Ugoda z polisy OC w sądzie właściwym dla centrali ubezpieczyciela

Ubieganie się o ugodę polega na odbyciu jednego posiedzenia w sądzie i spisaniu ugody

Paulina Fabrycka Paulina Fabrycka
Opublikowano: 25.11.2015, w kategorii:

Jak informuje Rzeczpospolita, w przypadku ubiegania się o ugodę w sporze o odszkodowanie z polisy, możliwe będzie to jedynie w sądach właściwych dla centrali ubezpieczyciela.

 

Z najnowszej uchwały Sądu Najwyższego wynika, że próba ugodowa, przy sporze o odszkodowanie, możliwa będzie jedynie w sądach, które odpowiadają centralom towarzystw ubezpieczeniowych, czyli głównie w Warszawie. Najnowsza uchwała jest ważna, gdyż dotyczy tzw. zawezwania do ugody, czyli najprostszego i najtańszego sposobu uzyskania odszkodowania. Polega to na odbyciu jednego posiedzenia w sądzie i spisaniu ugody.

 

W gazecie czytamy o werdykcie dotyczącym sprawy małżeństwa domagającego się do ubezpieczyciela 1 tys. zł za szkodę parkingową w ich pojeździe. Małżonkowie skorzystali z wspomnianego zawezwania do ugody. W tej sprawie decyzją Sądu Rejonowego sprawa została rozpatrzona przez sąd właściwy dla siedziby centrali zakładu, według ogólnej reguły procedury cywilnej. W tej sytuacji małżeństwo złożyło zażalenie do Sądu Okręgowego, który zwrócił się do Sądu Najwyższego z pytaniem, czy w takiej sprawie ubezpieczeniowej zawezwanie do próby ugodowej nie może się odbyć w sądzie dla miejsca poszkodowanych. Decyzją Sądu Najwyższego potrzymane zostało wcześniejsze orzeczenie w tej sprawie.

 

W rozmowie z gazetą, Aleksander Daszewski, radca prawny w Biurze Rzecznika Finansowego, tłumaczy, że przez zapis Sądu Najwyższego możliwości poszkodowanego, w postępowaniu mającym doprowadzić do zawarcia ugody, zostały znacząco ograniczone.

 

Rzeczpospolita przypomina również, że od 24 stycznia 2016 roku, powództwa, które dotyczyć będą odszkodowań z umów obowiązkowego OC, wytoczyć będzie można wyłącznie przed sądem miejsca zamieszkania poszkodowanego, bądź też sądem miejsca zdarzenia.

 

Przyjęta przez Sejm, pod koniec września tego roku, nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, ma zmienić właściwość sądów co do wypadku, kiedy wytaczane są powództwa związane z odszkodowaniami komunikacyjnymi z OC.

 

Ma to odciążyć warszawskie placówki, gdzie zdecydowana większość pozywanych towarzystw ubezpieczeniowych ma swoje siedziby. Jednocześnie dzięki zmianie poszkodowani, którzy zamieszkiwali w różnych rejonach Polski, nie musieliby dojeżdżać na rozprawy do stolicy.

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Majówka własnym autem za granicą

Majówka własnym autem za granicą

Porównanie ofert ubezpieczeń turystycznych

Porównanie ofert ubezpieczeń turystycznych

Rosną kary za brak komunikacyjnego OC

Rosną kary za brak komunikacyjnego OC