezpieczenie OC

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy