Już ponad 2 mln Polaków ma ubezpieczenie zdrowotne

Małgorzata Zalewska Małgorzata Zalewska
Opublikowano: 06.07.2017, w kategorii:

Z danych udostępnionych przez Polską Izbę Ubezpieczeń (PIU) wynika, że w pierwszym kwartale tego roku liczba osób objętych ochroną w ramach prywatnych polis zdrowotnych przekroczyła 2 miliony. Rosnąca z kwartału na kwartał liczba ubezpieczonych oznacza, że Polacy widzą potrzebę inwestowania w prywatną opiekę medyczną.

Nie da się ukryć, że bezpośredni wpływ na wzrost zainteresowania polisami zdrowotnymi ma sytuacja w publicznej służbie zdrowia. Dorota M. Fal, doradca zarządu PIU, wyjaśnia, że Polacy widzą potrzebę i konieczność inwestowania w prywatną opiekę medyczną. Zdaniem Fal wynika to z niepewności spowodowanej niskimi nakładami finansowymi w publicznym systemie i planowanymi gruntownymi zmianami w publicznej opiece zdrowotnej (m.in. dotyczącymi finansowania szpitali). Przedstawicielka PIU zauważa również, że Polska przeznacza jedynie 4,5% PKB na zdrowie, co stawia nas na przedostatnim miejscu wśród krajów OECD. Wszystko to przekłada się na wzrost sprzedaży prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych.

Jak podaje PIU, w I kw. tego roku liczba osób objętych ochroną w ramach prywatnych polis zdrowotnych przekroczyła 2 miliony. To o 27,61% więcej niż w pierwszych trzech miesiącach 2016 r.

Zdecydowana większość, bo aż 1557,7 tys. ubezpieczeń zdrowotnych to umowy grupowe. Najczęściej są one formą benefitu pozapłacowego, który z jednej strony jest korzyścią dla pracowników, gdyż ułatwia dostęp do świadczeń medycznych, z drugiej dla pracodawców – poprzez zmniejszenie absencji personelu.

Osoby posiadające prywatne ubezpieczenie zdrowotne mają ułatwiony i przyśpieszony dostęp do świadczeń medycznych. Zazwyczaj taka polisa zapewnia możliwość skorzystania z szeregu konsultacji medycznych, badań diagnostycznych oraz pomocy infolinii medycznej.

 

MZ

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Wnioski Rzecznika Ubezpieczonych do Sądu

Wnioski Rzecznika Ubezpieczonych do Sądu

Już ponad 170 tys. kierowców sprawdziło punkty karne

Już ponad 170 tys. kierowców sprawdziło punkty karne

ERGO Hestia mecenasem tegorocznej edycji „Paszportów Polityki”

ERGO Hestia mecenasem tegorocznej edycji „Paszportów Polityki”