Nowe narzędzia identyfikujące nieubezpieczonych

2015-01-10 W nowym roku funkcjonować będzie unowocześniony system identyfikacji nieubezpieczonych, za którego wprowadzenie odpowiada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Narzędzie to umożliwia

Dominika Woźniak Dominika Woźniak
Opublikowano: 10.01.2015, w kategorii:

2015-01-10

W nowym roku funkcjonować będzie unowocześniony system identyfikacji nieubezpieczonych, za którego wprowadzenie odpowiada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Narzędzie to umożliwia szybkie przesyłanie raportów z kontroli obowiązkowej polisy OC. Jeszcze przed końcem 2014 roku systemem e-Zawiadomień zostały objęte wszystkie polskie komendy policji. Dzięki temu korespondencja policji z UFG na temat braku aktualnego OC ma formę elektroniczną, a nie papierową, jak było dotychczas. Umożliwia to znacznie szybsze zawiadomienie UFG o przypadkach nieubezpieczenia.

Po przekazaniu informacji od policji rozpoczyna się postępowanie wyjaśniające
i w przypadku faktycznego braku obowiązkowego ubezpieczenia UFG zwraca się do właściciela pojazdu o zapłatę opłaty karnej. Efektem usprawnienia systemu jest spadek ryzyka kolizji z pojazdem bez OC. Do poprawy sprawności identyfikacji przyczyniły się także wypracowane przez UFG w ciągu ostatnich kilku lat własne narzędzia kontroli, dzięki którym skuteczniej wykrywa przypadki braku polisy OC. Dzięki czemu rośnie liczba nieubezpieczonych identyfikowanych bezpośrednio przez samo UFG.

Do końca listopada ubiegłego roku kontrole własne przeprowadzone w oparciu o bazę
OI – pozwoliły na zidentyfikowanie 13,5 tys. pojazdów bez OC – po weryfikacji wezwania do zapłacenia kary UFG wysłało do 12,6 tys. posiadaczy pojazdów mechanicznych (o 5,4 tys. więcej niż rok wcześniej). Ma to bezpośrednie przełożenie na wzrost przychodów UFG.

DW

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Mówi się w branży

Mówi się w branży

Gdzie podział się mój bagaż?

Gdzie podział się mój bagaż?

Rośnie popularność klauzuli alkoholowej

Rośnie popularność klauzuli alkoholowej