Już ponad 2 mln Polaków ma ubezpieczenie zdrowotne

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 06.07.2017, w kategorii:

Z danych udostępnionych przez Polską Izbę Ubezpieczeń (PIU) wynika, że w pierwszym kwartale tego roku liczba osób objętych ochroną w ramach prywatnych polis zdrowotnych przekroczyła 2 miliony. Rosnąca z kwartału na kwartał liczba ubezpieczonych oznacza, że Polacy widzą potrzebę inwestowania w prywatną opiekę medyczną.

Nie da się ukryć, że bezpośredni wpływ na wzrost zainteresowania polisami zdrowotnymi ma sytuacja w publicznej służbie zdrowia. Dorota M. Fal, doradca zarządu PIU, wyjaśnia, że Polacy widzą potrzebę i konieczność inwestowania w prywatną opiekę medyczną. Zdaniem Fal wynika to z niepewności spowodowanej niskimi nakładami finansowymi w publicznym systemie i planowanymi gruntownymi zmianami w publicznej opiece zdrowotnej (m.in. dotyczącymi finansowania szpitali). Przedstawicielka PIU zauważa również, że Polska przeznacza jedynie 4,5% PKB na zdrowie, co stawia nas na przedostatnim miejscu wśród krajów OECD. Wszystko to przekłada się na wzrost sprzedaży prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych.

Jak podaje PIU, w I kw. tego roku liczba osób objętych ochroną w ramach prywatnych polis zdrowotnych przekroczyła 2 miliony. To o 27,61% więcej niż w pierwszych trzech miesiącach 2016 r.

Zdecydowana większość, bo aż 1557,7 tys. ubezpieczeń zdrowotnych to umowy grupowe. Najczęściej są one formą benefitu pozapłacowego, który z jednej strony jest korzyścią dla pracowników, gdyż ułatwia dostęp do świadczeń medycznych, z drugiej dla pracodawców – poprzez zmniejszenie absencji personelu.

Osoby posiadające prywatne ubezpieczenie zdrowotne mają ułatwiony i przyśpieszony dostęp do świadczeń medycznych. Zazwyczaj taka polisa zapewnia możliwość skorzystania z szeregu konsultacji medycznych, badań diagnostycznych oraz pomocy infolinii medycznej.

 

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Wichury niestraszne ubezpieczycielom

Wichury niestraszne ubezpieczycielom

W których województwach zgłasza się najwięcej szkód z OC?

W których województwach zgłasza się najwięcej szkód z OC?

AON: Pogoda w Europie kosztuje coraz więcej

AON: Pogoda w Europie kosztuje coraz więcej