Strefa Agenta27 września 2018

Mówi się w branży

Wakacje za nami, zaczęła się jesień. Branża ubezpieczeniowa przygotowuje się do nadejścia jednej z najważniejszych zmian prawnych ostatnich lat: nowej ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Co słychać poza tym? Zachęcamy do lektury poniżej wybranych cytatów ekspertów ze świata ubezpieczeń z ostatnich tygodni.

1. Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń podsumowuje I półrocze 2018 r., w którym wypłacono poszkodowanym i klientom aż 20,7 mld odszkodowań i świadczeń:

Wzrost cen na rynku OC wyraźnie wyhamował. Wypłaty rosną, ale również mniej dynamicznie, niż 2-3 lata temu. To oznacza, że nie pojawiły się nowe tytuły do wypłat. Przed nami ważna ustawa, dotycząca regulacji działalności tzw. firm odszkodowawczych. Mimo iż nie dotyczy ona bezpośrednio zakresu odpowiedzialności ubezpieczyciela, może mieć wpływ na rynek OC. Czekamy także na efekty prac nad regulacją zadośćuczynień. Przewidywalność w tym obszarze pozwoliłaby na znacznie większą stabilność cen w przyszłości – mówi Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Źródło: PIU

2. PKO Bank Polski rozpoczął sprzedaż ubezpieczeń komunikacyjnych: OC z Zieloną Kartą, Autocasco, NNW oraz  Assistance. Na temat nowego produktu mówi Jan Emeryk Rościszewski, wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego:

Zgodnie z przyjętą strategią oraz sukcesem budowanej pod marką PKO Ubezpieczenia oferty bancassurance konsekwentnie rozbudowujemy paletę ubezpieczeń. Chcemy być blisko naszych klientów dostarczając im wartościowe i kompleksowe rozwiązania, aby w jednym miejscu – wygodnie – mogli załatwić wszystkie swoje sprawy finansowe. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom wprowadzamy ubezpieczenia komunikacyjne, które są najczęściej kupowanymi ubezpieczeniami majątkowymi w Polsce. Myślę, że nasi klienci docenią szybkość z jaką będą mogli uzyskać polisy kompleksowo zabezpieczające przed ryzykami związanymi w użytkowaniem samochodu. Proces podejmowania decyzji zatwierdzającej  wniosek o zakup wybranej opcji ubezpieczenia maksymalnie uprościliśmy.

Źródło: PKOBP

3. Ministerstwo Finansów zapowiada podniesienie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach OC w przyszłym roku. Projekt nowych propozycja zakłada, że suma gwarancyjna, do której szkody pokrywa ubezpieczyciel, nie będzie mogła być niższa niż 5,21 mln euro w przypadku szkód osobowych oraz 1,05 mln euro w przypadku szkód dotyczących mienia. Do tej pory minimalna suma gwarancyjna wynosiła 5 mln dla szkód dotyczących osoby i 1 mln euro – szkód mienia.  Ministerialne zmiany komentuje Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń:

Tego typu zmiany służą bezpieczeństwu poszkodowanych. Każda pojedyncza zmiana, a dokonuje się ich co kilka lat, ma powodować by suma gwarancyjna z OC wystarczyła na pokrycie wszystkich świadczeń, należnych poszkodowanym w wypadku. Oczywiście wypadki, w których odszkodowania przekraczają 1 mln euro zdarzają się rzadko, ale jednak się zdarzają. Wystarczy wyobrazić sobie np. zderzenie auta z pociągiem – dodaje Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Źródło: TVN24

4. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wprowadził nowe udogodnienia dotyczące udostępniania danych z ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych. Dzięki temu, każdy posiadacz pojazdu w Polsce ma zapewniony dostęp do pełnej historii OC i AC. Kierowcy mogą sprawdzić także, o których wypadkach z ich udziałem wiedzą ubezpieczyciele. O nowych funkcjonalnościach opowiada Elżbieta Wanat-Połeć, prezes Funduszu:

Rozszerzyliśmy zakres danych możliwych do pobrania online przez właścicieli pojazdów z bazy UFG, wychodząc naprzeciw ich potrzebom. Wcześniej mogli oni sprawdzić tylko historię swojego ubezpieczenia OC za ostatnie pięć lat. Teraz mogą zrobić to za pełny okres ubezpieczenia, czyli nawet za ostatnie kilkanaście lat, jak również sprawdzić tę historię dla polis autocasco – mówi Elżbieta Wanat-Połeć.

Źródło: Gazeta Ubezpieczeniowa

 

JN

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

Strefa Agenta 16 grudnia 2016

Podsumowanie roku 2016

Czytaj dalej
Strefa Agenta 31 stycznia 2018

Nowa era w PZU

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

Na lotnisku uświadomiłam sobie, że nie mam żadnego ubezpieczenia na podróż. Wyszukałam w tablecie porównywarkę i w ciągu kilku minut miałam polisę na mailu. Polecam Superpolisę w sytuacjach podbramkowych 🙂

Zofia Kwiatkowska z Poznania

Ubezpieczenie mieszkania kupiłam podczas niedzielnych zakupów w galerii handlowej. Agentka dopasowała ubezpieczenie do moich potrzeb. Blisko, szybko i wygodnie 🙂

Iwona Tetelmajer z Pasłęka

Szukając ubezpieczenia na samochód zadzwoniłam na nr 801 000 000. Porównałam oferty kilkunastu towarzystw i kupiłam dużo tańsze OC, niż proponował poprzedni ubezpieczyciel!

Alicja Żuławska z Warszawy